Μακρίσια-Ολυμπιακός Σ. 1-4: Με «σπασμένα φρένα»  τα Σαβάλια

• 117
    Shares

Οι παίκτες του Ολυμπιακού Σαβαλίων, πανηγυρίζουν το θριαμβευτικό πέρασμα από τα Μακρίσια και την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Νέα μεγάλη νίκη είχαμε για τον Ολυμπιακό Σαβαλίων και μάλιστα μέσα στην σκληρή έδρα των Μακρισίων. Οι Ερυθρόλευκοι, πέρασαν με το ευρύ 1-4 και διατηρήθηκαν μόνοι στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας σε έξι αγωνιστικές πέντε νίκες και μια ισοπαλία. Η ομάδα των Μαρσέλη-Λυμπέρη, εκπλήσσει τους πάντες με την εξαιρετική παρουσία της, αλλά και την ποιότητα που βγάζει στον  αγωνιστικό χώρο, προπορευόμενη στο βαθμολογικό πίνακα.

Ο Ολυμπιακός, πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ, με τον Χοτζάι στο 11΄, έπειτα από ένα κοντινό πλασέ, σε μια ανύποπτη φάση, έπειτα από κόρνερ και άσχημο διώξιμο του Σκουρή. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το γκολ, ο Κολτσίδας έφτασε μια ανάσα από το 0-2, το οποίο τελικά έγινε στο 30΄με τον Σταυρούλια. Ήταν ένα παιχνίδι με γρήγορες εναλλαγές φάσεων, πάνω-κάτω, στο οποίο μόλις τρία λεπτά μετά το δεύτερο γκολ, ο Σταυρούλιας έκανε και το 0-3. Ήταν το ολοκληρωτικό σοκ για τα  Μακρίσια, τα οποία με άλλα όνειρα περίμεναν ένα παιχνίδι κορυφής σαν κι αυτό, το οποίο γρήγορα πήρε πολύ άσχημη τροπή, με τα Σαβάλια να προηγούνται 3-0 πριν βγει το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, πάλι γρήγορες εναλλαγές φάσεων, αλλά με τα Μακρίσια να πιέζουν περισσότερο και να το κάνουν ακόμα περισσότερο μετά τη μείωση του σκορ στο 75΄με πέναλτι από τον Μούτσο. Ο Κόλλιας κράτησε το 1-3 σε εξ’ επαφής κεφαλιά του Μπάλλα, σε μια επέμβαση και με αρκετή δόση τύχης καθώς ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού βρισκόταν στο έδαφος. Τελικά στο 85΄ο Μπούτσι έφυγε μπροστά και με πλασέ έγραψε το 1-4, δίνοντας ένα πρόωρο τέλος στο παιχνίδι.

Μακρίσια: Καρανικολός, Σκουρής (75΄Χριστόπουλος), Καββαθάς, Διονυσόπουλος (40΄Κουβελιώτης), Τσίτσος, Καρβουνιάρης, Μούτσος, Σταματελάτος, Μπάλλας, Μπατζάκας (55΄λ.τ. Πετρόπουλος), Μπαλαούρας.

Ολυμπιακός Σ.: Κόλλιας, Μπουγονικολός, Μ. Μαρκόπουλος, Σαββανίδης, Θ. Τσακοπιάκος (53΄Αβραμόπουλος), Χ. Μαρκόπουλος, Κ. Τσακοπιάκος, Χοτζάι, Κολτσίδας (91΄Χ. Τσακοπιάκος), Σταυρούλιας (85΄Κουμουκέλης), Μπούτσι (88΄Κατσίγιαννος).