Πινγκ Πονγκ: Πρωταθλητής Ελλάδας ΑΜΕΑ ο Δημητρακόπουλος

Το  Σαββατοκύριακο 2 & 3 Ιουνίου διεξήχθη στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας Πειραιά και στην αίθουσα STIGA της Εθνικής Ομάδας, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης ΑΜΕΑ, με τη συμμετοχή 73 αθλητών & αθλητριών, από 14 σωματεία και διάφορες πόλεις της χώρας, όπως τη Χίο, τη Θεσσαλονίκη, την Πάτρα, τη Βέροια, την Κρήτη, την Αλεξανδρούπολη, την Κομοτηνή, την Καλαμάτα,την Αμαλιάδα και φυσικά την Αθήνα.

Από το νομό μας συμμετείχε ο αθλητής του Αρίωνα Αμαλιάδας Γιάννης Δημητρακόπουλος, ο οποίος στη συγκεκριμένη διοργάνωση αγωνίζεται με τα χρώματα του συλλόγου Αργώ Αθηνών και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ατομικό της κατηγορίας ΤΤ 8 για 9η συνεχόμενη φορά και 12η συνολικά, ενώ έχει κατακτήσει 4 αργυρά και 1 χάλκινο μετάλλιο, από το 2002 που αγωνίζεται στο συγκεκριμένο Πρωτάθλημα.  Επίσης έχει 6 χάλκινα μετάλλια στην Open κατηγορία (όλες οι κατηγορίες μαζί ), συν 1 χρυσό και 1 αργυρό μετάλλιο στο Ομαδικό.

Η κατάκτηση της 1ης θέσης τη φετινή χρονιά ήταν μια σημαντική επιτυχία για τον αθλητή, με σημαντικό βαθμό δυσκολίας, λόγω της κακής αγωνιστικής κατάστασης που βρίσκεται σε όλη τη  διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου, η οποία είναι αποτέλεσμα των χαμένων προπονήσεων λόγω ενός τραυματισμού στην αρχή της χρονιάς και διαφόρων  υποχρεώσεων. Πέρασε με νίκες από τον όμιλο, αλλά στα ημιτελικά κέρδισε με δυσκολία 3-0 αθλητή από τη Θεσσαλονίκη ( 11-8 , 12-10 , 11-8). Στο τελικό με τον Κώστα Κάππα από τη Βέροια ξεκίνησε  άσχημα, βρέθηκε να χάνει με 9-5 αλλά κέρδισε το 1ο σετ με 11-9  και με τις οδηγίες του προπονητή Χρήστου Λεγάντη πήρε τα επόμενα δύο σετ με 11-7 και 11-4 κατακτώντας τη 1η θέση.  Και στους δύο αγώνες είχε καλή αντίδραση όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ, έδειξε ψυχραιμία και εφαρμόζοντας καλή τακτική, εκμεταλεύτηκε τις αδυναμίες των αντιπάλων κερδίζοντας κρίσιμους πόντους και τα παιχνίδα.

Με την ομάδα της Αργώ αγωνίζεται και ο Χάρης Μπακάλης με καταγωγή από τα Λεχαινά, ο οποίος  στη κατηγορία ΤΤ3 στο ατομικό κατέλαβε τη 3η θέση και στο ομαδικό το χρυσό μετάλλιο.

Με την ομάδα του ΠΑΣΚΑ αγωνίστηκε και ο  Γιώργος Μουχθής, Πρωταθλητής Ελλάδας στη κατηγορία ΤΤ6 σε ατομικό & ομαδικό, Νο 1 στο Ελληνικό ranking list, με καταγωγή από την Αμαλιάδα. Πρόκειται για διεθνή αθλητή, Νο 34 στο ranking list της παγκόσμιας ομοσπονδίας στη κατηγορία του, με αρκετά μετάλλια σε διεθνείς αγώνες, ο οποίος έχει στόχο τη συμμετοχή του στους Παραολυμπιακούς αγώνες του Τόκυο το 2020.  Στο τελικό του αγωνίσματος όμως, μετά από ένα ματς υψηλής ποιότητας το οποίο μεταδόθηκε και τηλεοπτικά απ ευθείας, ηττήθηκε από τον συναθλητή του Μάριο Χατζηκυριάκο με 3-2, στη μεγαλύτερη έκπληξη των αγώνων.

Το πρόγραμμα έκλεισε με τις απονομές και σε εορταστικό τόνο. Την προσπάθεια των αθλητών επιβράβευσαν ανταποκρινόμενοι στην πρόσκληση της Ε.Α.ΟΜ.-Α.ΜΕ.Α. οι δευτεραθλητές Ευρώπης του 2013 στην επιτραπέζια αντισφαίριση Καλλίνικος Κρεάνγκα και Κώστας Παπαγεωργίου. Στο Σ.Ε.Φ. βρέθηκαν επίσης για τις απονομές ο πρώην μαραθωνοδρόμος και κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ στην κλασική διαδρομή Νίκος Πολλιάς, ο παλιός «χρυσός» Ολυμπιονίκης με τη Γιουγκοσλαβία στο πόλο και πρώην προπονητής της εθνικής Ελλάδας Ντράγκαν Άντριτς και ο πρόεδρος του Βυζαντινού Αθλητικού Κέντρου Θωμάς Αρβανιτίδης