ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ξενοφών-Αιγάλεω 1-2: «Πόρνη» μπάλα, γιατί;

Τη μαγεία του ποδοσφαίρου και ανεπανάληπτες κυπελλικές στιγμές έζησε ο Πύργος. Ο Ξενοφών, πραγματοποίησε μια τεράστια υπέρβαση. Καρδιοχτύπησε το Αιγάλεω των μεγάλων ονομάτων και «λύγισε» στο 92΄, με ένα γκολ του Αντώνη Πετρόπουλου, χαρίζοντας τη νίκη-πρόκριση στο Σίτι. Ένα αποτέλεσμα το οποίο έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, αδικεί τον Ξενοφώντα, όχι φυσικά επειδή ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, αλλά επειδή απέμεναν δευτερόλεπτα να στείλει το ματς στην παράταση.

Η αρμάδα του Ντέγιαν Μιλοσέσκι, έκανε την Ηλεία περήφανη. Κοίταξε στα μάτια την πανάκριβη ομάδα του Αιγάλεω, δεν υπολόγισε τη διαφορά δυο κατηγοριών και πλησίασε μόλις εφτά λεπτά από μια νίκη-πρόκριση, η οποία θα έμενε στην ιστορία. Ο Ξενοφών φεύγει «νικητής», με την ηθική ικανοποίηση για την εμφάνιση, γνωρίζοντας την ήττα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, από ένα παίκτη όπως ο Αντώνης Πετρόπουλος, με την εμπειρία που κουβαλάει, έχοντας αγωνιστεί στο υψηλότερο επίπεδο.

Ήταν σε γενικές γραμμές ένα υπέροχο παιχνίδι, με αγωνία και ένταση, ενώ αν δεν έλλειπαν τα έκτροπα από μια χούφτα οπαδούς του Αιγάλεω, θα ήταν όλα τέλεια. Τώρα το Σίτι, κινδυνεύει με πολύ βαριά τιμωρία από την ΕΠΟ, καθώς τα επεισόδια στιγμάτισαν το παιχνίδι και ανάγκασαν τον διαιτητή να διακόψει για περισσότερο από 22 λεπτά. Ο απολογισμός και αυτός βαρύς, καθώς αρκετά καθίσματα ξηλώθηκαν και πετάχτηκαν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ξενοφών «καρδιοχτύπησε» το Αιγάλεω

Ο Ξενοφών μπήκε στο γήπεδο με άριστη τακτική. Πολύ καλό «διάβασμα» από το τεχνικό επιτελείο. Με τετράδα στην άμυνα μόνο στα «χαρτιά» και την αρχική τοποθέτηση στον αγωνιστικό χώρο και ένα 4-3-3, το οποίο κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού μετατρεπόταν σε 3-5-2, όποτε η ομάδα βρισκόταν σε φάση επίθεσης. Ο Μούτσος από αριστερά, είχε οδηγίες να γυρίζει και να καλύπτει ολόκληρη την πλευρά, δίνοντας βοήθειες στον Αναμουρλίδη ο οποίος είχε εντολή να μένει «βαθιά» και να μην κάνει τις γνωστές επελάσεις του. Με αυτό τον τρόπο ο Ξενοφών είχε ασφάλεια και με τον Κολόκα απροσπέλαστο στη μέση όποτε το Αιγάλεω πλάκωνε τις σέντρες, ενώ ο δεξιός στόπερ Δημάκης, έτρεχε δίπλα να καλύπτει τα ανεβάσματα του Γαλανόπουλου, ο οποίος από δεξιά δημιούργησε πολλές καταστάσεις.

Συνεχή τρεξίματα στα πλάγια από τον Κουτσογιαννάκη ο οποίος δημιουργούσε διαρκώς «παγίδες» στους Αιγαλεώτες. Ένα Αιγάλεω το οποίο δοκίμασε με τους Τσαφταρίδη και Τσιλιγκίρη από τα άκρα να δημιουργήσει εστίες κινδύνων, αλλά οι μέσοι δεν ανέβηκαν ψηλά για να δώσουν στηρίγματα και να πατήσουν περιοχή. Ο Ξενοφών επιχείρησε να μην χάσει την οργάνωση και τη συνοχή στο παιχνίδι του. Έπαιξε αμυντικά, αλλά δεν έπαιξε παθητικά. Με καλό πρέσινγκ στο μεσαίο τρίτο, φόρτωσε τα άκρα εμποδίζοντας το Αιγάλεω να αναπτυχθεί σωστά, αλλά και όποτε έκλεψε μπάλες, βγήκε άμεσα στην επίθεση, δημιουργώντας ανησυχία στην άμυνα του Αιγάλεω και τα βαριά στόπερ του, τα οποία έμεναν αρκετά πίσω. Ο Ξενοφών δυσκολεύτηκε στην επίθεση λόγω της διαφοράς ύψους του Κωνσταντόπουλου με τους αντίπαλους στόπερ, ωστόσο το παιχνίδι του είχε άλλο στόχο.

Προηγήθηκε και έβαλε «φωτιά» στο γήπεδο ο Ξενοφών

Για να φτάσουμε στη συμπλήρωση μιας ώρα παιχνιδιού, οπότε και ο Ξενοφών μετά από ανατροπή του Μπουτσικάκη από τον Τσαφταρίδη, κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Κωνσταντόπουλος. Ήταν ένα διάστημα «αρρυθμίας» του Αιγάλεω στο κέντρο, όπου ο Ξενοφών κέρδισε μέτρα και βγήκε λίγο πιο μπροστά, κερδίζοντας αλλεπάλληλα φάουλ και κόρνερ σε καλή θέση και γύρω από την περιοχή του Σικαλιά.

