Α1 ΕΣΚΑΗ: Δραματική ήττα του Ολυμπιονίκη στην Πάτρα (vid)

Δραματική ήττα γνώρισε ο Ολυμπιονίκης στην Πάτρα από την Ολυμπιάδα. Η ομάδα της Αρχαίας Ολυμπίας, αν και δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, στο δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε ρυθμό και κατάφερε με ένα σερί 9-23, να πάρει προβάδισμα 27-33 στην ανάπαυλα. Εξαιρετικό όμως ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Ροδόπουλου, στο οποίο όχι απλά διατήρησε το προβάδισμα, αλλά το διεύρυνε κιόλας, με εξαιρετική εμφάνιση του Ζωγόπουλου σε σκορ και δημιουργία, κλείνοντας με 46-56. Όλα όμως ανατράπηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η κόπωση και η φθορά του Ολυμπιονίκη, είχε σαν αποτέλεσμα η άμυνα να μην έχει τα ίδια αποτελέσματα και σε συνδυασμό με το σκοράρισμα των γηπεδούχων, φτάσαμε στην ανατροπή,  οποία ολοκληρώθηκε στο φινάλε, με τελικό σκορ 77-75. Με ηγέτη τον Μανώλη Γιαλελή η Ολυμπιάδα, μείωσε στους 7 με τρίποντό του έξι λεπτά πριν το φινάλε, με τον ίδιο παίκτη ισοφάρισε σε 67-67.  Ο Γιαλελής μάλιστα, έκανε το κλέψιμο 25 δεύτερα πριν τη λήξη, κέρδισε  αντιαθλητικό φάουλ και ευστοχώντας τις βολές έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδος του.

Δεκάλεπτα : 18-10, 9-23, 19-23, 31-19

Α.Ε.Π. ΟΛΥΜΠΙΑΣ (Δίπλαρος): Κατσαίτης 8, Γλύνης , Γιαννόπουλος 13(1), Τουλάτος 27, Γιαλελής 10(2), Αδαμόπουλος 8, Κουμανιώτης 2, Ρουμελιώτης, Σιμονοβίκης, Κοντονάσιος 2, Λάνταβος 7

ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ Α.Ο. (Ροδόπουλος): Ζωγόπουλος 22, Γεωργιόπουλος, Λαμπρόπουλος 10(2), Τροχανάς 2, Βασιλειάδης 16(1), Σακελλαρίου 3, Σαλάϊ 3, Στούκας, Κόλιας 4, Θεοδωρόπουλος 3, Κριτσέλης 12