Πρόγραμμα Αγώνων Αυτοκινήτου 2018

Η Επιτροπή Αγώνων της ΟΜΑΕ προέβει σε ανακοίνωση του Προγράμματος Αγώνων Αυτοκινήτου για το 2018. Επίσης αναρτήθηκε και η Προκήρυξη για τη νέα χρονιά την οποία μπορείτε να δείτε εδώ.

Την μεγαλύτερη διαφορά την βρίσκουμε στην διάσπαση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος σε Χωμάτινο και Ασφάλτινο, με το χώμα να ορίζεται ως το «μεγάλο» πρωτάθλημα που θα βγάλει επίσημα πρωταθλητή για το 2018 με 5 αγώνες ελάχιστου μήκους 70 χιλιομέτρων.  Στο Ασφάλτινο Πρωτάθλημα έχουν προκυρηχθεί 7 αγώνες με ελάχιστο μήκος τα 60 χιλιόμετρα.

Διαφοροποιήσεις στα Ιστορικά με Πρωτάθλημα Χώματος και Κύπελλο Ασφάλτου Ιστορικών, με πέντε αγώνες έκαστο.

Παράλληλα προκηρύσσεται Κύπελλο Χωμάτινων Ράλλυ που θα περιλαμβάνει 5 αγώνες Rally Sprint όπως το γνωρίζουμε μέχρι σήμερα.

Τα Ασφάλτινα Κύπελλα Βορείου και Νοτίου Ελλάδος θα περιλαμβάνουν 6 αγώνες έκαστο και το Κύπελλο Ασφάλτου Κρήτης τέσσερις.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αναβάσεων περιλαμβάνει 8 αγώνες ενώ το Κύπελλο Αναβάσεων Βορείου Ελλάδος  απαρτίζεται από 5 αγώνες και το Νοτίου από 6.

Μέσα στις πιο μεγάλες αλλαγές περιλαμβάνεται η θέσπιση ελάχιστου ορίου συμμετοχών για να πραγματοποιηθεί ένας αγώνας, που θα είναι 20. Επίσης για να προσμετρήσει στις βαθμολογίες ένας αγωνιζόμενος σε οποιονδήποτε θεσμό θα χρειάζεται να έχει εκκινήσει σε 3 αγώνες. Παράλληλα αλλάζει ο τρόπος αξιολόγησης των αγώνων για να καθορίζεται αν και εφόσων θα αναβαθμίζονται ή υποβαθμίζονται την επόμενη χρονιά.

Στις Αναβάσεις, θα προσμετρούν και τα δοκιμαστικά περάσματα σε περίπτωση Ανωτέρας Βίας οπού ο αγώνας δεν διεξαχθεί την επόμενη ημέρα. Θα υπολογίζεται το καλύτερο αποτέλεσμα στις χρονομετρημένες δοκιμές και θα δίδεται το 30% των βαθμών, ή το 50% αν διεξαχθεί μόνο ένα σκέλος την Κυριακή του εκάστοτε αγώνα.

Στα Περιφερειακά Κύπελλα Αναβάσεων της Νοτίου και Βορείου Ελλάδας, προστίθεται στο Κύπελλο Πολυνίκους, έπαθλο κλάσεων για τις ομάδες που συμπληρώνουν συμμετοχές.

Επίσης αλλάζει η προσμέτρηση του Ράλλυ Ακρόπολις, καθώς θα μετράει ως ένας αγώνας και τις δύο ημέρες κι όχι δύο ξεχωριστούς, με όλους τους τερματίσαντες να λαμβάνουν 10 εξτρά βαθμούς στη βαθμολογία του Πρωταθλήματος.

Αναλλυτικά το πρόγραμμα αγώνων:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΧΩΜΑΤΟΣ (προσμετρούν 4/5)
14-15 Απριλίου – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
12-13 Μαΐου – ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ
02-03 Ιουνίου – ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ
08-09 Σεπτεμβρίου – ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΝΟ
03-04 Νοεμβρίου – ΚΟΡΙΝΘΟΥ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΣΦΑΛΤΟΥ (προσμετρούν 5/7)
31 Μαρτίου-01 Απριλίου – ΚΡΗΤΗΣ
12-13 Μαΐου – ΛΑΜΙΑΣ
09-10 Ιουνίου – ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ
07-08 Ιουλίου – ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ
15-16 Σεπτεμβρίου – ΔΕΘ
13-14 Οκτωβρίου – ΛΑΡΙΣΑ
24-25 Νοεμβρίου – ΠΑΛΑΔΙΟ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΧΩΜΑΤΟΣ (προσμετρούν 4/5)
03-04 Μαρτίου – ΛΙΒΑΔΕΙΑ
31 Μαρτίου-01 Απριλίου – ΚΑΛΑΜΑΤΑ
30 Ιουνίου – 01 Ιουλίου – ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
29-30 Σεπτεμβρίου – ΑΜΑΛΙΑΔΑ
03-04 Νοεμβρίου – ΜΑΥΡΟ ΡΟΔΟ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ/ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ (προσμετρούν 5/6)
28-29 Απριλίου – ΒΕΛΒΕΝΤΟΣ
19-20 Μαΐου – ΦΙΛΙΠΠΟΣ
30 Ιουνίου-01 Ιουλίου – ΑΛΜΥΡΟΣ
15-16 Σεπτεμβρίου – ΔΕΘ
20-21 Οκτωβρίου – ΣΕΡΡΕΣ
17-18 Νοεμβρίου – ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ/ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ (προσμετρούν 5/6)
17-18 Φεβρουαρίου – ATTIKO
10-11 Μαρτίου – ΑΧΑΙΟΣ
21-22 Απριλίου – ΑΓΙΟΣ ΜΕΡΚΟΥΡΙΟΣ
23-24 Ιουνίου – ΑΙΓΙΟ
06-07 Οκτωβρίου – ΕΛΛΑΔΑ
24-25 Νοεμβρίου – ΠΑΛΑΔΙΟ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ/ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΚΡΗΤΗΣ (προσμετρούν 4/4)
31 Μαρτίου-01 Απριλίου – ΑΟΚ ΡΑΛΛΥ ΚΡΗΤΗΣ
05-06 Μαΐου – ΑΛΑΧ Σπριντ (1)
29-30 Σεπτεμβρίου – ΑΟΚ Σπριντ
17-18 Νοεμβρίου – ΑΛΑΧ Σπριντ (2)

