Αίας-Ζαχάρω 3-1: Επίθεση με κοφτερά «ξίφη»!

• 188
    Shares

Με την επιθετική του γραμμή σε «δράση», ο πρωτοπόρος του Πρωταθλήματος της Α1 Αίας, νίκησε τον Ολυμπιακό Ζαχάρως με 3-1 και προκρίθηκε στους διπλούς Ημιτελικούς, εκεί που θα συναντήσει τη Δόξα Νέας Μανολάδας, σε ένα «πρελούδιο» των μαγιάτικων Πλέι Οφ. Ο «Άγιαξ» του Θοδωρή Ανδριόπουλου, σημείωσε τρία γκολ, είχε ένα δοκάρι και έχασε άλλες δυο-τρεις κλασικές ευκαιρίες.

Ο Αίας, με αιχμή του τους επιθετικούς, οι οποίοι, σαν κοφτερά ξίφη «έγραφαν» στον αγωνιστικό χώρο, έφτασε με άνεση στη επικράτηση. Σαν άλλος… Ζορό, ο Νίκος Καράμπελας, με μια μάσκα, πανηγύρισε το τρίτο γκολ, το οποίο έφερε την προσωπική του «σφραγίδα», ένα γκολ προϊόν γρήγορης εναλλαγής της μπάλας και τροφοδότησης την κατάλληλη στιγμή στο χώρο.

Χτυπούσε στα νώτα ο Αίας

Ο Αίας έδειξε από το  πρώτο ημίχρονο διάθεση να κυκλοφορήσει και να χτυπήσει την πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, πράγμα το οποίο και κατάφερε. Μάλιστα, αν ήταν πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια, το σκορ θα μπορούσε να πάρει και ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις. Ο Αίας, κατά διαστήματα έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ολυμπιακό Ζαχάρως, ο οποίος από απόψε το βράδυ βρίσκεται σε αναζήτηση προπονητή, για να οδηγήσει την ομάδα μέχρι τη λήξη της σεζόν. Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο η ταχύτητα του Αίαντα στην επίθεση, έκανε τη διαφορά. Όποτε οι παίκτες της ομάδας της Γαστούνης αποφάσισαν να ανεβάσουν ταχύτητα, το έκαναν και με τρόπο πειστικό, ότι αυτό το παιχνίδι ήταν δικό τους. Χρειάστηκαν περίπου δέκα-δεκαπέντε λεπτά για να βρουν το ρυθμό τους και να πατήσουν καλύτερα στον  αγωνιστικό χώρο, οπότε και στη συνέχεια άρχισε ο «καταιγισμός».

Σε δημιουργικό ρόλο ο Καράμπελας

Ο Θοδωρής Ανδριόπουλος σε αυτό το παιχνίδι, μη έχοντας τον Δούλο, επέλεξε να τοποθετήσει τον Καράμπελα σε ρόλο “δεκαριού” και τον Μονόλιθο στην κορυφή. Ο Νίκος Καράμπελας, είχε μεγαλύτερη ελευθερία για να γίνει πιο δημιουργικός και το έδειξε στη φάση του πρώτου γκολ, οπότε και βρήκε τον Μονόλιθο σε θέση ιδανική θέση. Οι ρόλοι άλλαζαν και πότε ο Σταθάτος γινόταν δημιουργός, πότε ο Μπατζακόπουλος. Με πολύ καλή βοήθεια από τους πλάγιους μπακ, Χριστοφοράτο και Χατζηαράπη, ο Αίας υπήρχαν στιγμές που σου έδινε την αίσθηση ότι έκρυβε τη μπάλα, για να την εμφανίσει με κάποιον τρόπο, σε κάποιον παίκτη, ο οποίος βρισκόταν σε θέση τετ-α-τετ.

Το ματς καρέ-καρέ

•  2′: Μακρινό σουτ του Τζανέτου άουτ.
  • 4′: Σουτ του Σταθάτου, μπλόκαρε ο Καπετανάκης.
  • 11′: Συρτό απευθείας φάουλ του Καράμπελα, δεν ανησύχησε ο Καπετανάκης.
  • 14′: Ο Χατζηαράπης έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Μπατζακόπουλο, αυτός το πλασέ στην κίνηση, άουτ.
  • 25′: Ωραίο ποδόσφαιρο από τον Αίαντα, κάθετα ο Καράμπελας στον Μονόλιθο, ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 26′: Ο Σταθάτος έβγαλε φάτσα με το 2-0 τον Μπατζακόπουλο, αυτός πλάσαρε άστοχα.
  • 40′: Προσποίηση του Σταθάτου και σουτ από το ύψος της περιοχής και πλάγια, ελάχιστα άουτ.
  • 42′: Στρώσιμο με το τακουνάκι του Μπατζακόπουλου, στον Χριστοφοράτο, σουτ στην κίνηση, οριζόντιο δοκάρι, νέο σουτ του Σταθάτου άουτ.
  • 55′: Σέντρα του Χριστοφοράτου στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα κατέβηκε για τον Σταθάτο ο οποίος με καλοζυγισμένο σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα.
  • 64′: Υποδειγματική αντεπίθεση του Αίαντα, ο Καράμπελας έσπασε το οφσάιντ μπήκε κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πανηγυρίζοντας με μια αποκριάτικη μάσκα.
  • 70′: Σουτ του Κανάνι άουτ.
  • 72′: Ανεπανάληπτο τετ α τετ του Μπατζακόπουλου  άουτ.
  • 74′: Σουτ από τον Δούλο, απέκρουσε ο Καπετανάκης.
  • 80′: Ο Σταθάτος απέφυγε και τον Καπετανάκη, πλάσαρε, έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Καπλάνης.
  • 84′: Ατομική προσπάθεια και πλασέ του Πλαστουργού στα δίχτυα.