Νίκη-Παναιγιάλειος 1-4: Οι λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά…

• 12
    Shares

Φάση από το ματς, με πρωταγωνιστή τον Μίλτο Μητρόπουλο, σκόρερ του 0-3.

Οι λεπτομέρειες θα μπορούσε κάποιος να πει ότι έκριναν το σημερινό παιχνίδι στο Τραγανό με 4-1 υπέρ του Παναιγιαλείου. Εξαρτάται από ποιο οπτικό πρίσμα θα το δει κανείς. Με όρους τοπικού Πρωταθλήματος, πρόκειται για λεπτομέρειες. Με όρους Γ΄ Εθνικής, πρόκειται για σημαντικές διαφορές, όπως για παράδειγμα ο σέντερ φορ του Παναιγιαλείου, ο Ζοσέ Εμίλιο Φουρτάδο, ο οποίος σε τριάντα λεπτά δυο φορές που άγγιξε τη μπάλα, σημείωσε ισάριθμα τέρματα και έβαλε τον Παναιγιάλειο μπροστά στο σκορ με 0-2, λίγο αφότου η Νίκη έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με πέναλτι σε 1-1.

Η ποιότητα του Καμποβερντιανού στράικερ του Παναιγιαλείου, η εμπειρία του στο παιχνίδι, ακόμα και όταν ο Σταύρος Σούλης χρειάστηκε να εγκαταλείψει λόγω τραυματισμού, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του, απέναντι σε μια Νίκη, η οποία ακόμα και τώρα δεν έχει ενισχυθεί εκεί που έχει ανάγκη, στον άξονα, δηλαδή στο κέντρο της άμυνας, αλλά και στην επίθεση, στη θέση του σέντερ φορ, καθώς δεν είναι έτοιμο το δελτίο του Κάρλος Ντιαλό.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Ζοσέ Εμίλιο Φουρτάδο, σκόρερ των πρώτων δυο τερμάτων του Παναιγιαλείου.
  • 6′: Απευθείας φάουλ Καλογερόπουλου άουτ.
  • 8′: Πέναλτι σε χέρι του Βατσή μέσα στην περιοχή-Το εκτέλεσε εύστοχα ο Φουρτάδο. 0-1
  • 23′: Φοβερή ατομική ενέργεια Καλογερόπουλου, ανατροπή από τον τερματοφύλακα και πέναλτι.-Το εκτέλεσε ο Βατσής, δυνατά στο οριζόντιο δοκάρι.
  • 26′: Γύρισμα Κώστα Κολοτούρου στο σημείο του πέναλτι, μόνος του ο Παπαχριστόπουλος άουτ.
  • 39′: Σέντρα από δεξιά του Κούντικ, κεφαλιά στην κίνηση του Φουρυάδο στα δίχτυα, 0-2.
  • 55′ Πλασέ Δ. Κολοτούρου από πλάφια θέση άουτ.
  • 58′: Πλασέ Βατσή μέσα από την περιοχή άουτ.
  • 62′: Μεγάλο λάθος του Λαμπρόπουλου, έκλεψε ο Μίλτος Μητρόπουλος και έκανε το 0-3.
  • 70′: Ο Ακασού με πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Βατσής, μείωσε σε 1-3.
  • 85′: Ασίστ Φ. Κολοτούρου, τετ α τετ ο Κ. Κολοτούρος, πρόλαβε ο τερματοφύλακας και έδιωξε σε κόρνερ.
  • 87′: Αντεπίθεση για τον Παναιγιάλειο, ο Σκούτας έφυγε κάτω από φη σέντρα, απέφυγε και έναν αντίπαλο και με πλασέ έκανε το 1-4.

Νίκη: Λαμπρόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Ε. Κολοτούρος, Γαργαρώνης, Ακασού, Σκοζάι (60′ Παπαπέτρου), Βατσής, Δ. Κολοτούρος, Καλογερόπουλος (46′ Ν. Κολοτούρος), Παπαχριστόπουλος.

Παναιγιάλειος: Ντούνης, Γραμμάτικας, Κυριακόπουλος, Δοξάκης, Σούλης (28′ λ.τ. Μέρο), Πούγκος, Μητρόπουλος (80′ Μάζης), Τζανόπουλος, Φουρτάδο, Κούντικ (70′ Σκούτας), Καλούδης (58′ Μπακατσέλος).