Κουρτέσι-Αστέρας 1-1: Ο Ζωγόπουλος απέτρεψε την τέταρτη σερί ήττα-Τα “μωρά” είχαν ενέργεια!

• 114
    Shares

Ο Γιώργος Ζωγόπουλος, με ένα προσωπικό τέρμα, αφού πίεσε και έκλεψε τη μπάλα από τον Φιλιππακόπουλο και με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, έσωσε για τον Αστέρα ένα παιχνίδι που οδηγούνταν προς την τέταρτη συνεχόμενη ήττα του στο Πρωτάθλημα. Οι νεαροί Βυσσινί, αντιπαρέταξαν τρέξιμο και πάθος στην εμπειρία των Βουπράσιων, στερώντας τους δυο βαθμούς οι οποίο στη μεγάλη προσπάθεια που κάνουν για παραμονή, ήταν πάρα πολύ σημαντικοί.

Ένας Αστέρας χωρίς βασικά στελέχη του, μετά τις αποχωρήσεις και τους τραυματισμούς, μια ομάδα βασιζόμενη σε νεαρά παιδιά, κατάφερε να μην χάσει σε ένα παιχνίδι που είχε δυο όψεις. Στο πρώτο μέρος, τον γηπεδούχο ΑΠΟΚ, ο οποίος με την εμπειρία του επέβαλλε τον ρυθμό του, προηγήθηκε και είχε κλασικές ευκαιρίες για γκολ, αλλά και ένα δεύτερο μέρος, όπου οι γηπεδούχοι άρχισαν να κουράζονται. Την ίδια ώρα οι νεαροί του Αστέρα συνέχιζαν να τρέχουν, να μαρκάρουν, να πιέζουν. Και τελικά επιβραβεύτηκαν. Μια ομάδα η οποία είχε στην ενδεκάδα της πέντε και στη συνέχεια έξι, τελειώνοντας με εφτά παιδιά, της περσινής Κ15, κατάφερε να φύγει αήττητη. Μάλιστα αν το παιχνίδι είχε δέκα ακόμα λεπτά, θα έφευγε και με τους τρεις βαθμούς της νίκης, καθώς το φινάλε τους ανήκει, χάνοντας κλασικές ευκαιρίες για να πάρουν ακόμα και τους τρεις βαθμούς.

Το ματς καρέ-καρέ

• 15′: Ο Κόσκορης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά έκανε άσχημο πλασέ, πάνω στον Σταθόπουλο.
  • 24′: Απευθείας φάουλ του Α. Κωστόπουλου, η μπάλα στο δοκάρι.
  • 27′: Πλασέ μέσα από την περιοχή του Α. Κωστόπουλου, απέκρουσε ο Σταθόπουλος, νέο σουτ του Καραχάλιου, έδιωξαν οι αμυντικοί πάνω στη γραμμή.
  • 34′: Πέναλτι για το Κουρτέσι σε χέρι του Ντάβαρη.  Το εκτέλεσε ο Κωστόπουλος κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 41′: Σουτ του Μουρούτη, μπλόκαρε ο Τριχάς.
  • 43′: Απευθείας φάουλ του Ντάβαρη με δύναμη, εντυπωσιακή απογείωση και απόκρουση με το ένα χέρι του Τριχά.
  • 60′: Γύρισμα του Κωστόπουλου, πλασέ του Αντωνόπουλου από καλή θέση και πάνω στην κίνηση άουτ.
  • 70′: Σουτ του Α. Καπώνη από το ύψος της περιοχής, άουτ.
  • 75′: Σουτ του Κ. Καπώνη, η μπάλα κόντραρε σε σώματα.
  • 77′: Ο Ζωγόπουλος έκλεψε από τον Φιλιππακόπουλο και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 78′: Σουτ του Κόσκορη από καλή θέση άουτ.
  • 86′: Ωραία κοφτή κάθετη του Μουρούτη στον Ζαφειρόπουλο, αυτός από ιδανική θέση, απέκρουσε ο Τριχάς.
  • 90′: Σέντρα του Καλογερόπουλου, σε ιδανική θέση ο Κόσκορης, πλασέ στην κίνηση ψηλά άουτ.
  • 93′: Ατομική προσπάθεια του Μουρούτη έκοψε στον Ζαφειρόπουλο, αυτός από ιδανική θέση το πλασέ, απέκρουσε ο Τριχάς.
  • 94′: Συρτό σουτ του Μουρούτη από ιδανική θέση, η μπάλα ξυστά άουτ.

Κουρτέσι: Τριχάς, Φιλιππακόπουλος, Καραχάλιος, Α. Καπώνης, Διαμαντόπουλος, Μητρόπουλος, Κωστόπουλος, Κυριαζής, Αντωνόπουλος, Κόσκορης, Α. Καπώνης (72′ Κ. Καπώνης).

Αστέρας: Σταθόπουλος, Καρακίτσος (92′ Ραμπαβίλας), Ι. Ντάβαρης, Σιούλας, Γιαννόπουλος, Χριστόπουλος, Ζωγόπουλος, Λιαρόπουλος (76′ Σάκκος), Μουρούτης, Ζαφειρόπουλος, Τσακοπιάκος (61′ Παρμάκης).