Αστέρας-Ηλειακός Β. 1-2: Ο Αστέρας του πρώτου γύρου δεν υπάρχει πια!

• 87
    Shares

Την ήττα με 1-2 μέσα στην Αμαλιάδα γνώρισε ο Αστέρας Αμαλιάδας από την Ηλειακό Βαρθολομιού. Ξεκινάμε κάπως… αδόκιμα την παράγραφο, όχι φυσικά επειδή η νίκη των Ερυθρόλευκων του Βαρθολομιού δεν είναι τεράστια σε σημασία, αλλά επειδή η ήττα του Αστέρα, φανερώνει ότι πλέον η άλλοτε πανίσχυρη ομάδα της Αμαλιάδας δεν υπάρχει.

Οι τελευταίες αποχωρήσεις των ξένων, η απουσία του τραυματία Μαρκόπουλου, έχουν αποδυναμώσει πολύ τον Αστέρα, ο οποίος πλέον παλεύει με πολλά νέα παιδιά στη σύνθεσή του, παιδιά τα οποία δεν διαθέτουν την εμπειρία. Φυσικά αυτό, η ήττα δηλαδή, ουδόλως απασχολεί τους φιλάθλους του Αστέρα. Εκείνο το οποίο τους ανησυχεί, είναι το μέλλον της ομάδας. Ένα μέλλον, το οποίο φαντάζει πολύ επισφαλές, μετά τις και τις τελευταίες παραιτήσεις μελών της διοίκησης, έχοντας απομείνει μόνο ελάχιστα πρόσωπα, τα οποία παλεύουν να τρέξουν την ομάδα.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, ο Ηλειακός πήγε στην Αμαλιάδα για να κάνει «ριφιφί» και τα κατάφερε. Εκμεταλλευόμενος την αποδυνάμωση του Αστέρα, άδραξε τη μοναδική ευκαιρία. Μια ευκαιρία από εκείνες που δεν παρουσιάζονται τόσο συχνά.

Στο 31΄ ο Σάκης Τσουκαλάς (φώτο) έκανε με δυνατό σουτ το 0-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Ο Αστέρας, πίεσε και κατάφερε στην επανάληψη να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με σουτ του Μουρούτη στο 56΄. Από εκεί και πέρα οι Βυσσινί πίεσαν και δημιούργησαν ευκαιρίες για το γκολ της νίκης. Δεν το κατάφεραν και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 81΄, ο Ρονάλντο Σίμα, σημείωσε και δεύτερο γκολ για τον Ηλειακό, χαρίζοντάς του τη σπουδαία αυτή νίκη.

Αστέρας: Σταθόπουλος, Ντάβαρης Ι., Παρμάκης (51΄ Καρακίτσος), Σιούλας, Γιαννόπουλος, Χριστόπουλος Α., Ζωγόπουλος, Καραγιάννης, Μουρούτης, Ζαφειρόπουλος, Γαλάνης (89΄ Χριστόπουλος Γ.).

Ηλειακός Β.: Βύτανος, Μαργαρώνης Α., Μαργαρώνης Σπ., Χατζηγιάννης, Πανόπουλος, Τσουκαλάς Δ., Κότσιφας, Σίμα (85΄ Κορκός), Ραυτόπουλος, Τσουκαλάς Π., Τσιράκης (46΄ Ράπτης-61΄ Λόξας).