Αίας-Ολυμπιακός Σ.: 4-0: Νέα νίκη και κορυφή για τον «Άγιαξ»

• 99
    Shares

Νέα νίκη με την οποία «πάτησε» κορυφή σημείωσε ο Αίας. Επικράτησε με 4-0 του Ολυμπιακού Σαβαλίων στο γειτονικό ντέρμπι. Παρουσία 500 θεατών, ο «Άγιαξ», ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς-νωρίς και από εκεί και πέρα να μην έχει πρόβλημα να σημειώσει άλλα τρία τέρματα. Χωρίς να ενθουσιάσει με την απόδοσή του, έφτασε στο στόχο του και συνεχίζει ακάθεκτος.

Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι, στο οποίο ο Ολυμπιακός αν και στάθηκε καλά, πλήρωσε σε μεγάλο βαθμό τα λάθη που έκανε. Ο Αίας ευτύχησε να προηγηθεί στο 1΄με πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Καράμπελας. Ο Αίας είχε ένα ανεπανάληπτο δοκάρι με τον Δούλο στο 15΄, όταν ο Δούλος δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από το ένα μέτρο.

Το 2-0 προήλθε ξανά από πέναλτι, στο 35΄, το οποίο κέρδισε ο Σταθάτος και μετέτρεψε σε γκολ ο Καράμπελας, για να κάνει το 2-0. Ξανά με πέναλτι, στο 40΄, ο Καράμπελας έκανε το 3-0 και το αυθεντικό χαρ-τρικ, με τρία τέρματα σε ένα ημίχρονο.

Στις αρχές της επανάληψης ο Αίας είχε διπλή ευκαιρία με τον Μπουρούκη, ο οποίος αργότερα (στο 75΄), έστρωσε στον Βράπι, ο οποίος με πλασέ έκανε το 4-0.

Το άσχημο για τον Αίαντα είναι ότι αποκόμισε δυο τραυματισμούς, με τον Καράμπελα, ο οποίος υπέστη ένα ελαφρύ διάστρεμμα, καθώς και ο Γεωργόπουλος, ο οποίος ένιωσε ένα τράβηγμα.

Αίας: Κουρλός, Χριστοφοράτος, Γεωργόπουλος (λ.τ. 46΄Μπουρούκης), Αρβανίτης, Παπαχριστόπουλος, Τσακοπιάκος, Σταθάτος, Γκίνης, Δούλος (80΄Λαγανόπουλος), Καράμπελας (66΄λ.τ. Βράπι), Μπατζακόπουλος (75΄Παναγιωτόπουλος).

Ολυμπιακός Σ.: Ζωμένος, Μπουγονικολός, Μ. Μαρκόπουλος, Χοτζάι, Σαββανίδης, Χ. Μαρκόπουλος, Αβραμόπουλος (77΄Γεωργίου), Αντωνόπουλος, Τσακοπιάκος (70΄Παρασκευόπουλος), Σταυρούλιας (60΄Γιαννακόπουλος), Κολτσίδας (65΄Αστερής).