Κόροιβος-Ρέθυμνο 102-97: Θρίαμβος σε μια παρά(σ)ταση αγωνίας…

Ήταν μακράν το κορυφαίο παιχνίδι της εφετινής σεζόν στην Αμαλιάδα, ίσως και του Πρωταθλήματος. Ο Κόροιβος, νίκησε το Ρέθυμνο 102-97 μετά από δυο παρατάσεις, σε ένα ματς που όποιος κι αν ήταν ο νικητής, θα του άξιζαν χειροκροτήματα. Ο Κόροιβος, έκανε μεγάλο βήμα παραμονής, φτάνοντας τις έξι νίκες. Και όλα αυτά, κόντρα στον Στέφαν Μούντι, ο οποίος ήταν μια ομάδα μόνος του, με 44 προσωπικούς πόντους.

Από πλευράς Κοροίβου, καθοριστικός ήταν ο Κάρσον με 20 πόντους, καθώς με δικό του τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα, έβαλε τον Κόροιβο μπροστά στο σκορ. Καθοριστικός ήταν και ο Μάρκους Πόσλεϊ, με 21 πόντους, αλλά και με καθοριστικές βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το ματς ήταν σε σχετικά αργό τέμπο στα πρώτα λεπτά, με τον Κόροιβο να μπαίνει δυνατά και να παίρνει προβάδισμα σε ολόκληρο το ματς. Το Ρέθυμνο, κατάφερε να προσπεράσει για πρώτη φορά μόλις ένα λεπτό πριν τη λήξη, με καλάθι τριών πόντων του Μούντι, διατηρώντας το προβάδισμα (75-76) 19” πριν το φινάλε, χάρη σε δύο βολές του ιδίου. Ο Πόσλεϊ με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 76-76 για τον Κόροιβο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, καθώς ο Χριστοδούλου δεν είχε αντιληφθεί ότι ο χρόνος τελείωνε, με αποτέλεσμα να κάνει ένα τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου, δίχως πολλές προσδοκίες.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες έμειναν δίχως σκορ για δύο περίπου λεπτά (77-76, 42′), με τον Κόροιβο να ξεφεύγει με 81-77 δύο λεπτά πριν το τέλος. Το Ρέθυμνο, όμως, απάντησε άμεσα με τρεις βολές του Μούντι για το 81-80 (1:46′ πριν το τέλος’), παραμένοντας σε απόσταση “αναπνοής”  54” πριν το φινάλε.

Η ώρα του Σπυριδονίδη

Είχε φτάσει κάπου εκεί η ώρα του Αλέξη Σπυριδονίδη, ο οποίος με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 86-82 33” πριν τη λήξη, με το Ρέθυμνο να παραμένει ζωντανό, κλέβοντας τη μπάλα και με δύο βολές του Μούντι, μειώνοντας στο καλάθι 16” πριν τέλος (86-84). Ο Σπυριδωνίδης έκανε 0/2 βολές κι έτσι με 2/2 από τον Μούντι, το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση (86-86, 45′).

Στη β’ παράταση, το Ρέθυμνο ξέφυγε γρήγορα με +5 (86-91, 46′), όμως ο Κόροιβος δεν έχασε το μυαλό και την πίστη του. Ισοφάρισε σε 91-91 στο 47′. Το Ρέθυμνο προηγούνταν 95-97, όταν ο Κάρσον “μίλησε” με μεγάλο προσωπικό τρίποντο, δίνοντας προβάδισμα και παράλληλα ψυχολογία στον Κόροιβο (98-97), ενώ λίγο αργότερα κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Μούντι. Ο τελευταίος αστόχησε σε τρίποντο ισοφάρισης στο φινάλε κι έτσι οι γηπεδούχοι πήραν μια τεράστια νίκη, η οποία μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική για τη μάχη της σωτηρίας.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-32, 60-52, 76-76 (κ.α.), 86-86 (α’ παρ.), 102-97

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος: Ντεκόζι 18 (1), Κάρσον 20 (2), Πόσλεϊ 21 (1), Μιλεντίγιεβιτς 2, Κον 5 (1), Σαχπατζίδης 8, Σκουλίδας 2, Σπυριδονίδης 7 (1), Χάινς 15 (2), Φλόρβεους 4
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Άρμστεντ, Ντάνιελς 16, Γκούντγουϊν 6, Κώττας, Χριστοδούλου 6, Μούντι 44 (4), Στεφανίδης, Λι 4, Γιαννόπουλος 12 (4), Μόρισον 9 (1)