Ξενοφών-Αστέρας 3-2: Η ανατροπή της χρονιάς στη βροχή για τον Ξενοφώντα

• 121
    Shares

Και κάπως έτσι η χρονιά για τον Ξενφώντα, όσον αφορά το Πρωτάθλημα, έβαινε προς το τέλος της, πριν καν βγει ο πρώτος γύρος. Απέμενε ένα ημίχρονο, ένα ημίχρονο όμως στο οποίο οι “Στρατηγοί” έκαναν τη μεγάλη ανατροπή. Από εκεί που έχαναν με 2-0, νίκησαν με 3-2 και όχι απλά διατήρησαν την απόστασή τους από την πέμπτη Νίκη Τραγανού, μείωσαν και την απόστασή τους από την πρώτη τριάδα.

Σε ένα παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη, κάτω από ασταμάτητη βροχή, ο Ξενοφών έφυγε νικητής. Ήταν ένα ματς το οποίο σημαδεύτηκε και από επεισόδια έξω από τα αποσυτήρια στο φινάλε, όπου εκτός από ποδοσφαιριστές και παράγοντες, εισήλθαν και κάποιοι φίλαθλοι απ’ έξω.

Η μεγάλη νίκη του Ξενοφώντα, φέρει την υπογραφή του Θανάση Μπακατσέλου, ο οποίος και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Πρωταγωνιστής, αλλά αρνητικός αυτή τη φορά, ήταν και ο κορυφαίος τερματοφύλακας του πρώτου γύρου στο Πρωτάθλημα, ο Κώστας Σταθόπουλος, ο οποίος όμως σε αυτό το παιχνίδι δεν ήταν σε καλή μέρα. Στη μείωση σε 1-2, ο Πάρης Κωνσταντόπουλος του “τσιμπάει” τη μπάλα μέσα από τα χέρια, φάση στην οποία διαμαρτυρήθηκαν οι του Αστέρα ότι ο σκόρερ τσιμπάει τη μπάλα με το χέρι. Και στο γκολ της νίκης του 3-2, ο Σταθόπουλος δεν κάνει καλή εκτίμηση και χωρίς ισορροπία, αντί να διώξει, στέλνει τη μπάλα μέσα στη δική του εστία. Εάν σε αυτό προσθέσουμε και το 2-2, στο οποίο αδρανεί όλη η άμυνα του Αστέρα και χάνει τον Δημάκη ο οποίος παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, τότε έχουμε έναν Αστέρα, ο οποίος όχι απλά δεν βγήκε από τα αποδυτήρια για το δεύτερο ημίχρονο, αλλά δέχθηκε τρία γκολ από στημένες φάσεις, σε καθοριστικά σημεία του ματς.

Ο Αστέρας προβάδισμα 0-2

Ο Αστέρας όντας πιο αποτελεσματικός στο πρώτο μέρος και κόντρα στη ροή του ματς, βρέθηκε να προηγείται με 2-0. Αυτό το προβάδισμα, έδειχνε αρκετό για να του χαρίσει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη. Ο Λύσσανδρος Τζαβάρας, τοποθέτησε τον Έλιοτ αριστερό χαφ εξτρέμ, για να “χτυπήσει” στην “πλάτη” του Γαλανόπουλου. Ο Γαλανόπουλος είχε εξαιρετική παρουσία επιθετικά, υποχρεώνοντας τον Έλιοτ να κατεβαίνει όλη την πλευρά και να γυρίζει μέχρι την περιοχή της ομάδας του. Ταυτόχρονα ο Δημάκης έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι ανασταλτικά, καλύπτοντας τα νώτα του Γαλανόπουλου. Ο Ξενοφών είχε την υπεροχή, δημιούργησε φάσεις, αλλά  δεν σκόραρε, με τον Αστέρα να βρίσκει πρώτος το γκολ σε μια στημένη φάση και λίγο αργότερα να βρίσκει τον αντίπαλό του ψηλά και στην κόντρα να κάνει και το 0-2. Ένα προβάδισμα Βραζιλιάνικη… υπόθεση, καθώς το 0-1 είναι συνεργασία των Ντίας και Φερνάντες, ενώ το 0-2 ανήκει στον Ντίας, ο οποίος διέσχισε το μισό γήπεδο, απέφυγε και τον τερματοφύλακα και πλάσαρε στο κενό τέρμα.

Απίστευτη ανατροπή του Ξενοφώντα σε 3-2

Στο δεύτερο μέρος η βροχή δυνάμωσε, αλλά ο κόσμος παρέμεινε στο γήπεδο. Η εξέλιξη θα του επιφύλασσε την ανατροπή της χρονιάς. Το 0-2, έγινε 3-2! Σε αυτό, συνέβαλλε και το γρήγορο γκολ του Ξενοφώντα, ο οποίος μείωσε με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Ένα γκολ το οποίο στον Αστέρα αμφισβήτησαν, θεωρώντας ότι ο σκόρερ βρήκε τη μπάλα με το χέρι. Το χρονικό σημείο του γκολ, νωρίς δηλαδή, έδωσε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν πάρει τη μάχη του κέντρου και επιτίθονταν κατά κύματα σε έναν Αστέρα ο οποίος δεν μπορούσε να ελέγξει το ρυθμό. Στο 64΄, ήρθε η ισοφάριση, όταν από κόρνερ του Μπακατσέλου, ο Δημάκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Ξενοφών συνέχισε να επιτίθεται. Ο Μπακατσέλος ήταν ασταμάτητος, κάνοντας πάρτι στην αριστερή του πτέρυγα,  όπου ο Αστέρας είχε πρόβλημα. Στο 70΄, πάντα ο Μπακατσέλος, πιάνει με καλές προϋποθέσεις ένα σουτ το οποίο φεύγει άουτ. Στο 75΄, παίρνει τη μπάλα και πηγαίνει στο αγαπημένο του ένας εναντίον ενός, αποφεύγει με περίτεχνο τρόπο τον Λεονάρντο Φερνάντες και πιάνει το σουτ στην κλειστή γωνία, αλλά ο Σταθόπουλος πραγματοποιεί μια απίστευτη επέμβαση σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελεί ο Μπακατσέλος, η μπάλα παίρνει φάλτσα προς τα μέσα και ο Σταθόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει, στέλνει τη μπάλα στην εστία του.

