«Προπόνηση» του Ολυμπιακού στην Αμαλιάδα…

Για δέκα αγωνιστικά λεπτά προέβαλε αντίσταση ο Κόροιβος στον Ολυμπιακό  Η ομάδα του Πειραιά πέρασε με περίπατο από την Αμαλιάδα με σκορ 54-104.

Ο Κόροιβος άντεξε να παρακολουθεί στο σκορ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία, σκόραρε, κράτησε στην άμυνα τους περιφερειακούς του Κοροίβου, πίεσε κοντά στο καλάθι, ενώ έβαλε και μακρινά σουτ. Υπερείχε στα ριμπάουντ, στα δίποντα, στα τρίποντα. Σημείωσε 25/33, ποσοστό 80% στα δίποντα, είχε 37 ριμπάουντ έναντι 23, αλλά και ένα καταπληκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος, με σερί 14-0, στο οποίο ο Κόροιβος έκανε έξι λεπτά να σημειώσει καλάθι. Οι Μπόμπι Μπράουν και Βαγγέλης Μάνταζαρης είχαν 20 πόντους, ενώ ο Κιμ Τίλι, παίκτης κλειδί στο χτίσιμο αυτής της διαφοράς, είχε 7 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ, τραβώντας συχνά τον ένα ψηλό του Κοροίβου εκτός ρακέτας, για να απομονωθεί ο Μιλουτίνοφ και να φθείρει το αντίπαλο σέντερ. Ο Μιλουτίνοφ, ήταν τρίτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 12 πόντους. Αξίζει εδώ να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός, χρησιμοποίησε δέκα παίκτες, καθώς δεν είχε  και άλλους στην αποστολή του (ο Κόροιβος είχε εκτός τον Κον και τον Σαχπατζίδη τους οποίους προφύλασσε ο Καλαμπάκος, όπως επίσης και τον Αντωνάκη, μόνιμα τραυματία τον τελευταίο καιρό).

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 31-48, 44-85, 54-104.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 6, Λάνγκφορντ 14, Σκουλίδας 6, Σπυριδωνίδης 9, Ντεκόζι 2, Πόσλι, Μιλεντίγιεβιτς, Κον, Κάτζος, Ρούνης, Μπεκρής, Χάινς 17.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 10, Μιλουτίνοβ 12, Τιλί 9, Μάντζαρης 20, Ρόμπερτς 11, ΜακΛιν 9, Μπράουν 20 (5), Τολιόπουλος 4, Στρέλνιεκς 7, Μπόγρης 2.