Νίκη-Πανηλειακός 1-3: «Αφεντικό» της…Ηλείας!

• 59
    Shares

Μια νίκη με μεγάλη σημασία, τόσο βαθμολογικά, όσο και για γόητρο, πέτυχε ο Πανηλειακός μέσα στο Τραγανό με 3-1. Είναι η τρίτη διαδοχική νίκη σε ισάριθμα ματς φέτος με αντίπαλο ηλειακή ομάδα. Οι «Πυρσοί», αν και δέχθηκαν την ισοφάριση στο 76΄, δεν το έβαλαν κάτω, έψαξαν το γκολ της νίκης και το βρήκαν στο 83΄με τον Μπαρμπαρούση, ενώ στο 95΄έφτασαν και σε ένα τρίτο, με τον Παναγιώτη Τσίγκρηλα, γράφοντας το τελικό 1-3, μέσα σε μια πολύ ισχυρή έδρα, η οποία μετρούσε τρεις νίκες και μια ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία ματς.

Ο Πανηλειακός μπήκε καλά στο παιχνίδι και ήλεγξε τον ρυθμό. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και παρά το γεγονός ότι δεν είχε την κλασική ευκαιρία, μέχρι το 39΄, ήλεγχε την κατάσταση. Στο 39΄, άνοιξε το σκορ με μια στημένη φάση και τον Αρβανίτη να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά, αφού λίγο νωρίτερα ο Αντωνόπουλος είχε απομακρύνει σε κόρνερ ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Σταθάτου από τη γωνία της μεγάλης περιοχής. Η Νίκη στο διάστημα αυτό είχε ένα δοκάρι με τον Παπαχριστόπουλο, αλλά και μια κεφαλιά του Γεωργιόπουλου στο 43΄, την οποία έδιωξε ο τερματοφύλακας.

Άνοιξε ο ρυθμός στην επανάληψη

Και αν το πρώτο μέρος ήταν σε μεγάλο βαθμό αναγνωριστικό, με τις δυο ομάδες κάπως πιο επιφυλακτικές, στην επανάληψη το ματς πήρε άγρια ομορφιά. Η Νίκη να πιέζει για την ισοφάριση και ο Πανηλειακός να ψάχνει την καλή αντεπίθεση με την οποία θα κλείδωνε τη νίκη. Ο Σπύρος Αντωνόπουλος αποφάσισε να γυρίσει τετράδα στην άμυνα, έριξε μέσα στο παιχνίδι ό,τι πιο δημιουργικό είχε, βάζοντας στα δεξιά της μεσαίας γραμμής τον Φώτη Καλογερόπουλο και στα αριστερά τον κορυφαίο της Νίκης, εορτάζοντα Φώτη Σκοζάι. Πλάι στον Γεωργιόπουλο έριξε δεύτερο σέντερ φορ, τον Δημήτρη Κολοτούρο. Η Νίκη έγινε επιθετικά πιο αποτελεσματική και έφτασε με ένα πολύ ωραίο συνδυασμό που κατέληξε σε ψηλοκρεμαστό πλασέ του Σκοζάι, στο 1-1.

Νίκησε από… αέρος ο Πανηλειακός

Ο Πανηλειακός ευτύχησε να προηγηθεί από μια στημένη φάση, σε μια αδράνεια της Νίκης, όπου οι παίκτες του Άγγελου Διγκόζη έπαιξαν βόλεϊ μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Ο Σπύρος Αντωνόπουλος επιζητώντας την ισοφάριση επέλεξε να βγάλει τον Αρμάντο Λούζι και να αφήσει τον Κώστα Κολοτούρο στο παιχνίδι, για περισσότερη ταχύτητα. Έφτασε μεν στην ισοφάριση, αποδείχθηκε όμως εκ νέου ευάλωτη η άμυνά του στον αέρα, όταν σε κόρνερ του Πανηλειακού στο 83΄, οι Φτερωτοί δεν καθάρισαν τη φάση, η μπάλα έμεινε μέσα στην περιοχή και στο ύψος της, απ’ όπου ο Μπρμπαρούσης πέφτοντας στο έδαφος, έπιασε ένα υπέροχο βολ πλανέ, στέλνοντας τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Αντωνόπουλου. Το τελικό 1-3, ήρθε στο 95΄, σε αντεπίθεση του Πανηλειακού, με τον νεοεισελθόντα Παναγιώτη Τσίγκρηλα, να αποφεύγει όποιον βρήκε μπροστά του και με πλασέ την κατάλληλη στιγμή να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Το ματς καρέ-καρέ

• 7′: Σουτ Παπαχριστόπουλου μέσα από την περιοχή, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.
  • 13′: Συρτό σουτ Νικολόπουλου άουτ.
  • 15′: Λάθος εκτίμηση του Γαργαρώνη, έφυγε μόνος ο Μπαρμπαρούσης, πλασέ άουτ.
  • 34′: Απευθείας φάουλ Μπουτσικάκη λίγο άουτ.
  • 39′: Ο Σταθάτος έκλεψε, έκανε φαλτσαριστό πλασέ από τη γωνία της περιοχής, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Αντωνόπουλος ο οποίος εκτινάχθηκε στο παραθυράκι. Το κόρνερ του Πανηλειακού μέσα στην περιοχή, αδράνεια της Νίκης, από κοντά ο Αρβανίτης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 43′: Σέντρα του Σκοζάι, κεφαλιά του Γεωργιόπουλου, έδιωξε ο Κυρίτσης.
  • 58′: Στην πλάτη της άμυνας ο Χατζηστάμου, γύρισμα στον Μπαρμπαρούση, η μπάλα δεν έφτασε καλά σε αυτόν αφού την βρήκε αμυντικός, με αποτέλεσμα η προβολή εξ’ επαφής του Μπαραμπαρούση να περάσει άουτ.
  • 76′: Ωραίος συνδυασμός της Νίκης από δεξιά, ο Δ. Κολοτούρος έστρωσε στον Σκοζάι ο οποίος με σκαφτό πλασέ νίκησε τον Κυρίτση.
  • 83′: Κόρνερ του Πανηλειακού, η μπάλα δεν βγήκε από την περιοχή, με υπέροχο γυριστό σουτ ο Μπαρμπαρούσης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 87′: Σέντρα του Σκοζάι, στο ύψος του πέναλτι, κοντρόλ με το στήθος ο Δ. Κολοτούρος και ψαλιδάκι, άουτ.
  • 95′: Αντεπίθεση του Πανηλειακού, ο Παναγιώτης Τσίγκρηλας απέφυγε δυο αμυντικούς και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις

Νίκη: Αντωνόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Ρ. Λούζι (60′ Δ. Κολοτούρος), Γαργαρώνης, Παπαχριστόπουλος, Σκοζάι, Βατσής, Παπαπέτρου (46′ Στάτης), Γεωργιόπουλος, Ν. Κολοτούρος (46′ Καλογερόπουλος).

Πανηλειακός: Κυρίτσης, Καμβύσης, Σταθάτος (70′ Πρέντι), Δ. Τσίγκρηλας, Αρβανίτης, Μπουτσικάκης, Χατζηστάμου (92′ Βουργουντζής), Κωνσταντακόπουλος, Μπαρμπαρούσης (95′ Πλαστουργός), Αντωνόπουλος (89′ Π. Τσίγκρηλας), Νικολόπουλος.