Ξενοφών-Ολυμπιακός Σ. 3-2: Tο ιστορικό «τρεμπλ» των «Στρατηγών»

• 276
    Shares
spot_img

Προτεινόμενα

Μια ιστορική επιτυχία κατέγραψε ο Ξενοφών, καθώς έγινε η τρίτη  ομάδα της ιστορίας του ηλειακού ποδοσφαίρου μετά τον ΠΦΟ Πανόπουλου και τον Πανηλειακό, η οποία κατακτάει το τρεμπλ, τους τρεις εγχώριους τίτλους της Ηλείας. Νίκησε με 3-2 τον Ολυμπιακό Σαβαλίων και έτσι ολοκλήρωσε με απόλυτη επιτυχία το 2019, κερδίζοντας μετά το Πρωτάθλημα, το Κύπελλο, τώρα και το Σούπερ Καπ. Το 2010 ο ΠΦΟ Πανόπουλου, είχε καταφέρει να κερδίσει και εκείνος όλους τους εντός Ηλείας τίτλους, ενώ τρία χρόνια πριν το επανέλαβε ο Πανηλειακός.

Ο Ξενοφών επικράτησε σε ένα παιχνίδι όπου το σκορ αντί για 3-2, θα μπορούσε να είναι και 6-5. Ήταν τόσες πολλές οι κλασικές ευκαιρίες που χάθηκαν στο πρώτο μέρος, οι οποίες έκαναν αυτό το 0-0 να είναι πλασματικό. Και όταν λέμε για ευκαιρίες, λέμε για περιπτώσεις «μαρς», μπροστά σε αδειανή εστία, ή έστω μόνο με έναν τερματοφύλακα μπροστά και αυτόν μισοπεσμένο στο έδαφος. Ήταν ένας Τελικός Σούπερ Καπ ευχάριστος για τους θεατές, οι οποίοι είχαν να ξεκινάει η αγωνιστική σεζόν της ΕΠΣ Ηλείας με τον καλύτερο τρόπο. Με ένα θεαματικό και χορταστικό παιχνίδι, στο οποίο επικράτησε το φαβορί, έστω και αν ο Ολυμπιακός Σαβαλίων έκανε μεγάλη προσπάθεια στα ενενήντα λεπτά, αφού δεν τα παράτησε ούτε και μετά το 3-1 και κατάφερε στις καθυστερήσεις να μειώσει και να πιέσει ακόμα και για το 3-2. Και μπορεί ο Ξενοφών να ήταν ο νικητής, όμως το γκολ του αγώνα, ήταν το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού, ένα απίστευτο πλασεδάκι από γωνιακή θέση έξω από την περιοχή, που έσκαψε τη μπάλα πάνω από τον Βυθούλκα, ο οποίος την είδε ακίνητος να προσγειώνεται στο παραθυράκι του.

Εφάμιλλο τέρμα, θα έλεγε κανείς ότι ήταν και το τρίτο γκολ του Ξενοφώντα, με τον Άγγελο Μούτσο, MVP του τελικού, να πετυχαίνει εν στάσει ένα απίθανο τέρμα, με πλασέ στο παραθυράκι. Ο Μούτσος, με δυο προσωπικά γκολ και ένα κερδισμένο πέναλτι, έκλεψε τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη από τον Θανάση Αντωνόπουλο, ο οποίος σημείωσε δυο υπέροχα και αυτός τέρματα, κρατώντας τον Ολυμπιακό μέσα στο παιχνίδι. Και αν το δεύτερο ήταν από μακριά πλασέ, στο δεύτερο απέφυγε δυο-τρεις παίκτες και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βυθούλκα, ισοφαρίζοντας σε -1-1.

Αμυντικά προβλήματα και οι δυο ομάδες

Και αν το παιχνίδι ήταν ευχάριστο για τους θεατές, σίγουρα θα ήταν ένας «εφιάλτης» για τους προπονητές. Και αυτό γιατί οι δυο ομάδες εμφανίστηκαν με μεγάλα κενά αμυντικά, με αποτέλεσμα να δέχονται διαρκώς επιθέσεις και καθαρά για λόγους συγκυριακούς δεν δέχθηκαν γκολ στο πρώτο μέρος. Το φαβορί ο Ξενοφών ερχόμενος από ένα αξέχαστο παιχνίδι κόντρα στο Αιγάλεω, δεν είχε τον στυλοβάτη της άμυνάς του Γιάννη Κολόκα. Αν και το σχήμα με τους Δημάκη-Αναμουρλίδη ήταν πιο πρόσφορο για παιχνίδι πρωτοβουλίας, όπως αποδείχθηκε υπήρξε πρόβλημα, με αποτέλεσμα τα Σαβάλια να βγουν αρκετές φορές στο πρώτο μέρος σε θέση για γκολ. Ο Ξενοφών σε αντίθεση με το παιχνίδι κόντρα στο Αιγάλεω, καλούνταν να κάνει παιχνίδι πρωτοβουλίας, πράγμα για το οποίο δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη, ευρισκόμενος συνεχώς εκτεθειμένος στις αντεπιθέσεις του Ολυμπιακού. Ενός Ολυμπιακού, ο οποίος αν και επιχείρησε να οργανωθεί πίσω από τη μπάλα, ήταν αναποτελεσματικός, με αποτέλεσμα να χρειαστεί στο πρώτο μέρος δυο-τρεις φορές ο Ζωμένος να κάνει σωτήριες επεμβάσεις, ενώ μια φορά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι σε κεφαλιά του Πάρη Κωνσταντόπουλου.