Επεισοδιακό φινάλε

Ο Αστέρας, είχε χάσει τα πάντα. Το προβάδισμα, στη συνέχεια και το παιχνίδι, αλλά φυσικά και το κουράγιο και την ψυχραιμία του. Λίγο μετά το 3-2, ο Άλφρεντ Ονουάτσι κάνει φάουλ και αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη. Οι Βυσσινί θα έμεναν με δέκα παίκτες, σαν μα μην έφταναν όλα όσα προηγήθηκαν. Όσο το ματς πλησίαζε προς τη λήξη, τόσο η βροχή δυνάμωνε και ήταν πλέον αδύνατον για τον Αστέρα να μπορέσει να αλλάξει κάτι. Το φινάλε, βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία ανατροπή και νίκη, αλλά και τους ποδοσφαιριστές να συμπλέκονται έξω από τα αποδυτήρια.

Με μπροστά το περιπολικό και πίσω το πούλμαν του Αστέρα έγινε η αποχώρηση της αποστολής των Βυσσινί.

Μπήκαν στον καβγά και παράγοντες, ενω δεν άργησε η ένταση να μεταφερθεί και απ’΄έξω, με κάποιους οπαδούς να εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο (αγωνιστικός χώρος θεωρείται και ο περιβάλλων χώρος των αποδυτηρίων). Τελικά, επικράτησε η σύνεση, ενώ χρειάστηκε να έρθει και αστυνομική δύναμη για να αποχωρήσει ασφαλής η αποστολή του Αστέρα.

Το ματς καρέ-καρέ

• 2′: Φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή του Μπακατσέλου, άουτ.
  • 3′: Σουτ του Έλιοτ έξω από την περιοχή άουτ.
  • 18′: Σέντρα του Μιλοσέσκι, καρφωτή κεφαλιά του Αναμουρλίδη από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα στη ρίζα της δοκού.
  • 23′: Κόρνερ του Μιλοσέσκι, γυριστή κεφαλιά του Χαραλαμπόπουλου, άουτ.
  • 28′: Βραζιλιάνικη συνεργασία.  Φάουλ του Ντίας στο δεύτερο δοκάρι, με προβολή ο Φερνάντες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 33′: Γύρισμα του Μπακατσέλου, ανεπανάληπτο τετ α τετ του Φερεκίδη, πλασέ άουτ.
  • 35′: Σουτ στην κίνηση του Έλιοτ, άουτ.
  • 43′: Στρώσιμο του Φερεκίδη στον Γκρίλλα, σε ιδανική θέση αυτός, γύρισε, πλάσαρε άουτ.
  • 45′: Ο Ντίας έφυγε από το κέντρο μόνος στην αντεπίθεση, πέρασε και τον Δασκαλόπουλο και πλάσαρε στα δίχτυα.
  • 49′: Κόρνερ του Μιλοσέσκι, ο Πάρης Κωνσταντόπουλος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 52′: Πλασέ του Γαλάνη από καλή θέση, μπλόκαρε ο Δασκαλόπουλος.
  • 62′: Σουτ του Γαλανόπουλου, απέκρουσε ο Σταθόπουλος.
  • 64′: Φάουλ του Μιλοσέσκι σε κόρνερ το τείχος.
  • 64′: Το κόρνερ ο Μπακατσέλος, με κεφαλιά ο Δημάκης στο πρώτο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 70′: Στρώσιμο του Πάρη Κωνσταντόπουλου, βολίδα του Μπακατσέλου άουτ.
  • 75′: Κόρνερ του Μπακατσέλου, λάθος του Σταθόπουλου, έστειλε με γροθιές τη μπάλα στα δίχτυα του. Νωρίτερα είχε κάνει φοβερή απόκρουση σε σουτ στην κλειστή γωνία του Μπακατσέλου.
  • 77: Αποβολή του Ονουάτσι με δεύτερη κίτρινη.  Με δέκα ο Αστέρας.
  • 83′: Σουτ του Μπακατσέλου, απέκρουσε ο Σταθόπουλος.
  • 87′: Σουτ του Πάρη Κωνσταντόπουλου άουτ.

Ξενοφών: Δασκαλόπουλος, Γαλανόπουλος, Δημάκης, Αναμουρλίδης, Κολόκας, Μιλοσέσκι (66′ Μπατζάκας), Κωνσταντόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Φερεκίδης, Γκρίλλας, Μπακατσέλος (89′ Θεοχαρόπουλος).

Αστέρας: Σταθόπουλος, Χριστόπουλος, Φερνάντες, Σιούλας (85′ Ζαφειρόπουλος), Γιαννόπουλος (80′ Δ. Ντάβαρης), Ντίας, Ι. Ντάβαρης (46′ Μουρούτης),  Ονουάτσι, Γαλάνης (72′ Ζωγόπουλος), Καραγιάννης, Έλιοτ.