Δόξα-Προοδευτική 2-1: Με Καζαντζή στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων

• 117
    Shares

Με γκολ του Βασίλη Καζαντζή στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η Δόξα σημείωσε τεράστια νίκη στο Μανωλαδέικο ντέρμπι απέναντι στην Προοδευτική και πλησίασε τις θέσεις που οδηγούν στα Πλέι Οφ. Οι Αετοί, έκαναν μια απίστευτη ανατροπή, σε ένα ματς-θρίλερ, στο οποίο είχαμε σύρραξη στο φινάλε, με αποβολές εκατέρωθεν, μια για τη Δόξα, στον Σταθόπουλο και δυο για την Προοδευτική, στους Κατσιμητσήρη και Μπιτούνη, με δεύτερη κίτρινη και οι δυο.

Η Προοδευτική μπήκε δυνατά και έχασε δυο-τρεις ευκαιρίες πριν ανοίξει το σκορ στο 26΄με τον Νικολετάκη. Η Δόξα, έχασε πριν το ξεκίνημα τον Μούζο, ο οποίος ειδοποιήθηκε στα αποδυτήρια ότι πρέπει να φύγει γιατί έχει ένα πρόβλημα υγείας το παιδί του. Αυτό σίγουρα επηρέασε την ομάδα του Αλέξη Γαλάνη, η οποία έπρεπε να βρει τις ισορροπίες στην άμυνα. Μετά το 0-1 η Δόξα ισορρόπησε και ανέλαβε πρωτοβουλίες. Κατάφερε να ισοφαρίσει στο 42΄με τον Κουλούρη.

Στην επανάληψη η Δόξα ήταν καλύτερη, πίεσε, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει πιο γρήγορα σε ένα γκολ, το οποίο πέτυχε τελικά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, στο 93΄με τον Καζαντζή.

Δόξα: Σταθόπουλος, Χριστόπουλος, Μπακάλης, Χαβαριώτης (55΄Αγγελόπουλος), Κυριαζής, Καμαρινός, Δημητρόπουλος, Τσιρίκος (70΄Αναγνωστόπουλος-94΄Τριχάς), Κουλούρης, Παναγόπουλος, Καζαντζής.

Προοδευτική: Κυριακόπουλος, Πατσούρας, Κατσιμητσήρης, Μπιτούνης, Ορλώφ, Λιάκος, Παντελής (80΄Ζ. Βαλογιάννης), Α. Βαλογιάννης (67΄Σαμπολάι), Κουρκουμέλης, Μπουρλάκης, Νικολετάκης.