ΗΛΕΙΑ

Διαγόρας-ΠΑΟΒ 2-1: Ήττα με… εχθρική διαιτησία στη Ρόδο

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Παμβουρπασιακός στη Ρόδο από την Διαγόρα, σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι Ταύροι βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ. Είχαν μια μέτρια εμφάνιση και ουδείς μπορεί να πει κατηγορηματικά ότι υπεύθυνη της ήττας ήταν η διαιτησία, όμως με ψυχρό μάτι, το γεγονός ότι νωρίς στο δεύτερο μέρος, ο Αθηναίος Καλογερόπουλος αρνήθηκε στη ηλειακή ομάδα πεντακάθαρο πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου, σημαίνει ότι δεν της επέτρεψε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού δεν μαρτυρούσε ότι οι Πράσινοι θα γνώρισαν την ήττα και με αυτό τον τρόπο. Μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για τη νίκη και έκαναν το παιχνίδι που αρέσκονται με τη μπάλα στα πόδια. Πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ο Μπουρλάκης, ο οποίος διανύει περίοδο φόρμας, έκανε μια εξαιρετική αντεπίθεση και πλασέ, με το οποίο έδωσε το προβάδισμα στον Διαγόρα στο 8΄. Ένα γκολ το οποίο βοήθησε τους Ροδίτες να αποβάλλουν αρκετή πίεση από πάνω τους και να παίξουν από εκείνο το σημείο και πέρα με διαφορετική τακτική. Ο Παμβυπρασιακός πήρε τα ηνία, είχε μια καλή στιγμή στο 32΄, όταν ο Μικελάτος δεν μπόρεσε να βάλει καλά την προβολή σε φάουλ. Για να κερδίσει ένα λεπτό μετά φάουλ ο Διαγόρας στην απέναντι πλευρά. Το ανέλαβε ο Μπουρλάκης, ο οποίος με απευθείας χτύπημα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λαδά.

Στην επανάληψη ο Μίκι Τσίρκοβιτς άλλαξε πρόσωπα στην ενδεκάδα, με αποτέλεσμα η ομάδα του να πλησιάσει το γκολ, στη φάση του 64΄, στην οποία διαμαρτύρεται για πέναλτι, ενώ στο 66΄έχασε μεγάλη ευκαιρία σε γύρισμα του Ντόμα. Όπως καλές στιγμές είχε και ο Διαγόρας, σε ένα διάστημα που ανέβηκε ο ρυθμός του παιχνιδιού. Το γκολ τελικά το σημείωσαν οι Πράσινοι στο 74΄με τον Μπούνα, μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι. Στο διάστημα που ακολούθησε, ο Παμβουπρασιακός άσκησε πολύ έντονη πίεση στον Διαγόρα,  οποίος όμως κατάφερε παίζοντας αμυντικά, να κρατήσει το 2-1 και τη νίκη, έχοντας κουραστεί και κάνοντας μάλιστα και καθυστερήσεις.

Το ματς καρέ-καρέ

• 8΄: Αντεπίθεση για τον Διαγόρα, ο Μπουρλάκης στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Λαδά, με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής (1-0).
  • 32΄: Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παμβουπρασιακό. Το εκτελεί ο Γ. Πολίτης, ο Μικελάτος στην πορεία της μπάλας, όλως αυτή κατέληξε άουτ.
  • 33΄: Ο Διαγόρας κάνει δύο τα τέρματα του με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρλάκη.
  • 56′: Ο Ντουαλά βρέθηκε με τη μπάλα μέσα στην περιοχή του Δημόπουλου, έδωσε στον Χατζησάββα, ο οποίος πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως αστόχησε από πλεονεκτική θέση.
  • 60΄:  Γύρισμα του Μπουρλάκη, σουτ του Ντουαλά ψηλά αουτ.
  • 66΄: Γύρισμα του Ντόμα, ο Ευαγγελιδάκης πρόλαβε τελευταία στιγμή και έσωσε την ομάδα του, σε μια μεγάλη ευκαιρία για τον Παμβουπρασιακό.
  • 69΄: Ο Ντουαλά βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Δημόπουλο, όμως ο μεσοεπιθετικός του “Γηραιού» προτίμησε να δώσει τη μπάλα στον Μπαξεβάνο, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία στην άμυνα της Βάρδας να απομακρύνει.
  • 74΄: Ο Π. Πολίτης έκανε την σέντρα, ο Τσάμης απομάκρυνε λανθασμένα με τις γροθιές, η μπάλα έφτασε στον Μπόυνα που με “κεραυνό” από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέτυχε το (2-1).

Οι συνθέσεις

Διαγόρας: ΤσάμηςΕυαγγελιδάκης, Παγώνης, Καρπαθάκης, Προβατίδης, Μπαξεβάνος (87′ Μουκίδης), Μπουρλάκης, Γιώργου, Τσαγκάρης, Ντουαλά (90΄Ντερτιλής), Χατζησάββας.

ΠΑΟΒ: Λαδάς (46΄Δημόπουλος), Λιόσης, Ζέλιος, Δ. Νικολόπουλος, Πέκεζ (46΄Ντάζος), Μπούνας, Γ. Πολίτης, Ντόμας, Π. Πολίτης, Μικελάτος, Γούρμος (59΄Θ. Νικολόπουλος).