Ένας «πρώην» πλήγωσε τον Κόροιβο

Ο Ανδρέας Χριστοδούλου (φώτο), ένας πρώην παίκτης του Κοροίβου, ο οποίος ανανέωσε πρόσφατα το συμβόλαιό του στο Ρέθυμνο μέχρι το 2020, ήταν ο παίκτης-κλειδί στη νίκη της ομάδας της Κρήτης σε βάρος του Κοροίβου, σε ένα συναρπαστικό ματς, το οποίο έληξε με σκορ 95-90. Ο Χριστοδούλου, έκανε σχεδόν τα…πάντα για τους γηπεδούχους, σταματώντας στους 24 πόντους, όσους είχε και ο Χάρης Γιαννόπουλος.

Ο Κόροιβος προσπάθησε, ήταν σε ολόκληρο το παιχνίδι πίσω στο σκορ, αλλά δεν έχασε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης την επαφή του με το σκορ. Ο Μάρκους Πόσλι με 21 και ο Τζαχί Κάρσον με 17 ηγήθηκαν στο σκοράρισμα για τον Κόροιβο, ενώ διψήφιο αριθμό είχε και ο Σαχπατζίδης, ο οποίος έβαλε 10.

Οι Κρητικοί, όμως, αφού “έτρεξαν” σερί 9-0, μετέτρεψαν το 13-14 (04’45”) σε 22-14 (07’22”). Ο Κόροιβος όμως δεν επέτρεψε να ξεφύγει το Ρέθυμνο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κρητικοί διατηρούσαν ισχνές διαφορές (57-46, 57-52), με τον Κόροιβο να πλησιάζει στο -4 (62-58, 27’50”) περίπου δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, αλλά να χάνει κρίσιμα αμυντικά ριμπάουντ και το Ρέθυμνο να ανανεώνει τις επιθέσεις του. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +10 (68-58), ενώ έκλεισαν στο +6 (70-64) το δεκάλεπτο.

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι, με τον Κόροιβο να πλησιάζει δις στο -3 (90-87, 93-90), ωστόσο, οι Γιαννόπουλος και Χριστοδούλου ήταν εξαιρετικά ψύχραιμοι, εύστοχοι στις κρίσιμες βολές και “χάρισαν” την πρώτη νίκη στο Ρέθυμνο στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π. – Σταματόπουλος – Παγώνης.
Τα δεκάλεπτα: 26-21, 51-40, 70-64, 95-90.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 4, Γκούντγουιν 11 (2), Κώττας, Χριστοδούλου 24 (3), Μούντι 4, Δραγάτης, Τζαγκαράκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 24 (3), Ρόμπερτσον 16 (3), Ράιτ 7 (1), Μέντλοκ 5.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): ΝτεΚόσεϊ 8, Κάρσον 17, Πόλσεϊ 21 (3), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 10, Σκουλίδας 4 (1), Σπυριδωνίδης 9 (1), Μπεκρής, Χάινς 9 (1), Ρούντρι 8 (2), Ντίκερσον 4.