Θρίαμβος της Ζαχάρως. Με Έλιοτ στα ημιτελικά

Μεγάλη πρόκριση πήρε ο Ολυμπιακός Ζαχάρως, καθώς κατάφερε με δέκα παίκτες, να καταβάλλει τον Ενιπέα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Έλιοτ, η χειμερινή μεταγραφή των ανθρώπων του Ολυμπιακού, οι οποίοι τον είδαν σήμερα και τον καμάρωσαν.
Ο Ενιπέας προηγήθηκε με τον Μάζη στο 8΄, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με προβάδισμα στο σκορ 1-0. Όμως η ομάδα του Σταύρου Μεντή, μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και στο 50΄ισοφάρισε σε 1-1 με τον Έλιοτ. Στο 62΄ο Έλιοτ έκανε το 2-1, για να ισοφαρίσει στο 85΄ο Μάζης σε 2-2. Ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες στο 78΄λόγω αποβολής του Γκούσκου, όμως στο 95΄, ο Έλιοτ χάρισε τη μεγάλη και ιστορική πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Ο Ενιπέας είχε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος να πάρει μεγάλο προβάδισμα, καθώς εκτός από τις κλασικές ευκαιρίες, είδε και τρεις φορές να σταματούν οι προσπάθειές του στα δοκάρια.

Στο 9΄το πρώτο δοκάρι με απευθείας κόρνερ του Τσαντίλη, το δεύτερο μέσα από την περιοχή στο 22΄ με τον Μάζη και στο 38΄με σουτ του Παναγιώτη Τσίκληρα, το οποίο κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά, με ρυθμό πάνω-κάτω, σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο. Ο Ενιπέας ισοφάρισε και έδειξε ότι μπορεί να φτάσει στη νίκη, με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής του Γκούσκου βγήκε μπροστά για τη νίκη, αλλά στην αντεπίθεση ο Ολυμπιακός πήρε τη μπάλα, έπειτα ένα κόρνερ που είχε κερδίσει ο Ενιπέας, με αποτέλεσμα να χάσει τη μπάλα, ο Ολυμπιακός να βγει στην αντεπίθεση και μετά από αλλεπάλληλες κόντρες αυτή να καταλήξει στον Έλιοτ, ο οποίος με πλασέ έκανε το τελικό 3-2, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των Ερυθρόλευκων.

Ολυμπιακός Ζ: Καλογήρου, Κουτσογιαννόπουλος, Χριστόπουλος, Σπηλιωτόπουλος, Ρηγόπουλος, Γκούσκος, Λαμπρόπουλος (70΄Σωτηρόπουλος), Οικονομίδης (84΄Α. Αλεξανδρόπουλος), Έλιοτ, Μπιμπής, Κουρούβανης (46΄Νικολόπουλος).

Ενιπέας: Μικελόπουλος, Κύτταρης (60΄Βαγγόπουλος), Δαλαβούρας, Κωτσάκης, Δ. Τσίγκρηλας, Τσαντίλης, Γκρίλλας (70΄Καλαντζής), Τριανταφύλλης, Π. Τσίγκρηλας, Μάζης, Παπαγεωργίου (80΄Ραυτόπουλος).