Δόξα-Αλφειός 3-2: Το… χατ-τρικ της ζωής του και μια γκολάρα που “πέταξε” απ’ το παράθυρο!

Δεν έχει “πατήσει” ακόμα τα είκοσι χρόνια, ωστόσο για τον Ηλία Κουλούρη έχουν ήδη αρχίσει να συζητούν στα ποδοσφαιρικά στέκια της ευρύτερης περιοχής. Ο νεαρός κυνηγός της Δόξας, σημείωσε σήμερα το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του και έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στη μεγάλη νίκη της Δόξας σε βάρος του Αλφειού. Υπό το βλέμμα ανθρώπων των “Ταύρων” της Βουπρασίας, οι οποίοι σύμφωνα με πληροφορίες έχουν εκφράσει ενδιαφέρον για την απόκτηση του παίκτη, σαν… ταύρος ο Ηλίας Κουλούρης δυο φορές κέρδισε κατά κράτος τους αντιπάλους του μέσα στην περιοχή, ενώ σημείωσε και ένα τρίτο γκολ “ποίημα”, με ωραίο κατέβασμα με το στηθος και ψηλοκρεμαστό πλασέ με το δεξί, περνώντας τη μπάλα πάνω από τον Τσάμπρα για να κάνει το 3-1.

Η Δόξα σε αυτο το παιχνίδι, σημείωσε και ένα υπέροχο τέταρτο γκολ με τον Λιούρη. Ένα γκολ όμως που είδαν όλοι στο γήπεδο, εκτός από τον διαιτητή Κούλη και τον πρώτο βοηθό Κοιλιομενιάτη. Με άλλα λόγια η Δόξα σημείωσε… πέντε γκολ και δέχθηκε ένα. Με τη διαφορά ότι το ένα ακυρώθηκε λανθασμένα και το άλλο, το έβαλε σε λάθος εστία! Ήταν ένα αυτογκόλ με το οποίο ο Αλφειός μείωσε σε 3-2 και ξαναμπήκε στο ματς, το οποίο είχε φινάλε θρίλερ!

Προηγήθηκε ο Αλφειός

Ο Αλφειός, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο 3΄, με κεφαλιά του Τριανταφύλλη σε φάουλ του Γκουβέρου. Για άλλη μια φορά οι Αετοί φέτος ξεκίνησαν το ματς δεχόμενοι γκολ. Ωστόσο ο Ηλίας Κουλούρης, με δυο προσωπικά τέρματα, έκανε γρήγορα την ανατροπή για μια Δόξα η οποία από τη μέση και μπρος ήταν “φωτιά”. Ο Αλφειός “φώναξε” για πέναλτι στο 2-1, σε κράτημα του Πυρρή σε επιτιθέμενο, ωστόσο ο διαιητής αρνήθηκε την εσχάτη των ποινών. Ήταν το πρώτο σοβαρό λάθος της διαιτησίας σε ένα άσχημο απόγευμα από πλευράς αποφάσεων. Στη συνέχεια, είχαμε φάσεις εκατέρωθεν οι οποίες προκάλεσαν διαμαρτυρίες. Ωστόσο το αποκορύφωμα ήταν το λάθος που έγινε σε ένα γκολ της Δόξας, το οποίο μπήκε, πανηγυρίστηκε, αλλά δεν μέτρησε ποτέ. Ήταν ένα σουτ του Λιούρη, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, στο έδαφος και στη συνέχεια στο εσωτερικό μέρος του σιδερένιου παραθύρου της εστίας. Η μπάλα εκσφενδονίστηκε έξω, αλλά ο διαιτητής δεν κατακύρωσε αυτό το γκολ, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες. Νωρίτερα η Δόξα είχε κάνει το 3-1 με τον Ηλία Κουλούρη, ο οποίος έγινε αποδέκτης μιας κάθετης ψηλοκρεμαστής πάσας από τον Μπουρλάκη, για να την κατεβάσει ωραία και με υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ να νικήσει τον Τσάμπρα.

Το ματς καρέ-καρέ

• 3′: Φάουλ του Γκουβέρου, κεφαλιά του Τρισνταφύλλη στα δίχτυα.
  • 12′: Γύρισμα του Μπουρλάκη, με διπλή προσπάθεια ο Κουλούρης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 21′: Με διπλή προσπάθεια μέσα από την περιοχή, ο Κουλούρης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 24′: Άνοιγμα του Τσιρίκου στον Μπουρλάκη, αυτός από θέση τετ α τετ πλάσαρε, απέκρουσε σε κόρνερ ο Τσάμπρας.
  • 25′ Εκτελέστηκε το κόρνερ, λάθος απόκρουση του Γκουβέρου, η μπάλα πήρε τροχοάγια τα δίχτυα, απέκρουσσν οι αμυντικοί πάνω στη γραμμή.
  • 42′: Ασίστ του Αβραμόπουλου, ο Τριανταφύλλης μέσα από την περιοχή, πλασέ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
  • 48′: Σουτ του Τσιρίκου από το ύψος της περιοχής άουτ.
  • 65′: Κάθετη λόμπα του Μπουρλάκη, κατέβασμα με το στήθος ο Κουλούρης και με δεξί ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το χατ-τρικ.
  • 70′: Φοβερό βολέ του Λιούρη, οριζόντιο δοκάρι και μέσα, οι διαιτητές δεν το είδαν να καταλογίσουν το πεντακάθαρο γκολ. Η μπάλα βρήκε στο σιδερένιο παράθυρο και βγήκε έξω. Συγκεκριμένα και σύμφωνα με πληροφορίες από τους πάγκους, ο πρώτος βοηθός Γεωργόπουλος, ειδοποίησε τον διαιτητή μέσω της ενδοσυνεννόησης, ωστόσο δεν τον έλαβε υπόψιν του. Διαιτητής Κούλης και δεύτερος βοηθός Κοιλιομενιάτης  δεν αντιλήφθηκαν το γκολ.
  • 77′: Ατομική προσπάθεια του Αγριδιώτη, ο Παπαδάτος πήγε να διώξει και πέταξε κατά λάθος τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Δόξα: Κανελλόπουλος, Δημητρόπουλος, Μπλετσάκης (54′ Μηλαδόπουλος), Πυρρής, Ιωάννου, Πολίτης (46′ λ.τ. Λιούρης), Κουλούρης (76′ Καλογερόπουλος), Τσιρίκος, Παναγόπουλος, Μπουρλάκης (80′ Γεωργόπουλος), Παπαδάτος.

Αλφειός: Τσάμπρας, Γκουβέρος, Πρίφτης, Μανέτας, Κωτσάκης, Αγριδιώτης, Μάζης, Τσουβάνι (70′ Πεσκελίδης), Τριανταφύλλης (85′ Καλομοίρης), Αβραμόπουλος, Ζορμπάς.