ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Επιτραπέζια Αντισφαίριση: Θετική η πρώτη παρουσία του Μιχαλόπουλου στο Πανελλήνιο ΠΠ΄

Η πρώτη συμμετοχή του αθλητή του Αρίωνα Αμαλιάδας Γιώργου Μιχαλόπουλου στη τελική φάση του Πρωταθλήματος Παμπαίδων στην Επιτραπέζια Αντισφαίριση,  κρίνεται γενικά επιτυχημένη, αποκομίζοντας πολύτιμες εμπειρίες για τη συνέχεια της αθλητικής του πορείας.
Με ενασχόληση 2 ετών και Νο 32 στο ranking list από τους 32 συμμετέχοντες στη τελική φάση, στο 1ο αγώνα του αγωνίστηκε με το Νο 2 φαβορί του αγωνίσματος Ανδρέα Καρυπίδη από τον ΑΠΣ Αία Ευόσμου Θεσσαλονίκης. Ηττήθηκε με 3-1, αλλά είχε πολύ καλή παρουσία, κέρδισε το 2ο σετ και στο κρίσιμο 4ο σετ ισοφάρισε με 7-7, αναγκάζοντας το προπονητή του να πάρει ταϊμ άουτ, μετά απ’ το οποίο όμως έχασε το σετ λόγω απειρίας & πίεσης από τον αγώνα.
Στο δεύτερο αγώνα του έχασε με 3-0, κυρίως λόγω έλλειψης αυτοσυγκέντρωσης και στο κρίσιμο τρίτο αγώνα, όπου με νίκη θα προκρίνονταν στη 16άδα, ηττήθηκε με τον ίδιο τρόπο όπως στο πρώτο αγώνα με 3-1. Στο κρίσιμο 4ο σετ έχασε με 17-15 την ευκαιρία να ισοφαρίσει τα σετ και να πάει το παιχνίδι στο 5ο σετ.

Στο διπλό με συμπαίκτη τον Παναγιώτη Ατσικπάση του ΑΣ Μεσογειακός ( 16οι στο ranking σε 16 συμμετέχοντες ) ηττήθηκαν φυσιολογικά στο 1ο νοκ άουτ παιχνίδι από τους φιναλίστ αθλητές του Φάρου Αλεξανδρούπολης ( 1η ομάδα στο ranking Του ομαδικού ) και αποκλείστηκαν.

Το αθλητή συνόδεψε από την ομάδα μας ο Χρήστος Ουλής.

Επίσης ο σύλλογός μας συγχαίρει την αθλήτρια Νεφέλη Καφάτου, κόρη του συμπολίτη μας Βασίλη Καφάτου και περυσινή πρωταθλήτρια Ελλάδας Παγκορασίδων, η οποία στους ίδιους αγώνες κατέκτησε τη 3η θέση στο ατομικό και δύο χρυσά μετάλλια στο διπλό & το ομαδικό με τον Ολυμπιακό Πειραιώς.

Στο μεταξύ, το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε διεξήχθη στην αίθουσα του ΦΑΕΘΩΝ Πάτρας το ατομικό πρωτάθλημα ανεξάρτητων & βετεράνων αθλητών. Στους ανεξάρτητους συμμετείχαν οι Καπατσώρης Χρήστος και Δημητρακόπουλος Γιάννης. Ο Χρήστος Καπατσώρης με 3 νίκες και ιπολύ καλή απόδοση πέρασε στην 8άδα ως πρώτος από τον όμιλό του, ενώ η αρνητική έκπληξη έγινε από το Γιάννη Δημητρακόπουλο, ο οποίος έκανε 1 ήττα και πέρασε στην 8άδα ως δεύτερος. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να διασταυρωθεί με το 1ο φαβορί και τελικό νικητή των αγώνων Βασίλη Παπαδημητρίου, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 3-0 και να μη προχωρήσει στη 4άδα. Ο Χρήστος Καπατσώρης αγωνίστηκε με τον Αντωνόπουλο από την Ανδραβίδα και μετά από μάχη ( τα τρία πρώτα σετ έληξαν στη παράταση ) ηττήθηκε με 3-1.

Στους βετεράνους όπου το επίπεδο ήταν αρκετά υψηλό, με τη συμμετοχή πολύ καλών αθλητών, αγωνίστηκαν οι :

Χάρης Δαμαλάς ( 2 ήττες σε πολύ δύσκολο όμιλο ),

Τάσος Κούρτης ( 2 ήττες & 1 νίκη ) και

Δημήτρης Γκουσέτης, ο οποίος πέρασε στην 8 άδα με σημαντική νίκη επί του Γ. Γλαράκη της πρωταθλήτριας ομάδας Γαλήνης Πάτρας και εκεί υπέκυψε στην ανωτερότητα του φιναλίστ του τελικού Σπύρου Ζορμπαλά.