ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Παναχαϊκή-ΑΣΣ Αμαλιάδας 73-68: Ήττα στις λεπτομέρειες και στη γραμμή των βολών

Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισε ο ΑΣΣ Αμαλιάδας στην Πάτρα από την Παναχαϊκή, στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος τη Γ΄ Εθνικής, με 73-68. Ήταν ένα κλειστό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε σε κάποια λάθη της ομάδας της Αμαλιάδας και την ψυχραιμία που επέδειξαν οι γηπεδούχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Το συγκρότημα της Αμαλιάδας, μετά από πολύ καλή εμφάνιση στο ξεκίνημα, προηγούνταν στο ημίχρονο  33-32. Το άσχημο ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσε “αέρα” στην Παναχαϊκή, με τον ΑΣΣΑ όμως να συνέρχεται και να μπαίνει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα μέχρι τέλους.
Εύστοχη η Παναχαϊκή σε κρίσιμα σουτ διατήρησε το προβάδισμα, με τον πρώτο διαιτητή να βάζει το …χεράκι του με αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα.
Η διαιτησία του Ζακεστίδη από την Αθήνα, συζητήθηκε έντονα, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο φόρτωσε με εύκολα φάουλ (Διαμαντόπουλος, Αδαμόπουλος ) και τεχνικές ποινές, παίκτες και πάγκο του ΑΣΣΑ.
Για έναν έμπειρο διαιτητή σαν αυτόν, δημιούργησε τεράστιες απορίες η συμπεριφορά του αφού ποινικοποιήσε ακόμα και τους πανηγυρισμούς αθλητών και μελών της ομάδας, με κερασάκι στην τούρτα τεχνική ποινή που όλο το γήπεδο νόμιζε ότι δόθηκε στην Παναχαϊκή αλλά τελικά ως δια μαγείας ήταν για τον Α.Σ.Σ.Α.” αναφερει σε δελτίο Τύπου της, η ομάδα της Αμαλιάδας.
Η εμφάνιση των “Χόρνετς” ωστόσο, έδειξε ότι θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στο νέο δύσκολο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής και παρά την ήττα, επιστρέφουν από την Πάτρα με “ψηλά το κεφάλι”.
  • Δεκάλεπτα: 21-15, 32-33, 49-43, 73-68
  • Παναχαϊκή (Λιόνας): Βανδώρος, Τριπολίδης3,Νικολάου 13, Τσουλέας 2, Παπανικολόπουλος 14(2), Παπαδόπουλος , Γκόβας 15(1), Μπαρδάκας 22, Μπουραντας 4.
  • Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας (Νιπεργιάλης): Διαμαντόπουλος 12, Νοέας 15(2), Θεοδωρόπουλος 6(2), Συνετός 11(1), Βουρνάς 15, Κάλλης 7(1), Δασκαλόπουλος , Αγραπιδάκης, Νακόπουλος Αδαμόπουλος 2.
-Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, ότι στον πάγκο της Παναχαϊκής, βρισκόταν ο Θανάσης Λιόνας, ο οποίος βρέθηκε αντίπαλος με τον Βασίλη Νιπεργιάλη, με τον οποίο είχαν συνεργαστεί -ξανά στη Γ΄ Εθνική-, είκοσι χρόνια πριν, στον Κόροιβο.
Α.Σ.Σ.Αμαλιάδας, ευχαρίστησε το σωματείο της Παναχαϊκής για την άψογη φιλοξενία .
Επίσης ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας, με ανακοίνωσή του, “εκφράζει τα θερμά συλληπητήρια στην οικογένεια του Μιχάλη Καννελακόπουλου που έφυγε τα ξημερώματα για το αιώνιο ταξίδι. Άνθρωπος του αθλητισμού, μεγάλος τερματοφύλακας του ΑΣΤΕΡΑ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ, πατέρας του Γιώργου μεγάλου υποστηρικτή της ομάδας μας, της Ντίας και της Πόπης, αλλά και παππούς των Μιχάλη και Θανάση αθλητών της Ακαδημίας μας.
“Να είναι ελαφρύ το χώμα που θα σε σκεπάσει Μιχάλη Κανελλακόπουλε θα σε θυμόμαστε πάντα”