Αίας-Διαβολίτσι 1-2: Ένα τρίλεπτο “μπλακ-άουτ” και μια νέα ήττα…

Το σενάριο της Ζακύνθου, επαναλήφθηκε για τον Αίαντα. Όπως και την περασμένη Κυριακή, οπότε και μέσα σε λίγα λεπτά δέχθηκε δυο γκολ, έτσι και τώρα. Μόνο που τώρα δεν ήταν το πρώτο μέρος. Ο Αίας έχασε ένα δικό του παιχνίδι, με “συνταγή” Σκουλικάδου και Τσιλιβή. Η καλύτερη άμυνα του Πρωταθλήματος, με ένα γκολ παθητικό στα τέσσετα πρώτα ματς, μετατράπηκε σε “παιδική χαρά”, δεχόμενη εφτά τέρματα σε τρία ενενηντάλεπτα.

Και κάπως έτσι, ο Αίας, από μια ομάδα η οποία πήγαινε για άνετη παραμονή και διεκδικούσε ακόμα και τον τίτλο, έγινε μια ομάδα η οποία κινδυνεύει με υποβιβασμό. Μια ομάδα, η οποία είχε στα χέρια της ένα παιχνίδι, ωστόσο επέδειξε αφέλεια στον τρόπο διαχείρισής του. Μια ομάδα η οποία στο πρώτο μέρος έπαιξε οργανωμένο ποδόσφαιρο, είχε την καθολική υπεροχή με ποσοστά που άγγιξαν το 70%-30%, μετατράπηκε σε μια ομάδα χωρίς αρχή μέση και τέλος στο φινάλε. Μια ομάδα η οποία δεν αξιοποίησε το πλεονέκτημα της ταχύτητας έναντι της αντίπαλης άμυνας, έτσι ώστε να τελειώσει σε μια αντεπίθεση την υπόθεση της νίκης, σημειώνοντας ένα δεύτερο τέρμα. Μια ομάδα, η οποία όταν ο αντίπαλος αποφάσισε να βγει από το καβούκι του και να διεκδικήσει το παιχνίδι στα ίσα μέτρα, ανεβάζοντας τον ρυθμό και ρίχνοντας στην επίθεση τους έμπειρους Σταύρο Τσουλάκο και Γουέσλι Ντα Σίλβα, ήρθαν τα πάνω κάτω. Εάν σε αυτά επισυνάψουμε ένα αυστηρό πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής, τότε η ζημιά δεν ήθελε και πολύ να γίνει. Ο Αίας μετά την ισοφάριση του Σταύρου Τσουλάκου από τα έντεκα μέτρα, με τον Ανδρέα Αντωνόπουλο να τεντώνει το κορμί του αλλά να μην μπορεί να αποτρέψει την ισοφάριση, έδειξε και ευάλωτος ψυχολογικά. Πριν καλά-καλά συνέλθει από το πρώτο χτύπημα, ο Γουέσλι από δεξιά έστρωσε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι στον επερχόμενο Μουλιάτο, ο οποίος με ωραίο τελείωμα έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα και έγραφε το 1-2. Οι «Νερατζούρι» είχαν κάνει μια τεράστια ανατροπή μέσα στη Γαστούνη.

Προβάδισμα με τον συνήθη ύποπτο

Το Διαβολίτσι προσέγγισε το ματς με πολύ συντηρητική τακτική. Μαζεμένο πίσω στην άμυνά του, σε ένα τρόπο παιχνιδιού ο οποίος βόλευε τον Αίαντα, να κάνει την αγαπημένη του κυκλοφορία, τα ανεβάσματα στις πλευρές, να πάει δηλαδή σε σετ επιθέσεις. Ήταν θέμα χρόνου όπως εξελισσόταν το πρώτο μέρος να πάρει ο Αίας το προβάδισμα, το οποίο τελικά και βρήκε με τον Ηλία Κουλούρη (φώτο), έπειτα από μια ωραία κάθετη πάσα από τον Νίκο Δούλο. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Αίας είχε στην αντεπίθεση την ευκαιρία να κάνει και το 2-0, όταν σε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία τρεις εναντίον ενός, δεν κατάφεραν οι Ερυθρόλευκοι να συνδυαστούν καλά.

