ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Α2 ΕΣΚΑΗ: Έκανε ξανά το καθήκον της η Αμαλιάδα, 78-40 τον Φαέθωνα

Άλλη μια ευρεία νίκη πέτυχε η Αμαλιάδα, κάνοντας το καθήκον της και απέναντι στον εκ των ουραγών Φαέθωνα Αντιρρίου, τον οποίο νίκησε με 78-40.
Χωρίς να δώσει δικαιώματα αμφισβήτησης στο πρώτο ημίχρονο έκανε σκορ 26-16 στο 10´ και 50-21 στο 20’. Όμορφο μπάσκετ με πολλά εύστοχα σουτ και ωραίες δημιουργίες σε αυτό το διάστημα. Πάνω απ’ όλα όμως σοβαρότητα και συνέπεια, ακόμα και σε παιχνίδι απέναντι σε έναν αντίπαλο σαφώς κατώτερο. Εξάλλου ένα από τα «μυστικά» της φετινής Αμαλιάδας είναι ότι δεν υποτιμά κανέναν αντίπαλο, δείχνοντας μια «συνέπεια» στα παιχνίδια της, η οποία αγγίζει επαγγελματικά επίπεδα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αμαλιάδα συνέχισε με υψηλούς ρυθμούς, κάνοντας ένα επιμέρους 20-8 γράφοντας στον φωτεινό πίνακα 70-29 στο 30’. Το τελικό σκορ ήταν 78-40 με όλους τους παίκτες να αγωνίζονται παίρνοντας πολύτιμες εμπειρίες για τη συνέχεια.

Δεκάλεπτα : 26-16, 50-21, 70-29, 78-40.
Α.Σ.Σ Αμαλιάδας (Κιούφης): Παπαγιάννης 7(1), Θεοδωρόπουλος 20(5), Καλιώρας 2, Κιούφης 15(1), Αντωνόπουλος 2, Δασκαλόπουλος , Μαντούβαλος, Πίκιος 13(2), Αγραπιδάκης 8, Λυμπέρης 11.
Φαέθων (Ζάκκας):Λάτσιος 7(1),Μάρκος 5(1), Λιοφάγος 3(1), Στολάκης,Παναγιωτόπουλος 2, Αδαμόπουλος 13(1), Ιωάννου 2, Ανδρούτσος 8, Παγώνης, Τσιφτιλής.