Πανμοβριακός-Νίκη 1-1: Μια ισοπαλία από… χρυσάφι!

• 11
    Shares

Έναν υπερπολύτιμο βαθμό πήρε η Νίκη Τραγανού στο «εξάποντο» με τον Πανμοβριακό, στο γήπεδο των Βραχνεΐκων. Μια ισοπαλία από χρυσάφι, η οποία κρατάει την ομάδα του Τραγανού πάνω από τους αντιπάλους της. Οι Φτερωτοί βέβαια βρέθηκαν απόψε το βράδυ ξανά κάτω από τη διακεκαυμένη ζώνη, αλλά αν αναλογιστούμε ότι στο σημερινό παιχνίδι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει και να φύγει ισόπαλη με μια ομάδα με τον ίδιο στόχο, την οποία στο δεύτερο γύρο υποδέχεται στο Τραγανό, τότε το αποτέλεσμα μπορεί να χαρακτηριστεί θετικό.

Ο Πανμοβριακός προηγήθηκε με δυνατό σουτ του αρχηγού του Παναγιώτη Νιφορόπουλου στο 13΄, αλλά η Νίκη ισοφάρισε λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 23΄, με τον Λευτέρη Βατσή.

Στο 13΄, λάθος του Αρμάντο Λούζι στο κέντρο, έκλεψε ο Νιφορόπουλος, ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Η ισοφάριση της Νίκης ήρθε από ατομική ενέργεια από δεξιά του Παπαπέτρου, ο οποίος πέρασε ανάμεσα από… συμπληγάδες τριών παικτών με προσποιήσεις και κόντρες, έφτασε ένα μέτρο πριν το άουτ, έκανε τη σέντρα, για να πεταχτεί στο ύψος της μικρής περιοχής ο Βατσής και με πλασέ να κάνει το 1-1.

Η Νίκη ήταν καλά οργανωμένη πίσω στην άμυνα, με σύστημα με πέντε αμυντικούς όπως κάνει πάντα στα τελευταία παιχνίδια. Κυριάρχησε στις μονομαχίες και ήλεγξε το ρυθμό, απέναντι στον Πανμοβριακό, ο οποίος ήταν νευρικός και δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό.

Στην επανάληψη ο Πανμοβριακός πίεσε ψηλά, είχε καλύτερη εικόνα και μάλιστα έχασε δυο καλές ευκαιρίες, με τον Πυρρή και τον Γρηγόρη Νιφορόπουλο, στο 60΄και στο 70΄αντίστοιχα. Η Νίκη στα τελευταία 30 λεπτά, έπαιξε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Αρμάντο Λούζι, ο οποίος έφτυσε αντίπαλο. Νωρίτερα, στο 50΄, αντιαθλητικό φάουλ του Κοκκίνη, (ο οποίος είχε κίτρινη από το πρώτο μέρος) για αγκωνιά πάνω στον Κάρλος Ντιαλό, δεν δόθηκε, ούτε βέβαια και η αποβολή του.

Τα τελευταία λεπτά ανήκουν στη Νίκη. Στο 83΄, από αριστερά ο Σκοζάι γυρίζει τη μπάλα, αλλά δεν πρόλαβε ο Δημήτρης Κολοτούρος. Στο 87΄, ο Τσαμπίκος Στάτης κόβει τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά έρχεται ο αμυντικός και του παίρνει τη μπουκιά από το στόμα. Η Νίκη αν και με δέκα κέρδισε τέσσερα κόρνερ στο φινάλε. Στο 90΄, από κόρνερ του Καλογερόπουλου, πετάγεται ο Γαργαρώνης μόνος του στο πρώτο δοκάρι, πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Πανμοβριακός: Ζήγκος, Κάτσενος (82΄Παλιάτσας), Λιάκος, Σπανός (68΄Κουλούρης), Π. Νιφορόπουλος, Κοκκίνης, Γ. Νιφορόπουλος, Παναγάκης (60΄Σουρανής), Χριστόπουλος (75΄Αγγελής), Αποστολόπουλος, Πυρρής.

Νίκη: Αντωνόπουλος, Κ. Κολοτούρος, Χ. Κολοτούρος, Α. Λούζι, Γαργαρώνης, Ακασού (75΄Καλογερόπουλος), Παπαπέτρου (90΄Ζάχαρης), Βατσής, Δ. Κολοτούρος, Ντιαλό (85΄Στάτης), Ν. Κολοτούρος (70΄Σκοζάι).

(Ευχαριστούμε τον Βαγγέλη Δημητρόπουλο για την ευγενική παραχώρηση φωτογραφικού υλικού)