Δεν «τελείωσε» το παιχνίδι ο Αίας

Την τακτική αυτή του Διαβολιτσίου, ο τεχνικός του Κώστα Παλαμάρας, απέδωσε στο ότι ήθελε να εκμεταλλευτεί την κόπωση του Αίαντα από το δεύτερο συνεχόμενο ματς μέσα σε τρεις μέρες. Το πλάνο ήταν να χτυπήσει στην επανάληψη και μετά το 70΄. Το Διαβολίτσι σταδιακά άρχισε να ανοίγει τις γραμμές του, να ανεβάζει πιο ψηλά την πίεση και να δίνει ρυθμό στο ματς. Η είσοδος του Τσουλάκου στο 46΄, ήταν καταλυτική. Η άμυνα του Αίαντα άρχισε να τον αισθάνεται καλύτερα από τον Αντεμάι. Όμως στο ανοιχτό γήπεδο ο Αίας είχε προβλήματα. Η ευκαιρία του ήταν σε κάποια αντεπίθεση να τελειώσει το ματς με ένα δεύτερο γκολ, απέναντι σε μια αργή άμυνα. Δεν το έκανε, με αποτέλεσμα να μπει το ματς στο τελευταίο εικοσάλεπτο με το ρευστό 1-0.

Η ανατροπή στο τελευταίο τέταρτο

Ο Ανδριόπουλος έβγαλε τον Γεωργιόπουλο και πέρασε τον Κουλούρη σέντερ φορ, έναν Κουλούρη ο οποίος είχε από την αρχή τον ρόλο του δεύτερου κυνηγού, πίσω από τον Γεωργιόπουλο. Σε ρόλο δεκαριού πέρασε ο Κώστας Βλαχόπουλος, ενώ παράλληλα μπήκε στο ματς και ο Παπαχριστόπουλος. Ο Ανδριόπουλος ήθελε να ψηλώσει την ομάδα, φοβούμενος τις καλές εκτελέσεις του Τσάτσου στις στατικές φάσεις στα τελευταία λεπτά. Ο Παπαχριστόπουλος πέρασε σε ρόλο τρίτου χαφ. Μπήκε στο παιχνίδι στο 70΄και στο 75΄υπέπεσε σε πέναλτι, ανατρέποντας τον Γουέσλι Ντα Σίλβα (φώτο). Ο διαιτητής αν και δίστασε, με υπόδειξη του βοηθού διαιτητή, υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Σταύρος Τσουλάκος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα φέρνοντας το ματς στα ίσα. Δεν πέρασαν δυο λεπτά από τη σέντρα και το Διαβολίτσι έκλεψε τη μπάλα, βγήκε άμεσα μπροστά, ο Αίας και πάλι εκτός ισορροπίας, ο Βραζιλιάνος έστρωσε στον Γιώργο Μουλιάτο στο σημείο του πέναλτι και αυτός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Μουλιάτος, είχε κάνει μια κούρσα πενήντα μέτρων, έχοντας αφήσει τη θέση του αριστερού οπισθοφύλακα για να «καρφωθεί» σε ρόλο σέντερ φορ. Ο τεχνικός του Διαβολιτσίου, είχε τοποθετήσει τον Μουλιάτο σε αυτή τη θέση στο 46΄, θέλοντας να βοηθήσει την αριστερή του πλευρά, εκεί όπου είχε προβλήματα στο πρώτο μέρος, λόγω και της απουσίας του έμπειρου Λιόλιου.

