Αλφειός-Νίκη 3-2: Το ποτάμι “παρέσυρε” και τη Νίκη και πάει στους “4”

• 52
    Shares

Ιστορική επιτυχία σημείωσε σήμερα το απόγευμα ο Αλφειός. Μια επιτυχία, η οποία συγκρίνεται μόνο με εκείνες του 1997, ή του 2016, όταν και οι Βωλακείς, είχαν φτάσει στον Τελικό του θεσμού. Σήμερα, έχουν φτάσει ένα βήμα πριν από αυτόν, καθώς στα Ημιτελικά, τους περιμένει σε διπλά παιχνίδια ο πολύπειρος Παμβουπρασιακός. Παρά ταύτα, το συγκρότημα του Κώστα Μπακάλη σημείωσε μια μεγάλη επιτυχία, πέρα για πέρα δίκαιη, καθώς επιβλήθηκε με 3-2 της Νίκης Τραγανού, παίζοντας για ολόκληρη την παράταση με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής στο 88΄του Αγριδιώτη με δεύτερη κίτρινη.

Ο Αλφειός παρά τις απουσίες, είχε πάθος, πειθαρχία στο παιχνίδι του και κατάφερε απο τα πρώτα λεπτά, να φέρει το ματς στα μέτρα του. Ο Κώστας Μπακάλης, κάλυψε το κενό του Μανέτα στο κέντρο της άμυνας με την τοποθέτηση του ανέτοιμου Αβραμόπουλου, ο οποίος ωστόσο ανταποκρίθηκε πάρα πολύ καλά, κάνοντας με εξαίρεση το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε στο φινάλε, ένα σχεδόν τέλειο παιχνίδι. Στη μεσαία γραμμή, αγωνίστηκε ο Τεκερλέκης, ένα ακόμα νέο πρόσωπο για τον Αλφειό.

Προηγήθηκε ο Αλφειός

Το πρώτο μέρος, ήταν ένα ανούσιο παιχνίδι, χωρίς ιδιαίτερες στιγμές μπροστά από τις δυο εστίες. Ματς με πολλή τακτική, στο οποίο ο Αλφειός δεν άφησε χώρους. Επιβράβευση της προσήλωης στο πλάνο που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Μπακάλη, ήταν ένα γκολ στην εκπνοή. Σχεδόν πεσμένος στο έδαφος ο Νικολόπουλος και λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή, κατάφερε και έδωσε μια ασίστ στον Καλαντζή, ο οποίος έπιασε το σουτ και παραβίασε την εστία του Αντωνόπουλου.

Ισοφάριση της Νίκης στο 92΄

Ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο μέρος, με τον Αλφειό να κρατάει γερά τη νίκη αυτή, μέχρι το φινάλε, οπότε και έγινε η φάση της ισοφάρισης, μια φάση η οποία ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τους γηπεδούχους. Η Νίκη κέρδισε ένα φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, σε ανατροπή του Κώστα Κολοτούρου. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες λίγο νωρίτερα, διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ το οποίο προηγήθηκε του φάουλ στον Κώστα Κολοτούρο. Το φάουλ εκτέλεσε ο Γεωργιόπουλος συρτά και ξεγέλασε το τείχος που σηκώθηκε, η μπάλα πέρασε συρτά και κατέληξε στη γωνία και χαμηλά του Τσάμπρα για να γίνει το 1-1. Ακολούθησε διακοπή του παιχνιδιού, με τον Πρόεδρο του Αλφειού Ανδρέα Γκιόκα, αν και τιμωρημένος από την ΕΠΣΗ, να εισέρχεται στον αγωνιστικό χώρο για να διαματυρηθεί. Τελικά, ο διαιτητής μετά από εφτά λεπτά και αφού ηρέμησαν τα πνεύματα, ξανάρχισε το παιχνίδι. Παίχτηκαν λίγα λεπτά που είχαν απομείνει συν τις όποιες καθυστερήσεις και φτάσαμε στην παράταση.

Πιο ψυχωμένος ο Αλφειός

Αν και με δέκα ο Αλφειός, μπήκε πιο ψυχωμένα στην παράταση. Ο Γιάννης Τσάμπρας, ένας τερματοφύλακας ο οποίος στο παρελθόν έχει σημειώσει και γκολ, αυτή τη φορά έδωσε ασίστ. Ήταν ένα δυνατό βολέ, το οποίο έφυγε έξω δεξιά, έφτασε στον ξεχασμένο Τριανταφύλλη, ο οποίος είδε τον Αντωνόπουλο λίγο έξω από την εστία του και έπιασε ένα μονοκόμματο ψηλοκρεμαστό σουτ, στα δίχτυα. Ήταν το 2-1 μέσα σε πανδαινόνιο. Πριν καλά-καλά συνέλθει η Νίκη από το γκολ, ο Αλφειός πέτυχε και νέο “χτύπημα”, αυτή τη φορά μετά από ένα ωραίο φάουλ-γέμισμα του Νικολόπουλου, η μπάλα πέρασε στο δευτερο δοκάρι, όπου με καρφωτή κεφαλιά ο Πρίφτης, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αντωνόπουλο. Στο χρόνο που απέμεινε, η Νίκη δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το “σοκ”, κατάφερε απλά να μειώσει σε 3-2 με πέναλτι, αλλά η πρόκριση έμεινε στο Επιτάλιο και τον Αλφειό.

Το ματς καρέ-καρέ

• 45′: Στρώσιμο του Νικολόπουλου, με σουτ από το ύψος της περιοχής ο Καλαντζής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 47′: Ο Δ  Κολοτούρος βρήκε μέσα στην περιοχή τον Γεωργιόπουλο, αυτός το πλασέ, απέκρουσε ο Τσάμπρας.
  • 69′: Απίθανη τριπλή ευκαιρία του Αλφειού, πλασέ του Αγριδιώτη στα σώματα, κεφαλιά του Τριανταφύλλη έδιωξαν πάνω στη γραμμή, νέο σουτ του Αγριδιώτη στα σώματα.
  • 72′: Σουτ του Τσαντίλη μέσα από την περιοχή άουτ.
  • 73′: Σουτ του Τσαντίλη μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Τσάμπρας.
  • 75′: Σουτ του Βατσή άουτ.
  • 88′: Αποβολή του Αγριδιώτη με δεύτερη κίτρινη
  • 91′: Απευθείας έξυπνο συρτό φάουλ του Γεωργιόπουλου, στα δίχτυα.
  • 93′: Διέκοψε το ματς ο Γκατζόπουλος λόγω διαμαρτυριών των γηπεδούχων.
  • 100′: Σουτ του Γεωργιόπουλου μέσα από την περιοχή άουτ.
  • 94′: Από ασίστ (βολέ) του τερματοφύλακα Τσάμπρα, ο Τριανταφύλλης έκανε με μονοκόμματο ψηλοκρεμαστό σουτ το γκολ.
  • 105′: Φάουλ του Νικολόπουλου στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά του Πρίφτη στα δίχτυα.
  • 106′: Σέντρα του Τσαντίλη, έδιωξε πέφτοντας ο Τσάμπρας, πλασέ σε κενή εστία του Δ  Κολοτούρου άουτ.
  • 110′: Στρώσιμο του Γεωργιόπουλου, σουτ του Βατσή στα σώματα και κόρνερ.
  • 117′: Ανατροπή του Γεωργιόπουλου και πέναλτι.Ο Τσαντίλης το εκτέλεσε στα δίχτυα.