Α2 ΕΣΚΑΗ: Σπουδαία νίκη με 53-73 σε βάρος του Αχαιού για την Αμαλιάδα

• 5
    Shares

Σπουδαία νίκη, την 18η σημείωσε ο ΑΣΣ Αμαλιάδας απόψε στην Πάτρα. Αυτή τη φορά « θύμα» του ο ισχυρός Αχαιός στο γήπεδο της Αλεξιώτισσας. Η Αμαλιάδα ξεκίνησε με φοβερό ρυθμό στην επίθεση, σκοράροντας με όλους τους τρόπους αλλά στην άμυνα είχε προβλήματα συγκέντρωσης .Έκανε στο 10´ το 14-25 αλλά στο β δεκάλεπτο τα αμυντικά λάθη συνεχίστηκαν και έδωσαν το δικαίωμα στον Αχαιό να σκοράρει 30 πόντους στο πρώτο ημίχρονο κάνοντας το σκορ 30-40.

Με διαφορετική αμυντική φιλοσοφία ξεκίνησε το β ημίχρονο με τους αθλητές της Αμαλιάδας να βάζουν πλέον δυνατά τα χέρια και τα πόδια τους στις προσωπικές μονομαχίες. Έτσι το σκορ πήγε στο 43-55 στο 30´ και πλέον βρίσκοντας πάλι ρυθμό στην επίθεση με πολλά εύστοχα τρίποντα η διαφορά έφθασε στους 20 πόντους με τελικό το 53-73.

ΑΧΑΙΟΣ47 (Βασιλείου): Καυκάς , Σκούτας 3, Σιραγάς 7, Τσενεμπής 6,Σταυριανός , Κοντογιάννης 3, Παναγής 19(1), Σκροπόλιθας 7, Διαμαντόπουλος 4, Κυρσανίδης 4.
Α.Σ.Σ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ(Κιούφης): Αρνανιτάκης , Παπαγιάννης 6(1), Θεοδωρόπουλος 12(4), Κιούφης 18(4), Δασκαλόπουλος , Αντωνόπουλος 3(1), Μαντούβαλος 11, Πίκιος 14, Αγραπιδάκης 1, Λυμπέρης 8.