ΠΑΟΒ-Διαβολίτσι 2-2: Έσωσε το “εξάποντο” στις καθυστερήσεις ο Σαμπανέι!

Τα εξάποντα παιχνίδια σαν το σημερινό της Βάρδας με το Δαβολίτσι, δεν είναι πάντα για να κερδίζονται. Είναι πάνω απ’ όλα για να μην χάνονται. Και αυτό κατάφερε σήμερα ο Παμβουπρασιακός του Μίκι Τσίρκοβιτς. Κατάφερε να μην χάσει ένα τρίποντο, την ίδια ώρα που θα το έπαιρνε ο άμεσος ανταγωνιστής του για την όγδοη προνομιούχο θέση, Πρωταθλητής Μεσσηνίας. Ο Θοδωρής Σαμπανέι στο 94΄, έφερε το ματς στα ίσα και γλίτωσε τους Ταύρους από μια ήττα η οποία τους έφερνε σε δυσχερή θέση.

Ήταν ένα τρελό παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, έπειτα από ένα ματς απολύτως στατικό και προβλέψιμο στο πρώτο μέρος, με το Διαβολίτσι οργανωμένο πίσω από τη μπάλα, να επιτίθεται γεμίζοντας για τον Γραμματικόπουλο ο οποίος είχε ακροβολιστεί για να πάρει την πρώτη κεφαλιά από τον κοντύτερό δεξιό οπισθοφύλακα Σωτήρη Νικολακόπουλο. Μια κίνηση η οποία όμως δεν συνοδευόταν από την ανάλογη υποστήριξη από τους συμπαίκτες του ώστε να γεμίσει η περιοχή του Παμβουπρασιακού. Από την άλλη πλευρά η ηλειακή ομάδα, με τον Μίκι Τσίρκοβιτς στον πάγκο της, άμεσα να προχωράει σε αλλαγή σχηματισμού. Ο αγαπημένος του ρόμβος στη μεσαία γραμμή. Εκτός από την καινοτομία του Νικολακόπουλου ως δεξιού μπακ, είχαμε την τοποθέτηση του Νικολόπουλου στο κέντρο της άμυνας και του Αγουρίδη αριστερά. Σε ρόλο δεκαριού ο Ντόμας και στην επίθεση ο Σαμπανέι πλάι στον Βας. Σύστημα το οποίο ταιριάζει πολύ καλά στα χαρακτηριστικά των ποδοσφαιριστών, το οποίο όμως ήταν φανερό ότι χρειάζεται χρόνο μέχρι οι παίκτες να το εμπεδώσουν. Παρά ταύτα, οι Ταύροι δημιούργησαν δυο κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, τις οποίες απέκρουσε ο εξαιρετικός τερματοφύλακας του Διαβολίτσίου, Καλογερόπουλος.

Προβάδισμα με Βας

Βλέποντας ο Τσίρκοβιτς ότι παρά την εδαφική υπεροχή της, η ομάδα του δυσκολευόταν στο επιθετικό τρίτο, δοκίμασε να βγάλει εξωτερικά τους Σαμπανέι και Ντόμα ώστε να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα,  παραλάσσοντας σποραδικά τον σχηματισμό σε ένα 4-3-3. Με υπομονή και μεθοδικότητα στο παιχνίδι του ο ΠΑΟΒ έφτασε στο γκολ, όταν στο 57΄, Σαμπανέι και Ντόμας συνδυάστηκαν και έπειτα από σέντρα του «Σάμπα», ο Ντόμας έστρωσε με το κεφάλι στον επερχόμενο Βας, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα στους Ταύρους.

Πλήρωσε τις στημένες φάσεις

Ο Παμουπρασιακός δεν πρόλαβε να χαρεί το προβάδισμα, καθώς το Διαβολίτσι ισοφάρισε σχεδόν άμεσα, όταν από στημένη φάση, η μπάλα έφτασε στον Σεντεμέντε, αυτός έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Λαδάς, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στον Γραμματικόπουλο ο οποίος σε κενή εστία, έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Λίγο αργότερα, ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη αφήνοντας το Διαβολίτσι με δέκα παίκτες. Μια αποβολή η οποία δεν στοίχισε καθόλου στην ομάδα της Μεσσηνίας, η οποία λειτούργησε καλά στο χώρο, αμυνόμενη, έχοντας και το αποτέλεσμα με το μέρος της. Μια ακόμα στημένη φάση, ήταν και ο λόγος που ο ΠΑΟΒ δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Και ήταν μια στημένη φάση στην αντίπαλη περιοχή. Μια φάση από αυτές που οι προπονητές εφιστούν την προσοχή στους παίκτες τους οι οποίοι είναι προωθημένοι, καθώς μια απόκρουση του αμυνομένου δημιουργεί εξαιρετικές συνθήκες αιφνιδιασμού. Αυτό συνέβη και σήμερα, οπότε χάθηκε η αμυντική ισορροπία, το Διαβολίτσι έκλεψε και στη μετάβαση των φάσεων, έφυγαν άμεσα πέντε παίκτες του Διαβολιτσίου με έναν του ΠΑΟΒ, τον Κάρδαρη, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα να αποτρέψει το δεύτερο γκολ των Μεσσήνιων.

