ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Αλφειός-Νίκη 0-0: Κράτησαν ένα ημίχρονο με δέκα οι Πράσινοι

Με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο, ο Αλφειός κατάφερε να κρατήσει το 0-0 και να στερήσει δυο βαθμούς από τη Νίκη, η οποία είδε να μην μπορεί στο πρώτο μέρος να νικήσει τον Τσάμπρα και τη δυστοκία, αλλά και στο δεύτερο τον κακό της εαυτό, την αργή ανάπτυξή της, την προβληματική εν γένει επιθετική της λειτουργία.

Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο κύλησε και ήρθε φυσιολογικά στην ισοπαλία, με έναν Αλφειό ακίνδυνο δημιουργικά, αλλά πολύ δυνατό ανασταλτικά. Και απέναντί του μια Νίκη, η οποία δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ, μη μπορώντας να αξιοποιήσει και το αριθμητικό της πλεονέκτημα σχεδόν για ένα ημίχρονο, απόρροια της αποβολής του Πρίφτη με δεύτερη κίτρινη. Από την ομάδα του Τραγανού, έλλειψε η ταχύτητα στη δημιουργία, αλλά και η επιθετική οργάνωση στο πρώτο μέρος, όπου αναλώθηκε σε κάποια σουτ έξω από την περιοχή. Αυτό όλο, έγινε πιο ορατό ακόμα και όταν χρειάστηκε να παίξει για σαράντα λεπτά με παίκτη περισσότερο στο δεύτερο. Οι παίκτες του Κώστα Μπακάλη, λειτούργησαν άψογα στο χώρο και με ένα 4-4-1, δεν άφησαν περιθώρια στη Νίκη, η οποία δοκίμασε να παίξει και με δεύτερο σέντερ φορ, αλλά και με τριάδα στην άμυνα, πηγαίνοντας σε 3-5-2. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο το ματς έδειχνε ότι οδηγείται προς τη λευκή ισοπαλία και έτσι ακριβώς ολοκληρώθηκε. Για να φτάσουμε βέβαια σε αυτό το 0-0, χρειάστηκε η Νίκη να χάσει και κάποιες κλασικές ευκαιρίες, με κορυφαία αυτή στο 52΄, όταν από έντρα του Ι. Κασσιανού, η μπάλα στο δοκάρι από πλασέ του Βατσή και στη συνέχεια κατέληξε σε νέο πλασέ που κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του  πεσμένου στο έδαφος Τσάμπρα.

Το ματς καρέ-καρέ

• 13′: Σουτ Ν. Κολοτούρου από καλή θέση άουτ.
  • 21′: Σουτ από τον Βουρτσάνη, σε κόρνερ ο Τσάμπρας
  • 23′: Γύρισμα και σουτ του Γεωργιόπουλου εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τσάμπρας
  • 36′: Σουτ του Τζουβάνι λίγο άουτ.
  • 42′: Σουτ Καλογερόπουλου άουτ.
  • 47′: Σουτ Αγριδιώτη μέσα από την πρριοχή έδιωξε ο Αντωνόπουλος
  • 49′: Αποβολή Πρίφτη με δεύτερη κίτρινη
  • 52′: Σέντρα του Ι. Κασσιανού, η μπάλα στο δοκάρι από πλασέ του Βατσή, γυρίζει ο Γεωργιόπουλος, η μπάλα στον Βατσή, νέο πλασέ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα χέρια του πεσμένου στο έδαφος Τσάμπρα.
  • 65′: Κόρνερ του Καλογερόπουλου, έδιωξαν οι αμυντικοί έξω από την περιοχή στρώθηκε η μπάλα στον Ν. Κολοτούρο, αυτός έπιασε καλοζυγισμένο μονοκόμματο σουτ άουτ.

Αλφειός: Τσάμπρας, Πρίφτης, Δρογγίτης, Μανέτας, Κωτσάκης, Τεκερλέκης, Καλαντζής (85΄Πεσκελίδης), Τζουβάνι (92΄Ζορμπάς), Τριανταφύλλης (87΄Μάζης), Αβραμόπουλος, Αγριδιώτης.

Νίκη: Αντωνόπουλος, Κ.Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Ι. Κασσιανός (76΄Κωστόπουλος), Γαργαρώνης, Βουρτσάνης (72΄Παπαβασιλείου), Καλογερόπουλος, Βατσής, Δ. Κολοτούρος, Γεωργιόπουλος, Ν. Κολοτούρος.