Κύπελλο Ελλάδας: Τρίτος σερί τίτλος για ΠΑΟΚ-Οι πιθανοί αντίπαλοι του Ξενοφώντα στην Α΄ φάση (2019-20)

spot_img

Προτεινόμενα

Με γκολ του Τσούμπα Άκπομ στο 46΄, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-0 την ΑΕΚ στον Τελικό Κυπέλλου Ελλάδας και κατέκτησε τον τίτλο του 2019, τον τρίτο συνεχόμενο στον θεσμό. Ο ΠΑΟΚ θυμίζουμε είχε κατακτήσει και τις δυο προηγούμενες εκδόσεις.

Στο μεταξύ, ας ρίξουμε μια ματιά σε κάποιους από τις πιθανούς αντιπάλους του Ξενοφώντα Κρεστένων, του εκπροσώπου της Ηλείας στον Α΄ γύρο της του Κυπέλλου Ελλάδας της περιόδου 2019-20. Πρόκειται για τους Κυπελλούχους των Ενώσεων, οι οποίοι θα μπουν στην κληρωτίδα για τους πρώτους γύρους, ενώ στη συνέχεια θα ακολουθήσουν και οι ομάδες των τριών επαγγελματικών κατηγοριών (πιθανόν όπως συνηθίζει η ΕΠΟ, να χωρίσει τις ομάδες με γεωγραφικά κριτήρια, προκειμένου να αποφευχθούν μεγάλες μετακινήσεις, οπότε ο Ξενοφών θα κληρωθεί με Κυπελλούχο γειτονικής Ένωσης, τουλάχιστον στον Α΄ Γύρο).

Θυμίζουμε ότι από φέτος, καταργήθηκαν όλα τα εθνικά ερασιτεχνικά Κύπελλα και οι Κυπελλούχοι των Ενώσεων, μαζί με τις ομάδες των επαγγελματικών κατηγοριών, παίζουν στο Κύπελλο Ελλάδας. Η Ηλεία φέτος δεν είχε συμμετοχή, καθώς ο Αστέρας Αμαλιάδας αποσύρθηκε.

  • ΕΠΣ Έβρου : Εθνικός Αλεξανδρούπολης
  • ΕΠΣ Ξάνθης : Ορφέας Ξάνθης
  • ΕΠΣ Δράμας : Πανδραμαϊκός
  • ΕΠΣ Καβάλας : Αετός Οφρυνίου
  • ΕΠΣ Σερρών : Πανσεραϊκός
  • ΕΠΣ Κιλκίς : Αλέξανδρος Κιλκίς
  • ΕΠΣ Μακεδονίας : Θερμαϊκός Θέρμης
  • ΕΠΣ Χαλκιδικής : ΠΟ Τριγλίας
  • ΕΠΣ Πέλλας : Εδεσσαϊκός
  • ΕΠΣ Ημαθίας : Βέροια
  • ΕΠΣ Πιερίας : ΑΕ Καρίτσας
  • ΕΠΣ Φλώρινας : Μελιτέας Μελίτης
  • ΕΠΣ Καστοριάς : Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας
  • ΕΠΣ Κοζάνης : Μακεδονικός Φούφα
  • ΕΠΣ Γρεβενών : Γρεβενά Αεράτα
  • ΕΠΣ Τρικάλων : ΑΣ Μετέωρα
  • ΕΠΣ Καρδίτσας : ΑΟ Σελλάνων
  • ΕΠΣ Θεσσαλίας : Ολυμπιακός Βόλου
  • ΕΠΣ Ηπείρου : Θρίαμβος Σερβιανών
  • ΕΠΣ Θεσπρωτίας : Σούλι Παραμυθιάς
  • ΕΠΣ Πρέβεζας / Λευκάδας : Τηλυκράτης
  • ΕΠΣ Άρτας : Δόξα Άρτας
  • ΕΠΣ Κέρκυρας : Θιναλιακός
  • ΕΠΣ Εύβοιας : ΑΟ Νέας Αρτάκης
  • ΕΠΣ Φωκίδας : Αστέρας Ιτέας
  • ΕΠΣ Ευρυτανίας : ΑΟ Ποταμιάς
  • ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας : Όμηρος Νεοχωρίου
  • ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης : Παλληξουριακός
  • ΕΠΣ Βοιωτίας : ΑΟ Υπάτου
  • ΕΠΣ Αθηνών : Ηλυσιακός
  • ΕΠΣ Πειραιά : Εθνικός Πειραιά
  • ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής : Αχαρναϊκός
  • ΕΠΣ Δυτικής Αττικής : Ασπρόπυργος
  • ΕΠΣ Κορινθίας : ΠΑΣ Κόρινθος
  • ΕΠΣ Αχαΐας : Ατρόμητος Πατρών
  • ΕΠΣ Αργολίδας : Παναργειακός
  • ΕΠΣ Αρκαδίας : ΑΣ Λεωνίδιο
  • ΕΠΣ Ηλείας : Ξενοφών Κρεστένων
  • ΕΠΣ Μεσσηνίας : Καλαμάτα
  • ΕΠΣ Λακωνίας : ΑΕ Πελλάνας
  • ΕΠΣ Ζακύνθου : ΑΟ Κατασταρίου
  • ΕΠΣ Ρεθύμνου : ΑΟ Επισκοπής
  • ΕΠΣ Ηρακλείου : Ατσαλένιος
  • ΕΠΣ Λασιθίου : ΟΦ Ιεράπετρας
  • ΕΠΣ Δωδεκανήσου : Διαγόρας Ρόδου
  • ΕΠΣ Κυκλάδων : Πανθηραϊκός
  • ΕΠΣ Λέσβου : Αιολικός
  • ΕΠΣ Χίου : Ατρόμητος Αγίου Γεωργίου

 

Απομένει να γίνουν γνωστές ακόμα πέντε ομάδες

  • ΕΠΣ Λάρισας : Δαμασιακός – ΠΟ Ελασσόνας (16/5)
  • ΕΠΣ Σάμου : Πανσαμιακός – ΑΕ Καρλόβασι (τελικός)
  • ΕΠΣ Θράκης : Μέγας Αλέξανδρος Ιάσμου – Δόξα Ν.Σιδηροχωρίου (14/5)
  • ΕΠΣ Φθιώτιδας : Αταλάντη – Νέο Κρίκελλο (19/5)
  • ΕΠΣ Χανίων : Ημιτελική φάση
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Δημοφιλέστερα