Έβαλε ό,τι είχε και δεν είχε ο Δημητρίου, “βομβαρδισμός” από το Σίτι

Ο Πέτρος Δημητρίου αμέσως άλλαξε πλάνα. Η κατασκοπεία της Καλαμάτας στο γήπεδο έμελλε να βγάλει πολύτιμα συμπεράσματα και από τον Πετρόπουλο, αλλά και από τον Ροζέριο, δυο σημαντικά «χαρτιά» του Αιγάλεω. Το Σίτι βγήκε μπροστά, και γέμισε την περιοχή του Ξενοφώντα. Άρχισε ανελέητος «βομβαρδισμός», με τον Κουτρουμπή να κρατάει με απίθανες διαδοχικές επεμβάσεις το μηδέν. Όμως ο Ξενοφών είχε κουραστεί. Ο Μιλοσέσκι, βγήκε από το παιχνίδι, ο Γαλανόπουλος και ο Μούτσος και αυτοί κουράστηκαν, η άμυνα και αυτή με τη σειρά της άρχισε να βγάζει κόπωση. Για να φτάσουμε στο 85΄, όταν από αριστερά ο Τσιλιγκίρης σήκωσε τη μπάλα, δεν μπόρεσαν οι αμυντικοί να τη φτάσουν, έπεσε στα πόδια του προωθημένου Παπανικόλα, ο οποίος την κατέβασε και με δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης. Ήταν το 1-1! Το Αιγάλεω ήταν ζωντανό και ο Ξενοφών κατάκοπος και απογοητευμένος από την εξέλιξη.

Για να φτάσουμε στο 92΄, οπότε και το Αιγάλεω, το οποίο χωρίς άγχος πλέον συνέχισε να πιέζει, έφτασε και στο δεύτερο γκολ. Μια κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας του Ξενοφώντα, εκεί που ο πολύπειρος Αντώνης Πετρόπουλος, έπιασε ένα μονοκόμματο αριστερό, συρτό σουτ, στέλνοντας για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Ξενοφώντα και χαρίζοντας τη νίκη στο Αιγάλεω.

Το ματς καρέ-καρέ

• 11′: Πλασέ του Τσιλιγκίρη μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κουτρουμπής.
  • 17′: Σέντρα του Τσαφταρίδη, κεφαλιά του Ντιατά, έδιωξε ο Κουτρουμπής.
  • 20′: Σοβαρά επεισόδια στην εξέδρα μεταξύ οπαδών του Αιγάλεω και των ΜΑΤ. Σπάνε το γήπεδο του Πύργου. Διακοπή στο ματς.
  • 49′: Απευθείας φάουλ από πλάγια του Μιλοσέσκι, ο Σικαλιάς σε κόρνερ.
  • 59′: Σέντρα του Τσαφταρίδη, κεφαλιά του Ντιατά άουτ.
  • 61′: Ανατροπή του Μπουτσικάκη  και πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Κωνσταντόπουλος στα δίχτυα.
  • 62′: Μεγάλη τριπλή ευκαιρία του Αιγάλεω, γύρισμα συρτά από τον Ντιατά, πλασέ του Τσαφταρίδη, απέκρουσε ο Κουτρουμπής, νέο πλασέ του Ντιατά, ξανά ο Κουτρουμπής.
  • 64′: Πλασέ εξ’ επαφής του Συριόπουλου, έδιωξε ο Κουτρουμπής.
  • 75′: Σέντρα του Σπυρόπουλου, κεφαλιά του Πετρόπουλου, μπλόκαρε ο Κουτρουμπής.
  • 79′: Αλλεπάλληλα πλασέ του Ντιατά εξ’ επαφής, μπλόκαρε ο Κουτρουμπής.
  • 80′: Σέντρα του Τσαφταρίδη, κεφαλιά του Πετρόπουλου, στα σώματα, πλασέ του Ντιατά, απέκρουσε ο Κουτρουμπής.
  • 83′: Σέντρα του Τσιλιγκίρη στο δεύτερο δοκάρι, την πήρε ο Παπανικόλας και με σουτ ισοφάρισε σε 1-1.
  • 85′: Σέντρα του Τσιλιγκίρη, κεφαλιά του Σπυρόπουλου, σε κόρνερ ο Κουτρουμπής.
  • 90′: Φάουλ του Ροτζέριο από καλή θέση, λίγο άουτ.
  • 92′: Κάθετη του Ροτζέριο, ο Πετρόπουλος με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ξενοφών: Κουτρουμπής, Γαλανόπουλος, Αναμουρλίδης, Δημάκης, Κολόκας, Μιλοσέσκι (70′ Πετρόπουλος), Κωνσταντόπουλος, Φερεκίδης (50′ Γκρίλλας), Π. Κουτσογιαννάκης, Μούτσος, Μπουτσικάκης (78′ Μπακατσέλος).

Αιγάλεω: Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Μαγκάκης (62΄Τσίτσαρης), Γκότοβος, Παπανικόλας, Συριόπουλος, Τσαφταρίδης, Σταματάκης (46′ Μάρτινς), Ντιατά, Κατσικογιάννης (62′ Πετρόπουλος), Τσιλιγκίρης.