ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ενιπέας-Σαβάλια 5-4: «Έσπασαν» καρδιές στο Λαντζόι

Φοβερά πράγματα συνέβησαν στο Λαντζόι, στο μεγάλο παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής. Ο Ενιπέας, νίκησε σε ένα ματς-θρίλερ τον Ολυμπιακό Σαβαλίων με 5-4 και αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα από τον δεύτερο Ξενοφώντα. Η ομάδα του Νίκου Γκρίλλα, ασταμάτητη εμπρός, δεν πτοήθηκε από την ισοφάριση σε 3-3 των Σαβαλίων και στις καθυστερήσεις έφτασε στο 5-3 τον δείκτη του σκορ, καθαρίζοντας το παιχνίδι.

Τα Σαβάλια απλά μείωσαν σε 5-3, με το ματς να ολοκληρώνεται μετά από έντεκα λεπτά καθυστερήσεων, ένα ματς το οποίο ξεκίνησε και ένα τέταρτο αργότερα από τα υπόλοιπα, καθώς ο αγωνιστικός χώρος ήταν ακατάλληλος λίγο πριν τις 3μ.μ., αλλά στη συνέχεια η κατάσταση βελτιώθηκε.

Τα Σαβάλια προηγήθηκαν στο 17΄με τον Μπούτσι, για να έρθει στο 23΄με πέναλτι ο Τριανταφύλλης να φέρει το ματς στα ίσα, έπειτα από ένα χέρι του Χοτζάι μέσα στην περιοχή από σέντρα του Γκουβέρου. Στο 39΄ο Δούλος με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, έδωσε το προβάδισμα στον Ενιπέα, με το σκορ της ανάπαυλας να είναι το 2-1.

Ούτε φυσικά και ο πιο ευφάνταστος σεναριογράφος δεν θα μπορούσε να προβλέψει όσα θα ακολουθούσαν στην επανάληψη και μέχρι το φινάλε. Στο 66΄ο Κώστας Τσακοπιάκος ισοφάρισε σε 2-2, για να έρθει ο Καλαντζής στο 68΄να κάνει το 3-2 με σουτ. Στο 79΄, ο Μπούτσι ισοφάρισε εκ νέου, έκανε το 3-3 και έβαλε «φωτιά» στο παιχνίδι, όμως στο 83΄, ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού και υπ’΄αριθμόν ένα κίνδυνος για την άμυνα του Ενιπέα, ο Θανάσης Μπούτσι, αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη για να αποβληθεί και να μείνει η ομάδα των Σαβαλίων με δέκα. Ο Ενιπέας συνέχιζε να πιέζει, για να έρθει στο 85΄ο Γιαννακόπουλος με κεφαλιά να δώσει προβάδισμα με 4-3 και ο Στροφύλλας στο 92’΄να γράψει το 5-3. Στο 95΄, ο Χοτζάι, διαμόρφωσε το τελικό 5-4, για να έρθει η λήξη στο 111΄, μια λήξη λυτρωτική για τους γηπεδούχους, η οποία σήμανε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς για τον Ενιπέα.

Ενιπέας: Κουρλός, Γκουβέρος, Βαγγόπουλος, Γιαννακόπουλος, Κωτσάκης, Καλαντζής, Γκρίλλας (75΄Αστερόπουλος), Δούλος, Στροφύλλας, Τριανταφύλλης (95΄Φερεκίδης), Μπατζακόπουλος (88΄Καραβατάς).

Ολυμπιακός Σ.: Κόλλιας, Ν. Μπουγονικολός, Μ. Μαρκόπουλος, Σαββανίδης, Χοτζάι, Χ. Μαρκόπουλος, Κ. Τσακοπιάκος, Αβραμόπουλος, Γιαννακόπουλος, Σταυρούλιας, Μπούτσι.