ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ο Μπουρλάκης  «πλήγωσε» την Καλαμάτα και χάρισε την άνοδο στον Διαγόρα

Με απευθείας φάουλ του Γιάννη Μπουρλάκη, ο Διαγόρας ισοφάρισε στο 112΄σε 1-1 και «πάγωσε» το γήπεδο του Μεσσηνιακού, αφήνοντας την Καλαμάτα για έκτη σερί σεζόν μακριά από το όνειρο της ανόδου στη Football League. Ο Αχαιός πρώην παίκτης του Πανηλειακού, σκόραρε το εκτός έδρας τέρμα που χρειαζόταν η ομάδα της Ρόδου, η οποία είχε κερδίσει με 1-0 στο νησί.

Η Καλαμάτα προηγήθηκε με 1-0 στο 47΄, έπειτα από κεφαλιά του Γιόνδη, γκολ με το οποίο έστειλε το ματς στην παράταση. Ωστόσο κατά τους πανηγυρισμούς, ο Γιόνδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για χειρονομία, έπειτα από υπόδειξη του τέταρτου διαιτητή Μαρκαντωνάτου. Έτσι η Καλαμάτα υποχρεώθηκε να παίξει με δέκα παίκτες σε όλο το δεύτερο μέρος και την παράταση. Άντεξε στην πίεση του Διαγόρα και «λύγισε» λίγο πριν το φινάλε. Η Καλαμάτα, σημείωσε και δεύτερο γκολ στο 120΄με πέναλτι του Μάρκοβιτς , αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Στις καθυστερήσεις έμεινε και με εννέα παίκτες, λόγω αποβολής του Ρόνι Κάρλος.