ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Παναχαϊκός-Αμαλιάδα 70-90: Αν έχεις μάθει να… κερδίζεις!

Τί κι αν είναι νεοφώτιστη στην Α1 ΕΣΚΑΗ η Αμαλιάδα. Με το… καλημέρα έδειξε ότι είναι μια ομάδα με μεγάλες βλέψεις, κερδίζοντας άνετα μέσα στην Πάτρα τον Παναχαϊκό με μια… εικοσάρα! Όταν μια ομάδα είναι αήττητη τόσο καιρό και έχει μάθει να κερδίζει, είναι λογικό να μην…μασάει από μεγαλύτερες κατηγορίες η πρεμιέρες.

Με 11-20 στο πρώτο δεκάλεπτο και ωραίο μπάσκετ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο έκανε κάποια αμυντικά λάθη και οι Αχαιοί ψαλίδισαν την διαφορά στο 36-39 .
Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με διάθεση για άμυνα αλλά και με ωραίους αυτοματισμούς στην επίθεση από τους “Χόρνετς”,  άρχισε να ανοίγει η διαφορά με 50 -64, ενώ έφθασε στο + 23 στο 35’ για να φθάσουμε μέσα σε αποθέωση από τους Ηλείους φιλάθλους που ακολούθησαν την ομάδα στο 70-90 .
Άτυχη στιγμή ο τραυματισμός του Συνετού στο 17’ που δεν συνέχισε στο παιχνίδι και τις επόμενες μέρες θα δείξει κατά πόσον θα είναι έτοιμος στο επόμενο ματς.

Δεκάλεπτα 11-20 36-39 50-64 70-90
Παναχαϊκός: Αλαφοδήμος , Λιόλιος Ν 7(1), Καρυστινός 9(1), Λιόλιος Δ 7(1), Δαραμούσκας , Παπαδόπουλος 2,Δαβητσάνος 2, Χριστόπουλος 10, Φωτιάδης 2, Γκορτζίλας 11(3), Σκαλτσάς 9(1), Τσούνας 11.
Αμαλιάδα: Παπαθανασόπουλος 10(2), Παπαγιάννης 8(1), Θεοδωρόπουλος 3(1), Μαντούβαλος , Αντωνόπουλος , Κιούφης 21(4), Συνετός 2, Μαναβόπουλος 24, Κάλλης 17(2), Δασκαλόπουλος 1, Αγραπιδάκης 3, Νικολόπουλος 1.