Μαρούσι-Κόροιβος 75-70: Δραματική ήττα στα τελευταία λεπτά

spot_img

Προτεινόμενα

Την ήττα με 75-70 γνώρισε ο Κόροιβος στο Μαρούσι. Μια ήττα, η οποία τον κρατάει εντός της ζώνης των Πλέι Άουτ και χαρίζει ελπίδες στο Μαρούσι, το οποίο παλεύει με τη σειρά του για την παραμονή. Ο Κόροιβος παρά την αντεπίθεση του δευτέρου ημιχρόνου, δεν μπόρεσε στο αποφασιστικό σημείο να φτάσει στη νίκη.

Το ματς ήταν θρίλερ, εκπληκτικό σε διακύμανση, με το Μαρούσι να ξεκινάει δυνατά και να παίρνει το προβάδισμα με 25-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 41-31 στην ανάπαυλα. Με αντεπίθεση διαρκείας ο Κόροιβος πλησίασε και τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο σε απόσταση δυο πόντων 54-52. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν «μάχη» πόντο με πόντο, με τον Κόροιβο στο 32΄να παίρνει προβάδισμα, το Μαρούσι να επιστρέφει και να ξαναπαίρνει «κεφάλι» στο σκορ και τελικά, δυο λεπτά πριν το φινάλε οι δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο 68-68. Το Μαρούσι ήταν όμως αυτό που βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και έφτασε τελικά στη νίκη.

Διαιτητές: Παντελίδης-Κοντίλης-Νάστος (Δούκας)
Δεκάλεπτα: 25-14, 41-31, 54-52, 75-70
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 3, Στασινός 12, Ξυδάς 8 (2), Χατζηδάκης 18, Γκουαλτιέρι 3 (1), Κανέλλης 3, Λυκογιάννης, Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 8, Μιχαλούτσος 8 (2).
Κόροιβος (Κουταλιανός): Χείλαρης 17 (1), Καπώνης 16 (2), Λαμπρόπουλος 6 (1), Μαραγκάκης 2, Γκιουζέλης 2, Λεϊμάνις 19 (2), Γραβάνης, Θεοδωράκος 8 (2).