Ολυμπιακός Σ.-Ολυμπιάδα 1-0: Έγραψαν ιστορία τα Σαβάλια! (φώτο, βίντεο)

spot_img

Προτεινόμενα

Πρωτόγνωρες στιγμές ζουν τα Σαβάλια, καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός, κατάφερε να προκριθεί στον Τελικό του Κυπέλλου Ηλείας. Για πρώτη φορά από το 1969-70 που ξεκίνησε ο θεσμός, οι Ερυθρόλευκοι του Δήμου Ήλιδας θα περάσουν πλάι από το τρόπαιο, διεκδικώντας κάτι που στο ξεκίνημα της σεζόν θα ισοδυναμούσε με θαύμα. Με γκολ του Κώστα Τσακοπιάκου στο 95΄, τα Σαβάλια, νίκησαν με 1-0 την Ολυμπιάδα Γουμέρου και προκρίθηκαν στον Τελικό της 20ης Απριλίου, εκεί που θα συναντήσουν τον Ξενοφώντα Κρεστένων.

Η ομάδα του Θοδωρή Ανδριόπουλου, σε ένα γήπεδο Σαβαλίων το οποίο για πρώτη φορά μετά από πάρα πολύ καιρό γέμισε τις εξέδρες του, πέτυχε αυτό για το οποίο οι πάντες την «έχριζαν» φαβορί από την αρχή. Κατάφερε να σηκώσει το βάρος των προγνωστικών, πράγμα το οποίο μόνο εύκολο δεν ήταν στην πράξη, ειδικά μετά από ένα νευρικό πρώτο μέρος, στο οποίο η Ολυμπιάδα κατόρθωσε να φέρει τον ρυθμό της αναμέτρησης στα μέτρα της. Αργό τέμπο, με κοντινές αποστάσεις των γραμμών, δυο ατομικά μαρκαρίσματα όπως και στο πρώτο ματς (πάνω στους Σάββα Αντωνόπουλο και Σωτήρη Σταυρούλια οι Σοφοκλής Μπίρμπας και Γιάννης Φωτακόπουλος, με λίμπερο τον Κολοβάδη), οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περιορίσουν τους κινδύνους προς την εστία τους, σε κάποια μακρινά φάουλ και σουτ από πλευράς γηπεδούχων.

Ο Φιλιππόπουλος «κράτησε» στην επανάληψη

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός Σαβαλίων ανέβασε τον ρυθμό του κατακόρυφα, δημιούργησε φάσεις μπροστά στην εστία της Ολυμπιάδας, αλλά ο Φιλιππόπουλος κράτησε το μηδέν. Παρά την υπεροχή των Σαβαλίων, το Γούμερο ζητούσε αυτό που ζητούσε από την αρχή, δηλαδή το ένα γκολ με το οποίο είτε θα έπαιρνε την πρόκριση, είτε (σε περίπτωση 1-1), θα έστελνε το ματς στην παράταση. Προς το τέλος, δοκίμασε να ανεβάσει την πίεσή του πιο ψηλά και να «γεμίσει» στην αντίπαλη περιοχή. Η κόπωση από τα συνεχόμενα παιχνίδια, φάνηκε όμως όσο το ματς άνοιγε.

Η Ολυμπιάδα άρχισε να βγαίνει από το… καβούκι της, στο 90΄πάτησε με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή (καθυστέρησε όμως ο Χρήστος Αγγελόπουλος) αλλά στο 92΄έμεινε με δέκα λόγω της αποβολής του Φωτακόπουλου με δεύτερη κίτρινη για αντιαθλητικό φάουλ. Για να φτάσουμε στο 95΄, όταν ο Σάββας Αντωνόπουλος από πλάγια θέση, γύρισε στον επερχόμενο Κώστα Τσακοπιάκο, ο οποίος από κοντά με πλασέ σημείωσε το γκολ της νίκης για τα Σαβάλια, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς στο γήπεδο.

Το ματς καρέ-καρέ

• 11′: Απευθείας φάουλ του Σάββα Αντωνόπουλου άουτ.
  • 27′: Σουτ του Γ. Μπίρμπα από πλάγια θέση, δεν ανησύχησε ο Κόλλιας.
  • 34′: Διαγώνιο συρτό σουτ του Σταυρούλια, άουτ.
  • 37′: Μακρινό απευθείας φάουλ του Σάββα Αντωνόπουλου, άουτ.
  • 40′: Γύρισμα από αριστερά του Σταυρούλια, οι αμυντικοί διώχνουν, η μπάλα πάει ξανά στον Σταυρούλια, αλλά ο Β’ Βοηθός Λιάπης και ο Διαιτητής Καραβίδας υποδεικνύουν λανθασμένα οφσάιντ.
  • 45′: Αντεπίθεση από αριστερά για τα Σαβάλια, ο Μπούτσι “κόβει” για τον Σταυρούλια, αυτός κάνει πλασέ πάνω στα σώματα.
  • 51′ Απευθείας συρτό φάουλ του Χοτζάι, απέκρουσε με τα πόδια ο Φιλιππόπουλος, εξ’ επαφής πλασέ του Αντωνόπουλου, ψηλά άουτ.
  • 56′: Συρτό δυνατό σουτ του Γιαννακόπουλου, άουτ.
  • 62′: Αλλεπάλληλα σουτ από Γιαννακόπουλο και Μπούτσι, επενέβη δις ο Φιλιππόπουλος.
  • 66′: Σέντρα από δεξιά του Μ. Μαρκόπουλου, κεφαλιά του Κ. Τσακοπιάκου, απίστευτη επέμβαση με το ρμα χέρι σε κόρνερ του Φιλιππόπουλου.
  • 72′: Απίθανη ευκαιρία από κοντά του Μάρκου Μαρκόπουλου, πλασέ άουτ.
  • 92′: Με δέκα η Ολυμπιάδα, λόγω αποβολής του Φωτακόπουλου.
  • 95′: Γύρισμα του Αντωνόπουλο στον Κ. Τσακοπιάκο, αυτός με πλασέ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ολυμπιακός: Κόλλιας, Μπουγονικολός, Μ. Μαρκόπουλος, Σαββανίδης, Χοτζάι, Χ. Μαρκόπουλος, Γιαννακόπουλος (80′ Αβραμόπουλος), Κ. Τσακοπιάκος, Αντωνόπουλος (96’Θ. Τσακοπιάκος) Σταυρούλιας, Μπούτσι.

Ολυμπιάδα: Φιλιππόπουλος, Ε. Κωνσταντόπουλος, Κ. Καλαντζής, Δ. Κολοβάδης, Σ. Μπίρμπας, Ι. Φωτακόπουλος, Γ. Ροδόπουλος (68′ Χ.Χ.Αγγελόπουλος), Α  Καλαντζής, Ν. Γεωργίου (54′  Χρ. Αγγελόπουλος), Διαμαντάκος (75′ Ν. Ροδόπουλος), Γ. Μπίρμπας.