Τρίτη, 3 Αυγούστου, 2021

Ολυμπιακός Σ.-Πανηλειακός 1-2: Αυτό το Déjà vu αρμόζει στους «μπέμπηδες»

spot_img

Προτείνουμε να Δείτε

Τεράστια νίκη-πρόκριση μέσα στα Σαβάλια πήρε ο Πανηλειακός για τους Προημιτελικούς του Κυπέλλου Ηλείας, καθώς επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού Σαβαλίων, με γκολ του Δημήτρη Τσίγκρηλα στο 85΄. Ο Πανηλειακός, θα πάει τώρα στο «Γρηγόριος Καλάκος» να αντιμετωπίσει τον Παμβουπρασιακό, σε μια άτυπη ρεβάνς της περσινής ήττας και αποκλεισμό από τον θεσμό.

Μπορεί το όνομα του Ολυμπιακού Σαβαλίων να μην είναι από τα μεγαλύτερα της Ηλείας, είναι ωστόσο μια εξαιρετική ομάδα, από τις ισχυρότερες της μεγάλης τοπικής κατηγορίας, η οποία έμεινε αήττητη από Δόξα, Ξενοφώντα και Αστέρα. Είναι μια πρόκριση για τους μικρούς του Κώστα Λούσκου με μεγάλη σημασία, η οποία τους δίνει την απαραίτητη ψυχολογία για τη συνέχεια, δείχνοντας ότι ο Πανηλειακός, η ιστορικότερη ομάδα της Ηλείας, παραμένει ένα ισχυρό σημείο αναφοράς, μπορώντας να διεκδικεί και τίτλους, ξέχωρα από την προσπάθεια που κάνει για την παραμονή του στη Γ΄ Εθνική. Είναι μια νίκη και ένα déjà vu απέναντι στον Παμβουπρασιακό, που ανήκει εξ’ ολοκλήρου σε αυτούς τους «μπέμπηδες», οι οποίοι με τη δική τους προσπάθεια, πέτυχαν αυτή τη νίκη και θα πάνε τώρα στη Βάρδα να διεκδικήσουν την είσοδό τους στους Ημιτελικούς.

Κάτω από τσουχτερό κρύο

Το ματς, διεξήχθη κάτω από πολύ τσουχτερό κρύο, με τη θερμοκρασία στο γήπεδο των Σαβαλίων να πλησιάζει σε μονοψήφια επίπεδα. Αυτός ήταν και ανασταλτικός παράγοντας για πολύ κόσμο. Παρά ταύτα, η εξέδρα γέμισε, με φιλάθλους από ολόκληρη την Ηλεία, οι οποίοι αξιοποίησαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το μοναδικό ματς που διεξαγόταν σήμερα.

Κακό παιχνίδι στο πρώτο μέρος

Ήταν ένα εξ’ ορισμού αμφίρροπο παιχνίδι, το οποίο αποδείχθηκε και κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο Πανηλειακός πιο ουσιαστικός, πήρε αυτή τη νίκη, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό ο οποίος σπατάλησε κλασικές ευκαιρίες. Η ομάδα του Κώστα Λούσκου, μπήκε στο παιχνίδι έχοντας μια ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων και πήρε νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, μετά από μια αδράνεια της αντίπαλης άμυνας σε ένα πλάγιο, οπότε και ο Παπαπέτρου τρύπωσε μέσα στην περιοχή και πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός ανέλαβε την πρωτοβουλία και έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με κορυφαία στιγμή το δοκάρι του Σταυρούλια στο φινάλε του πρώτου μέρους. Ένα πρώτο μέρος κακό σε ποιότητα, με πολύ σκληρά μαρκαρίσματα. Στόχος του Ολυμπιακού ήταν να αξιοποιήσει τον όγκο του Κώστα Ρούνη στην επίθεση, επιδιώκοντας με βαθιές μπαλιές να τον βρει.

«Απόδραση» με Παναγιώτη Τσίγκρηλα

Ο Πανηλειακός από την πλευρά του προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του, αλλά δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα γρήγορα στην επανάληψη να έρθει η ισοφάριση, ένα γκολ προϊόν ασυνεννοησίας μεταξύ των αμυντικών του Πανηλειακού, σε μια συρτή σέντρα του Μπουγονικολού από πλάγια. Το ματς απέκτησε ρυθμό, ο Ολυμπιακός πίεσε και για δεύτερο γκολ χωρίς να τα καταφέρει. Η πρόκριση ισορροπούσε σε ένα τεντωμένο σχοινί και όλα έδειχναν ότι πάμε για παράταση, με τον Πανηλειακό, ο οποίος δεν απείλησε ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος, να «χτυπά» στο 85΄, όταν από μια κάθετη πάσα του Πρέντι, ο Παναγιώτης Τσίγκρηλας εκμεταλλεύτηκε τη διστακτικότητα στην έξοδο του Κουτσαβίτη και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το ματς καρέ-καρέ

• 14′: Από στρώσιμο του Σταυρούλια, ο Μπουγονικολός σε πλάγια θέση, παράλληλο πλασέ έξω.
  • 25′: Αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού σε πλάγιο, με κοντινή κεφαλιά ο Παπαπέτρου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 30′: Φάουλ του Πρέντι από πλάγια θέση, στην πορεία της μπάλας ο Δαλαβούρας, κεφαλιά άουτ.
  • 41′: Από ασίστ του Ρούνη, ο Σταυρού3σε καλή θέση, πλάσαρε πάνω στον Μανουσιάδη.
  • 43′: Μακρινό δυνατό σουτ του Πρέντι, άουτ.
  • 45′: Γέμισμα του Αντωνόπουλου μέσα στην περιοχή, γυριστό σουτ του Σταυρούλια, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.
  • 52′: Σέντρα συρτή από τον Μπουγονικολό, λάθος συνεννόηση αμυντικών με τερματοφύλακα, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.
  • 69′: Σουτ του Αβραμόπουλου άουτ.
  • 85′: Από κάθετη πάσα του Πρέντι, με κοντινό πλασέ ο Π. Τσίγκρηλας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 92′: Σουτ του  Πρέντι στο οριζόντιο δοκάρι
  • 94′: Σέντρα του Αντωνόπουλου, κεφαλιά του Χοτζάι άουτ.

Ολυμπιακός Σ.: Κουτσαβίτης, Μπουγονικολός, Μ. Μαρκόπουλος, Ρούνης (76′ Νικολόπουλος), Σαββανίδης, Χ. Μαρκόπουλος, Αβραμόπουλος (87′ Λαμπρόπουλος), Κολτσίδας (87′ Τσακοπιάκος), Χοτζάι, Σταυρούλιας, Αντωνόπουλος.

Πανηλειακός: Μανουσιάδης, Κωστόπουλος, Δαλαβούρας (68′ Τσαμπουρής), Μπουρνέλης, Δ. Τσίγκρηλας, Πρέντι, Λούσκος, Σταματελάτος (89′ Κύτταρης), Π. Τσίγκρηλας, Ρούνης (75′ Λίλα), Παπαπέτρου.