26.1 C
Pýrgos

Κεραυνός Χ.-Αίας 0-4: Με συνοπτικές διαδικασίες πρόκριση στα προημιτελικά

spot_img

Την πρόκρισή του στον προημιτελικό γύρο του Κυπέλλου Ηλείας πήρε ο Αίας, ο οποίος νίκησε χωρίς να συναντήσει δυσκολίες στο Χειμαδιό, τον τοπικό Κεραυνό. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική βεβαίως, καθώς υπάρχει διαφορά τριών κατηγοριών ανάμεσα στις δυο ομάδες. Ο Αίας έκανε το καθήκον του και προκρίθηκε, σε ένα παιχνίδι όμως που είχε την ατυχία να χάσει από νωρίς με τραυματισμό τον Δημήτρη Στανή, ένας τραυματισμός ο οποίος τις επόμενες μέρες θα κριθεί πόσο μπορεί να εμπνέει ανησυχία.

Η ομάδα της Γαστούνης μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο σκορ με τον Θεοδωρόπουλο στο 7΄. Διπλασίασε τα τέρματά της στο 10΄με τον Ζοάο Κλαούντιο, φθάνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 2-0, αλλά και δυο λεπτά νωρίτερα, δηλαδή στο 43ο λεπτό. Οι παίκτες πήγαν στην ανάπαυλα και επέστρεψαν πίσω μετά από οκτώ λεπτά και όχι δεκαπέντε, ως είθισται να είναι η διακοπή ανάμεσα στα δυο ημίχρονα. Ο Αίας μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και στο 52΄σημείωσε και τρίτο γκολ με τον Βασιλικόπουλο. Το τελικό 0-4, διαμόρφωσε στο 77΄ο Παπαχριστόπουλος, λίγο πριν το φινάλε. Στο 85΄της αναμέτρησης, ξαναχάλασε το ρολόι του διαιτητή Χρήστου Κούλη, ο οποίος σφύριξε τη λήξη του παιχνιδιού.

Κεραυνός: Τριανταφύλλης, Μαργαρώνης, Αγγελακόπουλος, Ρειστάι, Μαραθιάς, Πρίνος, Μπάλλας, Κωνσταντόπουλος, Χριστόπουλος, Τζούμας, Κόλλιας.

Αίας: Καρακίτσος, Στανής (15΄λ.τ. Βράπι), Βασιλικόπουλος, Ρίλντι, Βατσής (55΄Μαργαρίτης), Σταθάτος (46΄Ντρέου), Τσακοπιάκος, Θεοδωρόπουλος (55΄Παπασωτηρίου), Παπαχριστόπουλος, Ντελγκάδο, Ζοάο Κλαούντιο (55΄Μουτσάι).

Ακολουθήστε το Ilia.News στο  και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ηλεία...τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Ilia.News