ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ζαχάρω-Πανηλειακός 1-1: Όρθιοι και στη Ζαχάρω οι «Μπέμπηδες»

Μπορεί να έκανε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της η ομάδα του Πανηλειακού, όμως το γεγονός ότι κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα και από τη Ζαχάρω και να συνεχίσει για πέμπτο σερί παιχνίδι αήττητη, ισοδυναμεί με ένα μικρό θαύμα. Καλά διαβάζετε! Οι «Μπέμπηδες» του Κώστα Λούσκου, για πέντε σερί παιχνίδια είναι αήττητοι και παραμένουν ακόμα και όταν δεν αγωνίζονται καλά. Το τελικό 1-1, αποτελεί  ένα σπουδαίο  «έπαθλο» για τη νεανική αυτή ομάδα, η οποία σήμερα έδειξε ότι ακόμα και όταν βρεθεί πίσω στο σκορ, μπορεί να επιστρέψει.

Και επειδή από αυτό τον Πανηλειακό θα τα δούμε όλα φέτος, σημαντικό «μερίδιο» σε αυτό το αποτέλεσμα, οφείλεται και στην εικόνα του Ολυμπιακού Ζαχάρως μετά τη μια ώρα, αλλά και τη συνολικότερη εικόνα του στο δεύτερο μέρος. Μια ομάδα με πολλές λάθος επιλογές, χωρίς στόχο στο παιχνίδι της, αλλά και με πολλά λάθη, ένα από τα οποία έφερε και την ισοφάριση.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος

Το παιχνίδι έχει ένα ημίχρονο για κάθε ομάδα. Το πρώτο ανήκει στον Ολυμπιακό, ο οποίος μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, παίρνει τα ηνία, πιέζει και δείχνει ότι είναι θέμα χρόνου να φτάσει στο γκολ. Απέναντι σε έναν Πανηλειακό ο οποίος δεν είχε τον Πρέντι στον άξονά του (ο Λούσκος προτίμησε να τον βάλει στο δεξί άκρο), η ομάδα της Ζαχάρως άνοιξε το σκορ στο 35΄με τον Φώτη Παναγόπουλο, ενώ νωρίτερα είχε δοκάρι. Και όλα αυτά χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα. Μέχρι που φτάσαμε στο 45΄, οπότε ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε μια φάση στην οποία ο Καπετανάκης επιχείρησε έξοδο, ο Λούσκος πήγε πάνω στη φάση, με αποτέλεσμα οι δυο παίκτες να έρθουν σε επαφή. Μια φάση την οποία ωστόσο περισσότερο την επαφή προκαλεί ο νεαρός Λούσκος, παρά ο Καπετανάκης. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Λούσκος, αλλά ο Καπετανάκης μάντεψε τη σωστή γωνία και απέκρουσε.

Τρελή εξέλιξη στη συνέχεια

Το δεύτερο μέρος ήταν κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε την ευκαιρία σε μια αντεπίθεση να τελειώσει το παιχνίδι. Και τέτοιες είχε πολλές, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε καμία. Είτε γιατί δεν υπήρχε η σωστή τελική πάσα, είτε γιατί η ομάδα ξέμεινε από δυνάμεις και ο νεοφερμένος Ρούμπος ήταν απελπιστικά μόνος μπροστά. Ο Παναγόπουλος, ένα σημείο αναφοράς της επίθεσης του Ολυμπιακού, γύρισε στη μεσαία γραμμή. Ο Καλαντζής πήγε στην άμυνα να καλύψει το κενό του τραυματία Τσίτσου. Ως… δια μαγείας, όλα άλλαξαν. Ξαφνικά ο Ολυμπιακός, λες και ξέμεινε από μπαταρία, με τους πιτσιρικάδες του Πανηλειακού να συνεχίζουν να τρέχουν. Ο Πρέντι πήγε κανονικά στη θέση του, δηλαδή στον άξονα, ενώ τα λάθη συνεχίστηκαν για τον Ολυμπιακό. Σε μια τέτοια φάση, τρανζίσιον, δηλαδή γρήγορης εναλλαγής της φάσης, από πίσω έφυγε μια ξαφνική μπαλιά για μπροστά, προς τον επιθετικό Παναγιώτη Τσίγκρηλα. Τα σέντερ μπακ του Ολυμπιακού εκτός θέσης, σχεδόν… απουσίαζαν, ενώ και ο Καπετανάκης έκανε λάθος εκτίμηση, ευρισκόμενος εκτός εστίας, τόσο ώστε ο Τσίγκρηλας να τον δει και με ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ, να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να φέρει τον Πανηλειακό στο 1-1.

Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στα πόδια των πιτσιρικάδων, οι οποίοι στο τέλος, στις αντεπιθέσεις θα μπορούσαν να φύγουν και με τη νίκη, έστω και αν τους έλειψε η κλασική ευκαιρία. Όσο για τον Ολυμπιακό, δεν «καθάρισε» το ματς νωρίτερα σε αντεπίθεση με τον Κανάνι, όταν το σουτ που έκανε στην κίνηση σε τετ-α-τετ, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, με αποτέλεσμα να έρθει η ισοφάριση, η κόπωση, η απογοήτευση και αυτό το τελικό 1-1.

Στο νοσοκομείο ο Δαλαβούρας

Πριν το παιχνίδι και συνέβη και ένα άσχημο περιστατικό για τον Πανηλειακό. Ο Σταύρος Δαλαβούρας, αν και ήταν στο αρχικό σχήμα, ένιωσε ναυτία και έκανε εμετούς στο πούλμαν, με αποτέλεσμα φτάνοντας στη Ζαχάρω να μην μπορέσει να ξεκινήσει το ματς και να μεταφερθεί στο νοσοκομείο του Πύργου.

Το ματς καρέ-καρέ

• 9′: Πλασέ του Κακολύρη στο δοκάρι
  • 35′: Με το τακουνάκι ο Κακολύρης έστρωσε στο ύψος της περιοχής στον Παναγόπουλο, αυτός το σουτ, η μπάλα κόντραρε και ξεγέλασε τον τερματοφύλακα, καταλήγοντας στα δίχτυα.
  • 37′: Σέντρα του Σκοζάι  στο δεύτερο δοκάρι, γυριστό του Κανάνι άουτ.
  • 47′: Πέναλτι έδωσε ο διαιτητής για ανατροπή του Λούσκου στον Καπετανάκη. Το εκτέλεσε ο Λούσκος, αλλά ο έμπειρος Καπετανάκης απέκρουσε.
  • 59′: Κόρνερ του Πρέντι, κεφαλιά του Σταματελάτου άουτ.
  • 60′: Στρώσιμο του Ρούμπου στον Καπλάνη, σουτ άουτ.
  • 63′: Τετ α τετ ο Κανάνι, δυνατό σουτ, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.
  • 64′: Σουτ από καλή θέση του Ρούμπου άουτ.
  • 77′: Ο Δ. Τσίγκρηλας με ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καπετανάκη.
  • 93′: Ο Μπάλας κλέβει από τον Καπετανάκη και ίσως ανατράπηκε από αυτόν μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής έδειξε “παίζετε”.

Ολυμπιακός Ζ.: Καπετανάκης, Γκούσκος, Χριστόπουλος, Κατελούζος, Τσίτσος (56′ λ.τ. Ρούμπος), Καλαντζής (90′ λ.τ. Πλαστουργός) Κανάνι (95′ Ντούφας) Καπλάνης, Κακολύρης, Παναγόπουλος, Σκοζάι.

Πανηλειακός: Καρακίτσος, Παπαπέτρου, Κωστόπουλος, Μπαβέλης, Δ. Τσίγκρηλας, Λίλα, Κύτταρης (46′ Λιαρόπουλος), Πρέντι, Σταματελάτος (64′ Τσαμπούρης), Λούσκος (77′ Αρβανίτης), Π. Τσίγκρηλας (84′ Μπάλλας).