«Μονομαχία» Μούτσου-Αντωνόπουλου

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, τα γκολ έμελλε να μπουν στην επανάληψη. Ένα δεύτερο μέρος με τις ομάδες σαφώς πιο κουρασμένες. Ο Μούτσος με πέναλτι άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει ο Αντωνόπουλος. Στο 62΄, ο Μούτσος έφυγε στην αντεπίθεση, ανατράπηκε και κέρδισε το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Κωνσταντόπουλος. Ο Μούτσος σφράγισε τη σπουδαία του βραδιά με ένα τρίτο γκολ, για να μειώσει σε 3-2 ο Αντωνόπουλος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το ματς καρέ-καρέ

• 11′: Τετ α τετ του Κολτσίδα από κάθετη πάσα του Αντωνόπουλου, πλασέ άουτ.
  • 14′: Σέντρα του Πλατανίτη, κεφαλιά του Κωνσταντόπουλου στο δοκάρι.
  • 17: Πλασέ του Χοτζάι από πλάγια, σε κόρνερ ο Βυθούλκας.
  • 22′: Κάθετη του Μπουτσικάκη, πλασέ του Κωνσταντόπουλου άουτ.
  • 25′: Πλασέ του Χοτζάι σε τετ α τετ, η μπάλα φεύγει πλάγια, ο Σταυρούλιας σε κενή εστία δεν κάνει το καλό πλασέ.
  • 37′: Πλασέ του Πάρη Κωνσταντόπουλου σε τετ α τετ, πάνω στον Ζωμένο.
  • 47′: Πλασέ του Σταυρούλια πάνω από τον Βυθούλκα, ο Πλατανίτης πρόλαβε προ της γραμμής κι έδιωξε.
  • 46′: Πλασέ του Φερεκίδη από κάθετη του Μπουτσικάκη, απέκρουσε ο Ζωμένος.
  • 56′: Ανατροπή του Μπουτσικάκη και πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Μούτσος, δοκάρι και μέσα.
  • 59′: Ατομική ενέργεια του Αντωνόπουλου και πλασέ από πλάγια, στα δίχτυα.
  • 62′: Κόρνερ Μιλοσέσκι, κεφαλιά του Μούτσου απκκρούστηκε από αμυντικό, αλλά δόθηκε άουτ.
  • 80′: Ο Μούτσος στην αντεπίθεση, όπως τρέχει τον βρίσκει στην κίνηση στα πόδια ο Τσσκοπιάκος. Δίνεται πέναλτι το οποίο μετατρέπει σε γκολ ο Κωνσταντόπουλος.
  • 85′: Σουτ Γκρίλλα άουτ.
  • 87′: Ασίστ του Γαλανόπουλου, πλασέ του Μούτσου εν στάσει έξω από την περιοχή, στο παραθυράκι του Ζωμένου.
  • 88′: Υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ του Αντωνόπουλου, άφησε άναυδο τον Βυθούλκα που είδε τη μπάλα να προσγειώνεται στο παραθυράκι.
  • 93′: Κέρδισε τις κόντρες ο Μπακατσέλος στην αντεπίθεση, πλασέ άουτ.

Ξενοφών: Βυθούλκας, Γαλανόπουλος, Πλατανίτης, Αναμουρλίδης, Δημάκης, Π. Κουτσογιαννάκης (64′ Γκρίλλας), Κωνσταντόπουλος, Φερεκίδης (53′ Μπατζάκας), Μιλοσέσκι (75′ Πετρόπουλος), Μούτσος, Μπουτσικάκης (70′ Μπακατσέλος).

Ολυμπιακός Σ.: Ζωμένος, Τσακοπιάκος (89′ Αστερής), Μ. Μαρκόπουλος, Σαββανίδης (86′ Ρούνης), Γιαννακόπουλος (63′ Μπουγονικολός), Χ. Μαρκόπουλος, Αβραμόπουλος, Κολτσίδας, Χοτζάι, Σταυρούλιας, Αντωνόπουλος.