Τετάρτη, 18 Μαΐου, 2022
22.8 C
Pýrgos

Τρίπολη-Αμαλιάδα 72-74: Αποστολή εξετελέσθη-Η καθιέρωση στις εθνικές κατηγορίες είναι γεγονός

spot_img
Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο ΑΣΣ Αμαλιάδας, κέρδισε στην δεύτερη παράταση τον ΣΔΥ Τρίπολης και σφράγισε την παραμονή του στην Γ Εθνική κατηγορία ,κάτι που βάσει της εικόνας του και των εμφανίσεων του στο πρωτάθλημα έπρεπε να είχε επιτευχθεί νωρίτερα. Μετα απο το 1ο δεκάλεπτο που ο ΣΔΥ Τρίπολης απο την δύναμη της έδρας προηγήθηκε 24-8, επέβαλλε τον ρυθμό του στον αγώνα.
Στο ημίχρονο ροκάνισε την διαφορά στο 33-29 και στο 30 ´ προηγήθηκε με 43-49. Ο ΣΔΥ Τρίπολης με την βοήθεια της καυτής έδρας ισοφάρισε σε 49-49 .Ο ΑΣΣ Αμαλιάδας ανέκαμψε και πάλι και προηγήθηκε 54-52,αλλά το σκορ στην κανονική διάρκεια έληξε 54-54.Στην πρώτη παράταση ο ΑΣΣ Αμαλιάδας προηγήθηκε με 62-59 ,αλλά ο Μπαλλής με ένα εκπληκτικό τρίποντο ισοφάρισε σε 62-62 στα 10 δευτερόλεπτα.Άστοχη η τελευταία επίθεση του ΑΣΣΑ και ο αγώνας πήγε στην δεύτερη παράταση.
Εκεί πάλι με ψυχωμένη εμφάνιση ο ΑΣΣ Αμαλιάδας προηγήθηκε με 72-70 και ο Νοέας στα 8΄΄ κέρδισε δυο βολές.Ευστόχησε και στις δυο βάζοντας την σφραγίδα του στην μεγάλη νίκη και απλά η Τρίπολη μείωσε με την εκπνοή σε 74-72.
Δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Συνετός και Αγραπιδάκης.Συγκλονιστικοί όλοι οι αθλητές που πάτησαν το παρκέ της Τρίπολης.
  • Δεκάλεπτα : 24-8,33-29,43-49,54-54κ.α.,62-62 α παράταση ,72-74 β παράταση.
ΣΔΥ Τρίπολης: Παπαπέτρου , Κόκκορης 3(1), Λαυρος ,Ζαχαριάς, Μαντίκος 18(2), Καλαμπόγιας ,Μπαλλής 31(3),  Σπυράκος 2, Αγγουρας 4, Σακελλαράκος, Σταματόπουλος 12(2), Καρλής 2.
ΑΣΣ Αμαλιάδας: Πέππας, Νοέας 19(1), Θεοδωρόπουλος 11(3), Μπουγάς, Δασκαλόπουλος 19(4), Κιουρτζίδης 19, Σαμαράς 3(1) ,Μπεκρής 3.
Ακολουθήστε το Ilia.News στο  και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ηλεία...τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Ilia.News