ΠΑΟΒ-Σπάρτη 1-1: Ισοπαλία με παράπονα για τη διαιτησία

• 14
    Shares

Με ισοπαλία ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο και συνάμα το νέο έτος ο Παμβουπρασιακός, μοιρασιά απέναντι στην ισχυρή Σπάρτη στο «Γρηγόριος Καλάκος», σε ένα παιχνίδι στο οποίο τα δυο γκολ (1-1), σημειώθηκαν νωρίς στο πρώτο μέρος και το αποτέλεσμα παρέμεινε αυτό μέχρι το τέλος.

Ο Γιάννης Σωτηρόπουλος, έδωσε προβάδισμα στο 15΄για τη Σπάρτη, με ένα απευθείας φάουλ, καθώς η μπάλα πρώτα κόντραρε σε αμυνόμενο και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα. Οι Ταύροι απάντησαν άμεσα, με πέναλτι, το οποίο προήλθε από προσπάθεια του Ντόμα και αφού η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυνόμενου μέσα στην περιοχή πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βας κι έφερε το ματς στα ίσα. Το γκολ αυτό ανέτρεψε τα δεδομένα και με άλλη ψυχολογία πλέον η ομάδα της Βάρδας δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες. Στο 32΄ η κεφαλιά του Νικολόπουλου πέρασε λίγο άουτ, ενώ στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 48′ ο Γούρμος δεν κατάφερε από καλή θέση να νικήσει τον Κραβαρίτη.

Η Σπάρτη, είδε στο 59΄ ένα σουτ του δικού της Κάρδαρη να διώχνει σωτήρια ο Λαδάς. Στο 64′ ο ΠΑΟΒ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κώστα Κάρδαρη, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μια αποβολή για την οποία οι Ταύροι διαμαρτύρονται έντονα στον Αχαιό διαιτητή Σαφαρίκα. Δυο κάρτες μέσα σε δεκατρία λεπτά, που άφησαν την ηλειακή ομάδα με παίκτη λιγότερο στο γήπεδο.  Με παίκτη παραπάνω η Σπάρτη, προσπάθησε να φτάσει στη νίκη, αλλά στο 69΄ο Λαδάς εξουδετέρωσε φάουλ του Σωτηρόπουλου και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπανούσης από καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ. Η Σπάρτη, στο 82′ είχε πλασέ από καλή θέση του Κάρδαρη των φιλοξενούμενων και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

ΠΑΟΒ: Λαδάς, Λιόσης, Χριστόπουλος, Νικολόπουλος, Νικολακόπουλος, Ρουγκάλας, Αγουρίδης, Ντόμας, Βαζ, Γούρμος, Μακρής (51′ Κάρδαρης).

Σπάρτη: Κραβαρίτης, Κακάμης, Μπανούσης, Αναστασάκος, Κάρδαρης, Παναγιωτίδης, Γεμιστός, Σικαλόπουλος (55′ Καλούσης), Σαμπατάκος (86′ Γραμματικός), Τσιμικλής, Σωτηρόπουλος.