Ναύπλιο-ΠΑΟΒ 1-0!: Ήττα στις λεπτομέρειες με «επίμαχες» φάσεις (βίντεο)

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Παμβουπρασιακός στο Ναύπλιο από την τοπική ομάδα, η οποία έκανε το 3χ3 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Παμβουπρασιακό να εκφράζει παράπονα για τη διαιτησία του Αρκά Κόκκορη, ιδιαίτερα στη φάση του ακυρωθέντος γκολ στην επανάληψη.

Το παιχνίδι είχε δυο όψεις για την ομάδα της Ηλείας. Ένα μέτριο πρώτο μέρος, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ και ένα δεύτερο, στο οποίο ανέλαβε πρωτοβουλίες, έχασε ευκαιρίες, σκόραρε και της ακυρώθηκε το γκολ, για να φτάσουμε τελικά σε αυτό το τελικό 1-0.

Το Ναύπλιο, προηγήθηκε με μια στημένη φάση στο 32΄, σε ένα διάστημα όπου το παιχνίδι ήταν κακό. Σκόρερ για τους γηπεδούχους, ήταν ο Μουσταφά, ο οποίος επωφελήθηκε από τις κόντρες. Στην επανάληψη οι Ταύροι μπήκαν δυνατά και έχασαν ευκαιρίες για γκολ. Στο  69΄ ακυρώθηκε γκολ του Μακρή, με τον διαιτητή να αιτιολογεί ότι η μπάλα είχε βγει εκτός αγωνιστικού χώρου στο παράλληλο γύρισμα. Όλα αυτά ενώ νωρίτερα οι Ντόμας, Μακρής, Σαμπανέι και Γούρμος, έχασαν κλασικές ευκαιρίες.  Στο  88΄ οι του Παμβουπρασιακου ζήτησαν πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σαμπανέι έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια από πλεονεκτική θέση.

Ήταν ένα παιχνίδι «σκακιέρας», στο οποίο οι γηπεδούχοι στο τέλος έπαιξαν με τρεις κεντρικούς αμυντικούς (5-4-1) σαν απάντηση στο 4-4-2 του Σπυρόπουλου, προκειμένου να κρατήσουν το αποτέλεσμα.

Ναύπλιο: Σκαφίδας, Διαμαντής, Καπλατζής, Μπούκουρης, Παναγόπουλος, Μεγαρίτης, Κοτσοβός, Μουσταφά, Καλλιμάνης (90΄ Τούκι), Τριανταφύλλου, Καζάκος (80΄ Σιαλμας).

Παμβουπρασιακός: Λαδάς, Λιόσης, Χριστόπουλος, Νικολόπουλος, Σιδέρης (67΄ Γούρμος), Νικολακόπουλος (77΄ Θεοφιλόπουλος), Αγουρίδης, Ντόμας, Βαζ (46΄ Ρουγκάλας), Σαμπανέι, Τσούλης (46΄ Μακρής).