Τρίτη, 21 Σεπτεμβρίου, 2021

Νίκη-Διαγόρας Βρ. 1-1: Μάζευε κι ας είν΄και σπόρια!

spot_img

Προτεινόμενα

Αν υπήρχε Πρωτάθλημα στο οποίο ο τίτλος θα απονεμόταν με βάση τα τέρματα που έχουν σημειωθεί στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου, τότε η Νίκη Τραγανού θα βρισκόταν με διαφορά στην πρώτη θέση. Η ομάδα του Σπύρου Αντωνόπουλου, έχει κερδίσει πέντε από τους δώδεκα βαθμούς της μέχρι τώρα, μετά τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών κανονικής διάρκειας. Στο σημερινό ματς, ένα ματς που έμοιαζε χαμένο (0-1), ήρθε ο Γιώργος Παπαχριστόπουλος με μια υπέροχη κεφαλιά σε ωραία σέντρα του Φώτη Καλογερόπουλου, να φέρει το ματς στα ίσα και να αποτρέψει τη δεύτερη εντός έδρας ήττα της Νίκης.

Το γήπεδο του Τραγανού, παραμένει για τέταρτο παιχνίδι αήττητο, ενώ η Νίκη συνεχίζει πάνω από τη ζώνη, έχοντας μια μικρή απόσταση, όχι βεβαίως ασφαλείας, αλλά περισσότερο ψυχολογίας, τέτοια ώστε να πάει στο κρίσιμο παιχνίδι απέναντι στον Πανμοβριακό την άλλη Κυριακή.

Καλύτερος ο Διαγόρας

Για ένα ακόμα παιχνίδι η Νίκη εμφάνισε το γνωστό της πλέον δημιουργικό πρόβλημα. Ενώ όλα ήταν καλά στην αμυντική οργάνωση, το πρόβλημα ξεκινούσε όποτε οι παίκτες της Νίκης κέρδιζαν τη μπάλα. Δεν μπορούσαν να την κρατήσουν, με αποτέλεσμα να την χάνουν ξανά. Αποτέλεσμα αυτού να βρίσκονται διαρκώς σε θέση άμυνας, ενώ όποτε κατάφερναν με κάποιο τρόπο να κλέψουν τη μπάλα λίγο πιο ψηλά, ή έστω να αλλάξουν μια δεύτερη πάσα, η επίθεση που εκδήλωναν ήταν με ανορθόδοξο τρόπο, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ουσιαστική απειλή για την αντίπαλη εστία.

Η ανισορροπία μεταξύ επιθετικής και αμυντικής λειτουργίας

Ο Σπύρος Αντωνόπουλος, παρέταξε για ένα ακόμα παιχνίδι της Νίκη με πέντε αμυντικούς. Και το έκανε επειδή γνωρίζει πολύ καλά ότι είναι ο μοναδικός ασφαλής τρόπος να θωρακίσει τα μετόπισθεν. Όταν στην επανάληψη αποφάσισε προκειμένου να διεκδικήσει το παιχνίδι να πάει σε τετράδα στην άμυνα, δέχτηκε το γκολ και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Όπως προαναφέραμε η Νίκη δεν μπορούσε να κρατήσει με ασφάλεια τη μπάλα. Απέναντί της είχε μια ομάδα με καλή κυκλοφορία, σίγουρες πάσες, μια ομάδα η οποία φάνηκε πιο επικίνδυνη, με κύριους εκφραστές τους Γεωργαντόπουλο, Τσιριγώτη, τους δυο ακραίους μεσοεπιθετικούς. Η Νίκη δεν είχε ισορροπία στο παιχνίδι της. Μεταξύ επιθετικής και αμυντικής λειτουργίας και το αντίστροφο. Και αυτό φάνηκε όταν ο Ακασού την προσπάθειά του να κρατήσει τη μπάλα έξω από την αντίπαλη περιοχή και να διατηρήσει την ομάδα του ψηλά, την έχασε, ο Διαγόρας βρήκε τη Νίκη απροετοίμαστη, οι παίκτες του ανέβηκαν γρήγορα στους χώρους, η μπάλα έφτασε στον Σχοινά ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1.

Ο από μηχανής… Θεός!

Τελικά, το χεράκι του αυτή τη φορά στις καθυστερήσεις, είχε σειρά να το βάλει ο Γιώργος Παπαχριστόπουλος. Για την ακρίβεια το κεφάλι του, σε μια ωραία σέντρα του Φώτη Καλογερόπουλου. Ο Αντωνόπουλος νωρίτερα τον είχε βάλει το παιχνίδι, σε μια προσπάθειά του να κάνει πιο δημιουργική την ομάδα. Μια Νίκη, η οποία στα τελευταία λεπτά το πάλεψε με νύχια και με δόντια και δικαιώθηκε για άλλη μια φορά.

Το ματς καρέ-καρέ

• 7′: Σουτ Γεωργαντόπουλου, έδιωξε ο Αντωνόπουλος.
  • 44′: Μόνος σε ιδανική θέση ο Τσιριγώτης, μέχρι να γυρίσρι προς την εστία,  ο Ρετζίνο Λούζι του πήρε τη μπουκιά από το… στόμα.
  • 69′: Φάουλ Σχοινά από καλή θέση άουτ.
  • 71′: Πλασέ Καλογερόπουλου μέσα από την περιοχή, σε κόρνερ ο Μπαμπούνης.
  • 73′: Σουτ του Σχοινά από το ύψος της περιοχής, στα δίχτυα (0-1).
  • 94′: Φάση διαρκείας στα καρέ του Διαγόρα, συνεχή σουτ, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.
  • 95′: Σέντρα Καλογερόπουλου, με κεφαλιά ο Παπαχριστόπουλος το 1-1.
  • Λήξη αγώνα: Αποβολές με κόκκινη σε Γεωργιόπουλο και Σταυρόπουλο για διαπληκτισμό.

Οι συνθέσεις

Νίκη: Αντωνόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Ρ. Λούζι (67′ Παπαπέτρου), Γαργαρώνης, Ακασού (76′ Παπαχριστόπουλος), Σκοζάι, Βατσής, Στάτης (55′ Δ. Κολοτούρος), Γεωργιόπουλος, Ν. Κολοτούρος (59′ Καλογερόπουλος).

Διαγόρας: Μπαμπούνης, Δριμάλας, Γκέγκα, Λίπι, Α. Τρίγκας, Ν. Τρίγκας, Τριανταφυλλόπουλος (67′ Σχοινάς), Παπαδόπουλος (80′ Καλιτσουνάκης), Τσιριγώτης (90′ Ρίλντι), Γεωργαντόπουλος, Καταβάτης (53′ Σταυρόπουλος).

Το ματς θα μεταδοθεί αύριο σε μαγνητοσκόπηση, στις 10:30μ.μ. από το Super B.