Αστέρας-Πέλοπας 3-0: Με χατ-τρικ του Νταν Έλιοτ!

• 37
    Shares

Με χατ-τρικ του Νταν Έλιοτ, ο Αστέρας πήρε τη νίκη σε βάρος του Πέλοπα Πύργου. Οι Βυσσινί με τον Λύσσανδρο Τζαβάρα στον πάγκο τους έκαναν το 4χ4 στο Πρωτάθλημα, παρέμειναν στην τρίτη θέση και κοντά στους δυο πρωτοπόρους, πηγαίνοντας με καλή ψυχολογία στο φινάλε του γύρου, την ερχόμενη Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου στην Κρέστενα, για ένα κρίσιμο παιχνίδι απέναντι στον Ξενοφώντα.

Ο Γάλλος στράικερ του Αστέρα, ο οποίος διανύει περίοδο φόρμας, φτάνοντας τα δέκα γκολ, ηγήθηκε της προσπάθειας του Αστέρα στο σημερινό ματς. Ο Αστέρας πήρε από νωρίς τα «ηνία». Μόλις στο 8’ ο Μικελόπουλος επενέβη και έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μουρούτη. Λίγο αργότερα επενέβη και πάλι, όταν και με τη «βοήθεια» του οριζόντιου δοκαριού, εξουδετέρωσε δυνατό σουτ του Γαλάνη στο 13΄. Ο Αστέρας, πήρε το προβάδισμα στο 30΄, όταν σε χέρι του Δαβουρλή μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Ο Έλιοτ από τα έντεκα μέτρα, εκτέλεσε, ο Μικελόπουλος απέκτουσε, αλλά στην επαναφορά πάλι ο Έλιοτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Νταν Έλιοτ σημείωσε ακόμα δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52’ με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο  Καραγιάννης έστρωσε στον Έλιοτ και αυτός από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Αστέρας: Σταθόπουλος, Χριστόπουλος, Φερνάντεζ, Σιούλας, Γιαννόπουλος, Ντίαζ (71’ Νταβαρης), Μουρούτης (71’ Ζαφειρόπουλος), Ονουάτσι, Γαλάνης (80’ Βασιλακόπουλος), Καραγιάννης, Έλιοτ (86’ Ζωγόπουλος).

Πέλοπας: Μικελόπουλος, Δ. Πλατής, Πότκα (77’ Νικολόπουλος), Παπαγεωργίου, Παναγόπουλος, Δαβουρλής (70’ Ε. Πλατής), Βασιλόπουλος, Μακρής (39’ λ.τρ. Παπαδάτος), Μπαχούρος, Δημητρόπουλος (61΄Γεωργίου), Π. Πλατής.