Νίκη-Αίας 1-2: Άνοιξε διάπλατα τον δρόμο για την πρωτιά!

Το δρόμο για την πρωτιά και το μπόνους των τριών βαθμών, άνοιξε ο Αίας Γαστούνης με τη μεγάλη του νίκη μέσα στο Τραγανό με 2-1. Ο «Άγιαξ», θα τερματίσει πρώτος στην κανονική περίοδο, καθώς ακόμα και με ήττα του στη Νέα Μανολάδα από τη Δόξα, θα πρέπει να αυτοκτονήσει για να μην πάρει αυτό το προβάδισμα. Η ομάδα του Θοδωρή Ανδριόπουλου,  έδειξε σήμερα γιατί είναι η πρωτοπόρος ομάδα της βαθμολογίας, πετυχαίνοντας μια νίκη την οποία δικαιούνταν πέρα για πέρα.

Με δυο γκολ του Γιώργου Σταθάτου, γκολ τα οποία «σέρβιρε» ο Νίκος Καράμπελας, ο Αίας έφυγε από το Τραγανό με τους τρεις βαθμούς της νίκης και ξεπέρασε το πιο δύσκολο εμπόδιο μέχρι το φινάλε και μετά από εκείνο της Δόξας στη Νέα Μανολάδα. Ο Αίας, μπαίνει στην τελική ευθεία πρωτοπόρος και με μαξιλαράκι τεσσάρων βαθμών, αλλά ταυτόχρονα δίνει και πειστήρια σε ένα κρίσιμο χρονικό σημείο, σε μια δύσκολη αντικειμενικά έδρα, απέναντι στην καλύτερη ομάδα του δευτέρου γύρου. Μια ομάδα η οποία δεν είχε σήμερα το μεγάλο της επιθετικό ατού, τον Γιώργο Γεωργιόπουλο.

Καλύτερος ο Αίας

Ο Αίας ήταν καλύτερος στο παιχνίδι. Πήρε τα ηνία, είχε την κυκλοφορία, δημιούργησε τις προϋποθέσεις και τελικά προηγήθηκε στο 18΄σε μια αντεπίθεση, με τον Καράμπελα να στρώσει στον Σταθάτο και εκείνος να παίρνει τη μπάλα στον χώρο και να πλασάρει υποδειγματικά στην έξοδο τον Αντωνόπουλο. Η Νίκη, μετά το γκολ βγήκε πιο μπροστά, πίεσε, ανέλαβε πρωτοβουλίες και έφτασε τελικά στην ισοφάριση με τον Βατσή, έπειτα από ένα φάουλ από πλάγια θέση, αφού η μπάλα έμεινε στην περιοχή και κατέληξε σε σουτ του Καλογερόπουλου και κόντρες, οι οποίες ευνόησαν τον Βατσή ο οποίος από κοντά ισοφάρισε. Οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες στην ανάπαυλα, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Αίαντα. Μπήκε και πάλι δυνατά, επέβαλλε τον ρυθμό του και έφτασε στο προβάδισμα, με ένα γκολ αριστούργημα του Γιώργου Σταθάτου, με ψαλιδάκι από το ύψος της περιοχής, έπειτα από κατέβασμα της μπάλας του Καράμπελα. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, ο Αίας είχε κι άλλες καλές στιγμές, να διευρύνει το προβάδισμα. Δεν τα κατάφερε, με τη Νίκη να πιέζει στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση, αλλά την ομάδα της Γαστούνης να κρατάει γερά το πολύτιμο τρίποντο, που τη φέρνει πλέον αγκαλιά με την πρώτη θέση.

Πήρε τον έλεγχο του κέντρου

Ο Αίας είχε σε εξαιρετική μέρα τον Νίκο Δούλο. Τακτικά αυτός, ο Τάσος Γκίνης, αλλά και ο Νίκος Καράμπελας, ήταν οι κορυφαίοι και πολυτιμότεροι για μια ομάδα η οποία είχε τα πάντα. Υπερτερούσε στην κατοχή και κυκλοφορία της μπάλας, στη μετάβαση αμυντικά και επιθετικά και με εξαίρεση το διάστημα 20΄-40΄, οπότε και η Νίκη ανέβηκε μέτρα και πίεσε, χωρίς ο Αίας να μπορέσει να σπάσει το αντίπαλο πρέσινγκ και να φτάσει σε δεύτερο γκολ, ήταν η ομάδα που συνολικά μέσα στον αγωνιστικό χώρο, έδειχνε ότι θα είναι και αυτή η οποία θα φτάσει στους τρεις βαθμούς της νίκης.

