Δόξα-Κουρτέσι 0-1: Ο Γεωργόπουλος έβαλε «φωτιά» στη ζώνη!

spot_img

Προτεινόμενα

Ένας παίκτης τον οποίο έχει αναδείξει ο Μιχάλης Παπουτσής, από νεαρή ηλικία στα τμήματα υποδομής των Καβασίλων, ο Κυριάκος Γεωργόπουλος, με δικό του γκολ χάρισε τη νίκη στο Κουρτέσι, με 1-0 μέσα στη Νέα Μανολάδα τη Δόξα και έφτασε σε μια τεράστια νίκη, μια νίκη που κρατάει «ζωντανό» τον ΑΠΟΚ στη «μάχη» της παραμονής.

Ο Γεωργόπουλος σε μια αντεπίθεση στο 73΄, έφτασε στο μονοκόμματο πλασέ, έπειτα από σέντρα του Ανδρέα Κόσκορη, ο οποίος είχε φύγει στην πλάτη της άμυνας της Δόξας, η οποία σε εκείνο το σημείο πίεζε για να πάρει προβάδισμα. Μάλιστα οι Αετοί, στο 68΄είχαν και δοκάρι, όταν σε άτσαλο διώξιμο του Φιλιππακόπουλου, η μπάλα γύρισε στην εστία και παραλίγο να καταλήξει στα δίχτυα. Η Δόξα, μετά το σοκ της ήττας στο Σκουροχώρι, δεν μπόρεσε ούτε σήμερα να σηκώσει «κεφάλι». Μετά το 0-1, στο 86΄ είχε καλή ευκαιρία σε κεφαλιά του Κυριαζή, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση. Το Κουρτέσι, κράτησε τη νίκη στο ντέρμπι της Βουπρασίας και συνάμα τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς, με τους οποίους ελπίζει ακόμα και σε αυτόματη παραμονή.

Το Κουρτέσι μπήκε αποφασισμένο σε αυτό το ματς και είχε καλή στιγμή με τον Καπώνη στο 5΄. Η Δόξα «απάντησε» στο 15΄με σουτ από τον Διαμαντή Παναγόπουλο. Η Δόξα είχε την εδαφική υπεροχή και στην επανάληψη, αλλά το Κουρτέσι στο 55΄, «άγγιξε» το προβάδισμα, όταν οι του Κουρτεσίου βγήκαν στην αντεπίθεση, τέσσερις εναντίον ενός, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ.

Στο φινάλε του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις, αποβλήθηκε από το Κουρτέσι με δεύτερη κίτρινη ο Ανδρέας Κωστόπουλος.

Δόξα: Σταθόπουλος, Χριστόπουλος (25΄Αγγελόπουλος), Μπλετσάκης, Μούζος, Κυριαζής, Καμαρινός, Δημητρόπουλος, Τσιρίκος (60΄Μπακάλης), Κουλούρης, Παναγόπουλος, Καζαντζής.

Κουρτέσι: Ψυχογιός, Φιλιππακόπουλος, Σωτηρόπουλος, Κουλούρης, Διαμαντόπουλος, Καλουτάς, Κωστόπουλος, Μητρόπουλος (60΄Λυκουργιώτης), Γερ. Σωτηρόπουλος (66’ Κόσκορης), Κ. Καπώνης (85΄Αλ. Καπώνης), Γεωργόπουλος.