Νίκη-Παλληνιακός 2-2: Τα… «δανεικά» των καθυστερήσεων

• 28
    Shares

Ο νόμος των πιθανοτήτων βρήκε πλήρη εφαρμογή στο σημερινό δραματικό παιχνίδι του Τραγανού. Αυτό που η Νίκη κέρδισε σε τρία εντός έδρας παιχνίδια της στις καθυστερήσεις, αυτή τη φορά το έχασε. Έχασε δυο υπερπολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά της για παραμονή, με αποτέλεσμα μετά το παιχνίδι να παραιτηθεί και ο τεχνικός της ομάδας Σπύρος Αντωνόπουλος.

Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο η Νίκη θα μπορούσε και να έχει φύγει ηττημένη. Ήταν ένα παιχνίδι με άγρια ομορφιά, ρυθμό, εναλλαγή φάσεων, χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν, ένα παιχνίδι το οποίο αποζημίωσε τους ουδέτερους. Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο η Νίκη μπήκε δυνατά, αποφασισμένα να πάει στις μονομαχίες και να προωθήσει άμεσα τη μπάλα στην επίθεση. Έχασε μια κλασική ευκαιρία μόλις στο 1΄. Αυτό της έδωσε πίστη να συνεχίσει, αλλά μόλις ο Παλληνιακός βρήκε τα πατήματά του και έβαλε κάτω τη μπάλα, έχασε δυο-τρεις κλασικές ευκαιρίες, στέλνοντας «μήνυμα» ότι είναι εδώ και το ματς μπορεί να το κερδίσει. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Νίκη να γυρίζει πίσω από τη μπάλα και να κάνει το γνωστό της παιχνίδι. Προς τη λήξη του ημιχρόνου βρήκε το γκολ με το οποίο προηγήθηκε και έχασε ευκαιρία να σημειώσει και δεύτερο. Σε καθοριστικό σημείο, στις αρχές του δευτέρου, η Νίκη έχασε και νέα ευκαιρία.

Για να ισχύσει ο νόμος του ποδοσφαίρου. Αφού η Νίκη δεν έκανε το 2-0λ, ήρθε το 1-1. Ο Παλληνιακός έβρισκε την ουσία, εκτός από την κατοχή της μπάλας και έδειχνε ότι ελέγχει απόλυτα την κατάσταση, μπορώντας να φύγει ακόμα και με τη νίκη.

Όλα αυτά βέβαια μέχρι εκεί, καθώς Σκοζάι και Βατσής είχαν άλλη άποψη. Οι δυο κορυφαίοι της Νίκης, συνέβαλλαν στο νέο προβάδισμα. Ο Σκοζάι, εξαιρετικός δημιουργικά από τις πτέρυγες, κέρδισε το πέναλτι, ο Βατσής έκανε το 2-1. Παρά το προβάδισμα της Νίκης τίποτα δεν μαρτυρούσε ότι το παιχνίδι έχει «κλειδώσει». Ο Βαγγέλης Χαντές φόρτωσε την επίθεσή του με ψηλό σέντερ φορ, έκανε την ομάδα πιο επιθετική και βγήκε μπροστά σε ένα «όλα για όλα». Η Νίκη δεν έδειχνε αυτοπεποίθηση στις αποκρούσεις της και δεν είχε ούτε και την ψυχραιμία να κρατήσει τη μπάλα στο κέντρο, να παγώσει τον ρυθμό. Και τελικά, φτάσαμε στο 92΄, όπου ο Δημητρίου με ένα γέμισμα και αφού η μπάλα δεν βρήκε πουθενά, έκανε το 2-2. Η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον Αντωνόπουλο, αφού έσκασε στο ύψος του πέναλτι και πήγε στα δίχτυα. Ο Αντωνόπουλος, νωρίτερα είχε με διπλή επέμβαση κρατήσει το 2-1, αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν μπόρεσε να τα καταφέρει.

Το ματς καρέ-καρέ

• 1′: Ατομική ενέργεια του Βατσή από πλάγια, γύρισε για τον Γεωργιόπουλο, κοντινό πλασέ, η μπάλα κόντραρε από αμυντικούς και κατέληξε δοκάρι.
  • 6′: Πλασέ εξ’ επαφής του Κυριόπουλου, απέκρουσε ο Αντωνόπουλος, διαδοχικά πλασέ Δημογιάννη και Σάμιου, η μπάλα στα σώματα των αμυντικών.
  • 16′: Φάουλ Σωτηρόπουλου κεφαλιά Παπαχριστόπουλου άουτ.
  • 28′: Σουτ Σάμιου απέκρουσε ο Αντωνόπουλος
  • 43′: Σέντρα Σωτηρόπουλου στο πίσω δοκάρι, στρώσιμο του Γεωργιόπουλου με το κεφάλι στον επερχόμενο Βατσή ο οποίος εκτέλεσε εξ’ επαφής για κάνει το 1-0.
  • 49′: Σέντρα Σκοζάι δεν έπιασε καλά την κεφαλιά ο μόνος και αμαρκάριστος Δ Κολοτούρος, στα χέρια του τετματοφύλακα.
  • 54′: Σέντρα Μπιτιλή, κεφαλιά Μπαμίχα στα δίχτυα για το 1-1.
  • 62′: Σέντρα Σκοζάι χέρι Δημητρίου και πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Βατσής στα δίχτυα 2-1.
  • 67′: Φάουλ του Παλληνιακού, ο Μπαμίχας το γέμισμα, ο Δημογιάννη στο οριζόντιο δοκάρι
  • 70′: Τετ α τετ ο Μπαμίχας, απίθανη διπλή επέμβαση Αντωνόπουλου. 92′: Γέμισμα του Δημητρίου από το κέντρο, η μπάλα κατευθείαν στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις

Νίκη: Αντωνόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Ρ. Λούζι (78′ Ν. Κολοτούρος), Γαργαρώνης, Παπαχριστόπουλος, Σκοζάι (88′ Καλογερόπουλος), Βατσής, Παπαπέτρου, Γεωργιόπουλος (75′ Κυριάζος), Σωτηρόπουλος (46′ Δ. Κολοτούρος).

Παλληνιακός: Αθανασόπουλος, Κούσης, Βλάχος, Γκαμάλ (69′ Ματσαδές), Κολοτούρος, Δημητρίου, Δημογιάννης, Σάμιος, Κυριόπουλος (46′ Μπιτιλής), Μπαμίχας (80′ Τρυφιάτης), Ξαγοράρης.