Το παιχνίδι του άξονα

Ο Αίας έχασε το παιχνίδι του άξονα στα τελευταία λεπτά. Ο κορυφαίος του παίκτης έως εκείνο το σημείο, ο Νίκος Δούλος, κουράστηκε, με αποτέλεσμα να κοπεί η ομάδα. Όπως βέβαια και ο Γιώργος Γεωργιόπουλος, του οποίου η παρουσία ήταν καταλυτική, γιατί κρατούσε απασχολημένη την αντίπαλη άμυνα. Η έξοδός του για λόγους τακτικής, ήρθε σε ένα σημείο όπου η ομάδα είχε το προβάδισμα, ωστόσο η ισοφάριση ήρθε γρήγορα με αποτέλεσμα να αλλάξει η λογική του ματς. Η άνοδος του ρυθμού ήταν φανερό ότι δεν ευνόησε τον Αίαντα, ο οποίος έχασε τη ένταση και τη συνοχή του, δεν μπορούσε πλέον να ελέγξει το παιχνίδι, ενώ δεν είχε το καθαρό μυαλό, την αποτελεσματικότητα στην επίθεση, να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ, με το οποίο θα ένιωθε πιο ασφαλής στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης. Το Διαβολίτσι με έναν εξαιρετικό νεαρό, τον 17χρονο Ντανιέλ Πάγια, να αναχαιτίζει, αλλά και τον έμπειρο Σωτήρη Τσάτσο, τον «εγκέφαλο» της ομάδας στο κέντρο να δημιουργεί, πίστεψε στην ανατροπή και τα κατάφερε.

Το ματς καρέ-καρέ

• 8′: Σουτ του Σταθάτου απέκρουσε ο Καπατσώρης.
  • 22′: Σουτ του Κουλούρη άουτ.
  • 29′: Σέντρα σουτ του Σταθάτου απ8 πλάγια θέση (φάουλ), η μπάλα άουτ.
  • 35′: Σέντρα του Παρασκευόπουλου, κεφαλιά του Βατσή από κοντά, λίγο άουτ.
  • 37′: Συρτό απευθείας φάουλ του Πάγια άουτ.
  • 41′: Ωραία κάθετη μπαλιά του Δούλου στον Κουλούρη, αυτός μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 43′: Γύρισμα του Πάγια συρτά, πλασέ στην κίνηση του Μουλιάτου, εκπληκτική επέμβαση του Αντωνόπουλου.
  • 47′: Ανεπανάληπτο τετ α τετ του Κουλούρη άουτ.
  • 50′: Σουτ του Τσάτσου στα σώματα και κόρνερ.
  • 53′: Μεγάλη ευκαιρία για το Διαβολίτσι από κάθετη του Τσάτσου στον Τσουκαλά, αυτός μπήκε, απέφυγε έναν αντίπαλο και σούταρε ελάχιστα άουτ.
  • 62′: Πάτημα του Τσουλάκου στον Τσάτσο μέσα στην περιοχή, σουτ άουτ.
  • 69′: Σουτ του Σταθάτου, απέκρουσε ο Καπατσώρης.
  • 72′: Ατομική προσπάθεια και σουτ του Κουλούρη στην αντεπίθεση, άουτ.
  • 75′: Πέναλτι για το Διαβολίτσι. Το εκτέλεσε ο Τσουλάκος στα δίχτυα.
  • 77′: Γύρισμα του Ντα Σίλβα  στον Μουλιάτο, πλασέ στα δίχτυα.
  • 80′: Σουτ του Κουλούρη, μπλόκαρε ο Καπατσώρης.
  • 90′: Απευθείας φάουλ Τσουλάκου άουτ.

Αίας: Αντωνόπουλος, Παρασκευόπουλος; Βασιλικόπουλος, Βατσής, Μπαρδούσης (86′ Καλογερόπουλος), Τσακοπιάκος, Σταθάτος (70′ Παπαχριστόπουλος), Δούλος (86′ Βράπι), Κουλούρης, Γεωργιόπουλος (68′ Βλαχόπουλος), Κάρδαρης.

Διαβολίτσι: Καπατσώρης, Γκελγκέρια, Σίνος (46′ Κριακούλης), Μπαλόπουλος, Στραβάκος, Πιτσιλής, Τσάτσος, Μουλιάτος, Πάγια (84′ Μπάρκας), Τσουκαλάς (70′ Αθανασόπουλος), Αντεμάι (46′ Τσουλάκος).