Ισοφάριση και «σώσιμο» του βαθμού

Ο Παμβουπρασιακός στον χρόνο που απέμεινε πάλεψε. Έβγαλε πάθος, πείσμα, αξιοποίησε τον παίκτη παραπάνω, απέναντι σε ένα Διαβολίτσι το οποίο πάλευε να κρατήσει τη μεγάλη νίκη, επιστρατεύοντας ενίοτε και αθέμιτα μέσα, όπως οι συχνές καθυστερήσεις. Τελικά, η μπάλα «τιμώρησε» και την ομάδα της Μεσσηνίας, η οποία έχασε τη συγκέντρωσή της για μια στιγμή στις καθυστερήσεις, αφήνοντας μόνο του τον Σαμπανέι μέσα στην περιοχή, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να φέρει το ματς στα ίσα και να σώσει τον βαθμό για τους Ταύρους.

Το ματς καρέ-καρέ

• 25′: Μέσα στην περιοχή ο Σαμπανέι, προσποίηση και συρτό πλασέ, απέκρουσε ο Καλογερόπουλος, δοκάρι κι έξω.
  • 35′: Σέντρα του Μακρή, καρφωτή κεφαλιά του Βας, φοβερή απόκρουση του Καλογερόπουλου.
  • 45′: Από λάθος του Αγουρίδη, έκλεψε ο Μουλιάτος, επιχείρησε το μακρινό σουτ, μπλόκαρε ο Λαδάς.
  • 57′: Σέντρα του Σαμπανέι, κεφαλιά-ασίστ του Ντόμα, ο Βας με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 60′: Φάουλ του Μακρή, κεφαλιά του Βας, άουτ.
  • 62′: Φάουλ του Βιγιαφάνιε, κεφαλιά του προωθημένου Σεντεμέντε, μπλόκαρε ο Λαδάς.
  • 67′: Σύγχυση στην περιοχή του ΠΑΟΒ, δυνατό σουτ του Σεντεμέντε, απέκρουσε ο Λαδάς, από κοντά ο Γραμματικόπουλος με πλασέ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 69′: Με δέκα παίκτες το Διαβολίτσι λόγω αποβολής του Γραμματικόπουλου με δεύτερη κίτρινη.
  • 73′: Σουτ του Σαμπανέι στα σώματα και κόρνερ.
  • 77′: Το κόρνερ εκτελέστηκε, απέκρουσε η φιλοξενούμενη άμυνα, πέντε παίκτες του Διαβολιτσίου στην κόντρα με έναν μόνο πίσω τον Κάρδαρη από τον ΠΑΟΒ, ασίστ του Βιγιαφάνιε στον Τζαλάκου, αυτός πλάσαρε στην έξοδο πάνω από τον Λαδά κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 92′: Σέντρα του Χριστόπουλου, πρώτη κεφαλιά του Μακρή, δεύτερη του Βας, στα χέρια του Καλογερόπουλου.
  • 94′: Αδράνησε η άμυνα του Διαβολιτσίου, με σουτ ο Σαμπανέι έστειλε τη μπσλα στα δίχτυα.

ΠΑΟΒ: Λαδάς, Λιόσης, Ρουγκάλας, Νικολόπουλος, Σιδέρης, Νικολακόπουλος (53′ Γούρμος), Αγουρίδης (80’Χριστόπουλος), Ντόμας, Βας, Σαμπανέι, Μακρής (72′ Κάρδαρης).

Διαβολίτσι: Καλογερόπουλος, Σταματελόπουλος, Λιόλιος, Σεντεμέντες, Τζανετέας (60′ Αθανασόπουλος), Γεωργιόπουλος (83′ Καλογερόπουλος), Μπαλόπουλος, Γραμματικόπουλος, Βιγιαφάνιε (96′ Φωτόπουλος), Κυριαζόπουλος, Μουλιάτος (70′ Τζαλάκου).