Ολυμπιονίκης-Προμηθέας: 64-61: Το «μπαμ» της πρεμιέρας με ανατροπή

• 7
    Shares

Την έκπληξη της πρεμιέρας πέτυχε ο Ολυμπιονίκης, ο οποίος επικράτησε με 64-61 του Προμηθέα στο κλειστό της Αρχαίας Ολυμπίας. Μια νίκη με ανατροπή για την ηλειακή ομάδα, η οποία ξεκίνησε το Πρωτάθλημα με μια μεγάλη επιτυχία.

Ήταν ένα αμφίρροπο και κλειστό παιχνίδι, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως με φοβερή άμυνα ο Ολυμπιονίκης αντεπιτέθηκε και έφτασε στη νίκη, έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Σακελλαρίου με 19 και Κωνσταντόπουλο με 18 πόντους αντίστοιχα. Ο Προμηθέας απείλησε έξω από τα 6.75μ., ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο φινάλε να περιορίσουν το μακρινό σουτ των αντιπάλων.

Ο Ολυμπιονίκης έκανε μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο καθώς 7 λεπτά πριν το τέλος έχανε με 8 πόντους (47-55), αλλά με επιμέρους σκορ 17-6 έφτασε στη νίκη με 3 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-35, 47-51, 64-61.

Ολυμπιονίκης: Σακελλαρίου 19 (2), Μπ. Κωνσταντόπουλος 18 (2), Χατζής 9 (1), Λαμπρόπουλος 4, Λαζανάς 5, Κοντόγιωργας 4, Χρονόπουλος 2, Κριτσέλης 3, Ι. Κωσταρέλλος, Γ. Κωσταρέλλος.

Προμηθέας 2014: Νεόφυτος 25 (3), Κουρουπάκης 10, Κολιός 12 (3), Α. Λάγιος 2, Βασιλείου 8(2), Αγγελής 4(1), Μιχαλόπουλος, Γοργότσης, Οικονομίδης, Τσογγίδης.