Αστέρας: Ξεμούδιασμα με «εξάρα» στα Καβάσιλα

Άνετη νίκη με 6-0 σημείωσε στα Καβάσιλα ο Αστέρας Αμαλιάδας, οποίος έκανε ποδαρικό με το δεξί στο Κύπελλο Market In, σε ένα παιχνίδι όπου ο Τίμος Καβακάς είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όσους δεν αγωνίστηκαν την Κυριακή, καθώς στον εφετινό Αστέρα οι όροι βασικοί και αναπληρωματικοί παίκτες, είναι μάλλον αδόκιμοι.

Με την ενδεκάδα αλλαγμένη κατά τα 9/11 σε σχέση με το παιχνίδι Πρωταθλήματος της περασμένης Κυριακής, ο Αστέρας επέβαλλε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού το ρυθμό του και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα του Αλέξη Γαλάνη, η οποία προσπάθησε όσο μπορούσε, αλλά η διαφορά επιπέδου ήταν κάτι περισσότερο από εμφανής.

Ίδιο σύστημα, εννέα αλλαγές

Ο Τίμος Καβακάς, διατήρησε αυτό το 3-4-2-1 το οποίο δείχνει ότι σε αυτή τη φάση καθιερώνεται, αλλάζοντας μόνο τα πρόσωπα, έτσι ώστε να το εμπεδώσουν όλοι οι ποδοσφαιριστές, είτε εκείνοι που αγωνίζονται στο Πρωτάθλημα, είτε εκείνοι που δεν αγωνίζονται. Εξάλλου, κάθε καινοτομία στο σύστημα χρειάζεται χρόνο, δουλειά αλλά και παιχνίδια σαν και αυτό, τα οποία αποτελούν πολύ καλές ευκαιρίες για να τεστάρει ο προπονητής τους παίκτες του. Μάλιστα ο Καβακάς, πραγματοποίησε μόνο μια αλλαγή, ενδεικτικό και αυτό ότι ο τεχνικός του Αστέρα θέλει να δώσει την ευκαιρία να βρουν ρυθμό οι ποδοσφαιριστές του, ειδικά εκείνοι οι οποίοι δεν έχουν έως τώρα ολόκληρα ενενηντάλεπτα στα πόδια τους, ή έχουν ελάχιστο χρόνο συμμετοχής.

Από νωρίς μπροστά στο σκορ

Δεν χρειάστηκε να περάσουν παρά δέκα λεπτά για να μπει ο Αστέρας οδηγός στο παιχνίδι. Ήταν το σημείο εκείνο όταν και ο Ντιέγκο Τόρες έγινε αποδέκτης μιας κάθετης λόμπας στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου ολομόναχος (και καλυπτόμενος από τον αριστερό οπισθοφύλακα), όταν ο Ισπανός γύρισε και με ένα τεχνικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (αφού πρώτα αυτή «έξυσε» το οριζόντιο δοκάρι).

Στο 25΄ο Μπουζούρας έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου, στάθηκε όρθιος και την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα στον επερχόμενο Σταθάτο, ο οποίος με πλασέ δεν είχε πρόβλημα να διπλασιάσει τα τέρματα του Αστέρα.

Ξανά στο 39΄, ο Σταθάτος έκανε το 0-3, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος παίκτης, ο οποίος αγωνίστηκε σε θέση σέντερ φορ σε αυτό το ματς, κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Τάσος Κυριάκος.

Κατέβασε ταχύτητα στην επανάληψη

Με το σκορ του πρώτου μέρους ήδη στο 0-5, ο Αστέρας στην επανάληψη κατέβασε… ταχύτητα. Αυτό βέβαια δεν τον εμπόδισε να διατηρήσει το συντριπτικό ποσοστό κατοχής της μπάλας, το οποίο ίσως άγγιζε και ξεπερνούσε το 70%.

Στο 50΄ο Αστέρας έφτασε στο 0-5, με τη δεύτερη ασίστ του Νίκου Μπουζούρα και αυτή τη φορά με εκτελεστή τον Τέο Παπαδόπουλο.

Το τελικό 0-6 έγραψε στο 90΄ο Σταθάτος με υπέροχο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ολοκληρώνοντας ο Ηλείος φορ το προσωπικό του χατ-τρικ σε αυτό το ματς.

Ατρόμητος: Κολίντζας, Κορκός, Δημητρίου (78΄Παπαδημητρόπουλος), Κωστόπουλος, Μουσερής, Καλουτάς, Ραυτόπουλος, Γκίνης, Ντούγκας (78΄Γερασιμόπουλος), Μπάχα, Γεωργόπουλος (67΄Αθανασούλης).

Αστέρας: Τσάμης, Μπουζούρας (67΄Παπαδάκης), Παπαδόπουλος, Κασάπης, Κουμπαρούλης, Παγώνης, Ενγκουέμ, Κασνέτση, Σταθάτος, Ντιέγκο Τόρες, Κυριάκος.