ΙΣΤΟΡΙΚΑ 
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΑΛΛΥ/ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΧΩΜΑΤΟΣ (προσμετρούν 4/5)
03-04 Μαρτίου – ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Σ)
02-03 Ιουνίου – ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ (Ρ)
30 Ιουνίου-01 Ιουλίου – ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ (Σ)
08-09 Σεπτεμβρίου – ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΝΟ (Ρ)
03-04 Νοεμβρίου – ΜΑΥΡΟ ΡΟΔΟ (Σ)

ΙΣΤΟΡΙΚΑ
ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ/ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΑΣΦΑΛΤΟΥ (προσμετρούν 4/5)
17-18 Φεβρουαρίου – ΑΤΤΙΚΟ
21-22 Απριλίου – ΑΓΙΟΣ ΜΕΡΚΟΥΡΙΟΣ
07-08 Ιουλίου – ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ
13-14 Οκτωβρίου – ΛΑΡΙΣΑ
24-25 Νοεμβρίου – ΠΑΛΑΔΙΟ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ (προσμετρούν 5/8)
17-18 Μαρτίου – ΔΙΟΝΥΣΟΣ
28-29 Απριλίου – ΡΙΤΣΩΝΑ
19-20 Μαΐου – ΚΥΜΗ
16-17 Ιουνίου – ΑΧΛΑΔΟΚΑΜΠΟΣ
01-02 Σεπτεμβρίου – ΟΜΑΛΟΣ
22-23 Σεπτεμβρίου – ΜΟΣΧΟΚΑΡΥΑ
20-21 Οκτωβρίου – ΠΟΡΤΑΡΙΑ
10-11 Νοεμβρίου – ΠΙΤΙΤΣΑ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ (προσμετρούν 4/5)
26-27 Μαΐου – ΛΙΒΑΔΙ
23-24 Ιουνίου – ΚΟΡΥΛΟΒΟΣ
08-09 Σεπτεμβρίου – ΒΛΑΣΤΗ
06-07 Οκτωβρίου – ΚΑΣΤΑΝΙΑ
03-04 Νοεμβρίου – ΕΛΑΣΣΟΝΑ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ (προσμετρούν 5/6)
03-04 Μαρτίου – ΑΙΓΕΙΡΑ
05-06 Μαΐου – ΖΑΚΥΝΘΟΣ
23-24 Ιουνίου – ΒΡΑΧΑΣΙ
14-15 Ιουλίου – ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ
13-14 Οκτωβρίου – ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ
10-11 Νοεμβρίου – ΠΙΤΙΤΣΑ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ (προσμετρούν 4/4)
31 Μαρτίου-01 Απριλίου – ΤΡΙΠΟΛΗ
23-24 Ιουνίου – ΜΕΓΑΡΑ
27-28 Οκτωβρίου – ΤΡΙΠΟΛΗ
01-02 Δεκεμβρίου – ΜΕΓΑΡΑ

TIMED RALLY CHALLENGE (προσμετρούν 5/6)
DIRT GAMES CHALLENGE (προσμετρούν 5/5)
24-25 Μαρτίου – ΑΘΗΝΑ (DGC)
05-06 Μαΐου – ΣΠΑΡΤΗ (TRC)
23-24 Ιουνίου – ΜΕΓΑΡΑ (DGC)
21-22 Ιουλίου – ΚΑΛΑΜΑΤΑ (TRC)
25-26 Αυγούστου – ΠΥΡΓΟΣ (TRC)
15-16 Σεπτεμβρίου – ΚΟΡΙΝΘΟΣ (TRC / DGC)
13-14 Οκτωβρίου – ΧΑΛΚΙΔΑ ΑΣΜΑ (TRC / DGC)
17-18 Νοεμβρίου – ΑΘΗΝΑ (DGC)
08-09 Δεκεμβρίου – ΚΟΡΙΝΘΟΣ (TRC)

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.