Pýrgos
Κυριακή, 5 Δεκεμβρίου, 2021

Δόξα-Αστέρας 1-0: “Φτερούγισε” με πέναλτι του Μπουρλάκη!

spot_img

Με πέναλτι του Νίκου Μπουρλάκη στο 43΄, η Δόξα σημείωσε την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα. Επικράτησε με 1-0 του Αστέρα, στο ένα από τα δυο μεγάλα ματς της πρώτης αγωνιστικής. Ο Αετός, ξεκίνησε με μια σπουδαία νίκη ψυχολογίας, απέναντι στον μεγάλο αντίπαλό του, ο οποίος παρά το γεγονός ότι είναι μια ομάδα η οποία δημιουργήθηκε σε χρόνο ρεκόρ, έδειξε θετικά δείγματα γραφής, παραμένοντας μέχρι το τελευταίο λεπτό μέσα στο παιχνίδι.

‘Ηταν ένα ματς χωρίς ρυθμό, με τις δυο ομάδες αρκετά κουμπωμένες, τον Αστέρα να αγωνίζεται χωρίς τον Λεονάρντο Φερνάντες του οποίου δεν έχει εκδοθεί το δελτίο ακόμα και τη Δόξα για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό, με αρκετό κόσμο στο πλευρό της.

Από νωρίς η Δόξα προσπάθησε να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού, με τον Αστέρα να γίνεται επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις, προσπαθώντας να αξιοποιήσει την ταχύτητα των Έλιοτ, Μουρούτη, αλλά και τη εξαιρετική περιμετρική όραση του Γκάμπριελ Ντίας, ο οποίος έχει την ευχέρεια με μακρινές κάθετες πάσες να ξεκλειδώνει τις αντίπαλες άμυνες.

Προβάδισμα για τη Δόξα με πέναλτι

Η Δόξα, πήρε το προβάδισμα στο σκορ, σε μια στιγμή αδράνειας της άμυνας του Αστέρα, οπότε και ο Διαμαντής Παναγόπουλος ξέφυγε μέσα στην περιοχή από τα μαρκαρίσματα και ανατράπηκε από τον Χάρη Λαμπρόπουλο, ο οποίος αντίκρισε και κίτρινη κάρτα. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Νίκος Μπουρλάκης, δίνοντας προβάδισμα στ Δόξα.

Χαμένες ευκαιρίες από τη Δόξα στην επανάληψη

Στην επανάληψη η Δόξα μπήκε δυνατά και έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες να αυξήσει το σκορ. Ο Αστέρας δοκίμασε με κάποιες αλλαγές να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά πλέον η Δόξα με το 1-0 υπέρ της, έκλεισε τους χώρους, χαμήλωσε την άμυνά της και δοκίμασε να βρει τον Αστέρα ψηλά σε κάποιες αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές, ο Αστέρας έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χάρη Λαμπρόπουλου με δεύτερη κίτρινη, ένα καθοριστικό σημείο για το παιχνίδι. Η Δόξα πλέον είχε καλύτερο έλεγχο της κυκλοφορίας της μπάλας και περισσότερους χώρους για ένα δεύτερο τέρμα, στο οποίο έφτασε πολύ κοντά απανωτές φορές, αλλά έπεσε πάνω στον Σταθόπουλο. Ο πρώην τερματοφύλακας της Δόξας, έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η επιστροφή όπως προείπαμε του κόσμου της Δόξας στο γήπεδο, ενώ το όνομα του Αστέρα, λειτούργησε ως πόλος έλξης και για πολλούς φιλάθλους από τη γύρω περιοχή. Επίσης αξιοσημείωτο το γεγονός ότι τρεις παίκτες του Αστέρα, οι Ντάβαρης, Χριστόπουλος και Σταθόπουλος, είχαν φορέσει στο παρελθόν τη φανέλα της Δόξας.

Το ματς καρέ-καρέ

• 6′: Φάουλ του Μπουρλάκη, κεφαλιά του Πυρρή άουτ.
  • 20′: Κόρνερ του Μουρούτη, κεφαλιά του Έλιοτ από καλή θέση, στα χέρια του Κανελλόπουλου.
  • 24′: Φάουλ του Μαρκόπουλου, κεφαλιά του Γαλάνη λίγο άουτ.
  • 30′: Μπαλιά του Γαλάνη, τετ α τετ ο Μουρούτης, πλασέ άουτ.
  • 40′: Μπήκε επικίνδυνα από αριστερά ο Μπουρλάκης, έκοψε για τον Παπαδάτο, πρόλαβε και απομάκρυνε ο Σταθόπουλος
  • 43′: Ανατροπή του Διαμαντή Παναγόπουλου από τον Λαμπρόπουλο και πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Μπουρλάκης.
  • 47′: Αντεπίθεση με τον Μπουρλάκη, έστρωσε στον Παναγόπουλο, πλασέ, απέκρουσε ο Σταθόπουλος, νέο πλασέ Δημητρόπουλου στα σώματα.
  • 49′: Αντεπίθεση με τον Κουλούρη, απέφυγε και τον Σταθόπουλο, πλασέ από πλάγια θέση, άουτ.
  • 66′: Αποβολή του Χάρη Λαμπρόπουλου με δεύτερη κίτρινη.
  • 72′: Κάθετα ο Δημητρόπουλος στον Μπουρλάκη, πλασέ αυτός πάνω στον Σταθόπουλο.
  • 77′: Σουτ του Παπαδάτου από το ύψος της περιοχής, οριζόντιο δοκάρι η μπάλα
  • 82′: Κεφαλιά ασίστ του Γεωργόπουλου στον Μπουρλάκη, πλασέ από το ύψος του πέναλτι, απέκρουσε ο Σταθόπουλος.
  • 94′: Σουτ Μηλαδόπουλου άουτ.

Δόξα: Κανελλόπουλος, Δημητρόπουλος, Μπλετσάκης, Πυρρής, Λιούρης, Τσιρίκος, Πολίτης, Παναγόπουλος (75′ Μηλαδόπουλος), Κουλούρης (64′ Γεωργόπουλος), Μπουρλάκης (89′ Χαβαριώτης), Παπαδάτος.

Αστέρας: Σταθόπουλος, Σιούλας, Χριστόπουλος (77″ Ζωγόπουλος), Ι. Ντάβαρης, Λαμπρόπουλος, Μαρκόπουλος, Λιούις (92′ Δ  Ντάβαρης), Γκάμπριελ Ντίας, Μουρούτης, Γαλάνης (65′ Ζαφειρόπουλος), Έλιοτ.

Ακολουθήστε το Ilia.News στο  και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ηλεία...τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Ilia.News