ΑΠΟΚ-Νίκη 0-0 (3-4): Στα πέναλτι πήρε την πρόκριση στους “8” η Νίκη!

• 25
    Shares

Τα παιχνίδια Κυπέλλου έχουν πάντα ξεχωριστή γοητεία, καθώς όλη η χρονιά παίζεται σε μια μέρα, σε ένα παιχνίδι. Και μπορεί η Νίκη Τραγανού να ήταν το φαβορί στο σημερινό ζευγάρι της φάσης των “16”, όμως χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι και να αποκρούσει ο Ανδρέας Αντωνόπουλος εκτέλεση του Κυριαζή, για να πάρει η Νίκη την πρόκριση, μη λαθεύοντας σε τέσσερις εκτελέσεις, με τον τερματοφύλακα της Νίκης να σημειώνει το νικητήριο πέναλτι, αλλά και αμέσως μετά ο Κουρκουμέλης να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

Η ομάδα του Αλέξη Γαλάνη παρατάχθηκε με απουσίες, όπως εκείνες των Βατσή και Νίκου Κολοτούρου. Υποχρεώθηκε να ξεκινήσει τον Δημήτρη Κολοτούρο σε ρόλο αμυντικού μέσου, μια θέση στην οποία δεν έχει αγωνιστεί ξανά. Ωστόσο έστω και δύσκολα, η πρόκριση για τους Μπλε του Τραγανού ήρθε και όσο προχωρούν στο θεσμό, τόσο θα ανοίγει η… όρεξη για να πάνε ένα βήμα παραπέρα και γιατί όχι να επαναλάβουν την επιτυχία του 2014.

Η Νίκη είχε την πρωτοβουλία στο πρώτο μέρος, αλλά και τις καλές φάσεις τις οποίες δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει, εμφανίζοντας ξανά το φετινό της πρόβλημα που είναι η επιθετική δυστοκία. Παράλληλα “φώναξε” για ένα πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου μέσα στην περιοχή, φάση στην οποία ο διαιτητής διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, καταλογίζοντας επιθετικό φάουλ σε χέρι του Τσαντίλη στη συνέχεια της φάσης.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, οι δυο ομάδες κόπηκαν στα δυο και οι φάσεις περιορίστηκαν. Το Κουρτέσι του Μιχάλη Παπουτσή παρουσίασε εικόνα πολύ καλά οργναωμένης μεσοαμυντικά ομάδας, με διατήρηση των αποστάσεων. Χωρίς να παίξει παθητικά, λειτούργησε άψογα ανασταλτικά και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση και τα πέναλτι, καθώς δεν μπόρεσε στις δικές του καλές στιγμές να σκοράρει, με κορυφαία μια κεφαλιά από κοντά του αμαρκάριστου Αντωνόπουλου, την οποία εδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Νίκης.

Το ματς καρέ-καρέ

• 22′: Σουτ του Κωστόπουλου στην αντεπίθεση, δεν ανησύχησε ο Αντωνόπουλος.
  • 26′: Σουτ του Κυριαζή, μπλόκαρε ο Αντωνόπουλος.
  • 28′: Κάθετα ο Τσαντίλης στον Παπαβασιλείου, εκείνος το πλασέ, πρόλαβε ο Μουρτζίνης με έξοδο κι έδιωξε σε κόρνερ.
  • 30′: Κόρνερ του Τσαντίλη, παράλληλη κεφαλιά (δεν βρήκε καλά τη μπάλα) του Παπαβασιλείου στο πρώτο δοκάρι, δεν πρόλαβε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι  ο Κ. Κολοτούρος.
  • 36′: Ο Καλογερόπουλος έστρωσε στον Γεωργιόπουλο, αυτός από θέση τετ α τετ, απέκρουσε ο Μουρτζίνης το πλασέ.
  • 39′: Κόρνερ του Τσαντίλη στο δεύτερο δοκάρι , κεφαλιά του Γαργαρώνη άουτ.
  • 40′: Από θέση τετ α τετ ο Κόσκορης το πλασέ πάνω στον Αντωνόπουλο.
  • 46′: Απευθείας φάουλ του Γεωργιόπουλου άουτ.
  • 50′: Έχασε τη μπάλα ο Μουρτζίνης, πλασέ του Τσαντίλη, αποκρούστηκε η μπάλα σε κόρνερ.
  • 66′: Δυνατό σουτ του Καλογερόπουλου, εντυπωσιακά με το ένα χέρι σε κόρνερ ο Μουρτζίνης.
  • 69′: Σέντρα του Κωστόπουλου, αμαρκάριστος την κεφαλιά ο Αντωνόπουλος, σε κόρνερ έδιωξε ο γκολκίπερ της Νίκης Αντωνόπουλος.
  • 90′: Σουτ του Βουρτσάνη, μπλόκαρε ο Μουρτζίνης.
  • 104′: Κάθετα ο Φιλιππακόπουλος στην αντεπίθεση στον Κωστόπουλο, πλασέ στην κίνηση αυτός, άουτ.
  • 116: Με δέκα το Κουρτέσι λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ανδρέα Κόσκορη.

Οι συνθέσεις

ΑΠΟΚ: Μουρτζίνης, Φιλιππακόπουλος, Μητρόπουλος, Α. Καπώνης, Διαμαντόπουλος, Αντωνόπουλος (77′ Αλ. Καπώνης), Κωστόπουλος, Κυριαζής, Κουρκουμέλης, Κ. Καπώνης (97′ Γκούσκος), Κόσκορης.

Νίκη: Αντωνόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Τσαντίλης, Γαργαρώνης, Ι. Κασσιανός (99′ Σαραντούλιας),  Δ. Κασσιανός, Καλογερόπουλος, Δ. Κολοτούρος, Γεωργιόπουλος, Παπαβασιλείου (35′ Βουρτσάνης).