Δυσαναπλήρωτο κενό ο Γεωργιόπουλος

Για τη Νίκη Τραγανού, το κενό του Γεωργιόπουλου αποδείχθηκε δυσαναπλήρωτο, ότι μόνο επειδή έλλειπε ο ίδιος σαν φυσική παρουσία από την επίθεση, αλλά και επειδή υποχρεώθηκε ο Γαλάνης να πάρει τον Καλογερόπουλο από το κέντρο και να τον φέρει «δεκάρι». Ακόμα και προς τη λήξη του ματς, όταν η Νίκη χρειάστηκε να πιέσει και ο Γαλάνης δοκίμασε και την τελευταία λύση, να πάρει τον Βατσή από την άμυνα και να τον μετατρέψει σε σέντερ-φορ, ήταν φανερό ότι οι περιορισμένες λύσεις από τον πάγκο, δεν θα επέτρεπαν να συμβεί κάτι  στη σύνθεση που θα άλλαζε δραστικά το παιχνίδι.

Άριστα οργανωμένος ο Αίας

Ο Αίας ήταν άριστα οργανωμένος στο παιχνίδι του. Είχε στιγμές στις οποίες έκρυβε τη μπάλα. Ο Δούλος, αγωνίστηκε επιθετικό χαφ. Πίεσε μπροστά, δημιούργησε παιχνίδι, αλλά  μπήκε και στις μάχες του κέντρου. Έκανε ατελείωτα χιλιόμετρα. Όπως πάντα εκεί ήταν ο Γκίνης, κόβοντας και δημιουργώντας, καλύπτοντας και διατηρώντας την ισορροπία της ομάδας όποτε αυτή διατηρούσε την πίεσή της ψηλά. Σπουδαίο παιχνίδι και από τον Καράμπελα, ο οποίος μπορεί να μην σκόραρε, όμως πρέσαρε, μοίρασε παιχνίδι, είχε δυο ασίστ και γενικά παίζοντας απλά και ομαδικά, έδωσε ταχύτητα στην κυκλοφορία και την επιθετική λειτουργία της ομάδας του. Σπουδαίο παιχνίδι και από τον Δημήτρη Αρβανίτη, ο οποίος καθοδήγησε την άμυνα, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Παναχριστόπουλο. Πολύ καλοί οι δυο πλάγιοι μπακ έκαναν εξαιρετική διαχείριση, όπως στο κέντρο και ο Τσακοπιάκος. Αφήνουμε για το τέλος τον σκόρερ των δυο τερμάτων Γιώργο Σταθάτο, ακριβώς για να δείξουμε ότι ο Αίας σήμερα το απόγευμα στο Τραγανό ήταν ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης, μια ομάδα η οποία άρχιζε από τον τερματοφύλακα και κατέληγε στον τελευταίο επιθετικό.

Το ματς καρέ-καρέ

• 16′: Ο Αίας κυκλοφόρησε τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Καράμπελα, έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, άουτ.
  • 18′: Αντεπίθεση του Αίαντα, κάθετα ο Καράμπελας στον Σταθάτο, αυτός πλασέ, δοκάρι και μέσα.
  • 37′: Φάουλ σαν κόρνερ της Νίκης, έδιωξε ο Δούλος με το κεφάλι, σουτ του Καλογερόπουλου, κόντρες, η μπάλα στον Βατσή ο οποίος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 41′: Απευθείας φάουλ του Γκίνη, μπλόκαρε ο Αντωνόπουλος
  • 42′: Σουτ του Νίκου Κολοτούρου μέσα από την πετιοχή άουτ.
  • 50′: Γύρισε τη μπάλα ο Αίας, σέντρα του Δούλου στην περιοχή, κατέβασε ο Καράμπελας, με ψαλιδάκι ο Σταθάτος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 58′: Φάουλ του Σταθάτου, πρώτη κεφαλιά του Τσακοπιάκου, δεύτερη του Παπαχριστόπουλου, σε κόρνερ ο Αντωνόπουλος.  Το κόρνερ εκτέλεσε ο Σταθάτος, κεφαλιά του Τσακοπιάκου άουτ.
  • 70′: Ωραία αλλαγή του Αίαντα προς τα αριστερά, στρώσιμο με τακουνάκι του Δούλου στον Καράμπελα, στρώσιμο του Καράμπελα με τακουνάκι στον Χατζηαράπη, πλασέ εκείνου, σε κόρνερ ο Αντωνόπουλος.
  • 80′: Σουτ του Δ. Κολοτούρου άουτ.
  • 83′: Κόρνερ της Νίκης, σύγχυση μέσα στην περιοχή μπλόκαρε ο Κουρλός.
  • 86′: Κόρνερ του Ν. Κολοτούρου, κεφαλιά του Σσραντούλια άουτ.
  • 87′: Στην αντεπίθεση ο Δούλος, έφυγε του Γαργαρώνη, πλασέ, έδιωξε σε κόρνερ ο Αντωνόπουλος.

Νίκη : Αντωνόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Τσαντίλης, Γαργαρώνης, Γκρίλλας, Βουρτσάνης (70′ Σσραντούλιας), Βατσής, Δ. Κολοτούρος, Καλογερόπουλος, Ν. Κολοτούρος

Αίας: Κουρλός, Χριστοφοράτος, Γεωργόπουλος, Παπαχριστόπουλος, Αρβανίτης, Τσακοπιάκος, Σταθάτος, Δούλος, Γκίνης, Καράμπελας (85′ Βράπι), Μπατζακόπουλος (69′ Χατζηαράπης).